Skip to content
Formálne príležitosti
1. Etiketa – Plesová etiketa
2. Etiketa – Ako sa obliecť na prijímací pohovor
3. Karlov formálny šatník
4. Typické prvky formálneho biznis oblečenia
5. Ako vyzerať profesionálne v teplých farbách
6. Ako vyzerať formálne a nosiť čiernu, ak ste svetlým typom
7. Ako sa obliecť na svadbu v záhrade
8. Ako pôsobiť autoritatívne
Táňa bola v minulosti určená ako letný typ. Má v šatníku veľa chladných letných farieb a tiež čiernu, pretože plne vyhovujú jej klasickému štýlu i manažérskej pracovnej pozícii Od konzultácie Určenia farebného typu očakávala najmä to, že sa lepšie zorientuje vo svojich letných farbách, naučí sa ich vhodne kombinovať a objaví nové farebné inšpirácie. Keď Táňa pri konzultácii zistila, že s jej farebnosťou je to trochu inak, bola dosť prekvapená…

Pri šatkovej metóde sme zistili, že Tánina farebnosť nie je letná, ale svetlá jarná. Jej tvár vyzerala v chladných farbách oveľa staršie, bez života a smutno, zatiaľ čo v neutrálnych až mierne teplých, sviežich jarných farbách krásne žiarila. Tatianin šatník však obsahuje veľa chladnejších letných farieb a najmä čiernu, ktorú využíva v práci pre jej formálnosť.

Pri konzultácii Postava a štýl sme zistili, že Táňa vlastne k vyvolaniu formálneho a profesionálneho efektu čiernu vôbec nepotrebuje, pretože jej prejav, celkové pôsobenie i osobnosť prirodzene pôsobia sofistikovane a fundovane. Cieľom konzultácií nie je vyhodiť všetko nevhodné oblečenie, ale naučiť sa ho kombinovať s inými odevmi a doplnkami tak, aby vyzeralo lepšie a postupne nahrádzať obnosené kúsky ideálnymi farbami a strihmi. U Tatiany je ďalším dôvodom na ponechanie čiernej v šatníku jej klasický štýl i formálne pracovné stretnutia, preto sme hľadali možnosti, ako nosiť čiernu a vyzerať v nej pekne.

Svetlé typy by mali nevhodné účinky tmavých farieb a čiernej zjemňovať svetlejšími a živšími odtieňmi. Pritom je vhodné prihliadať i na vhodnú mieru tmavostného a farebného kontrastu. Čipka nevyzerá tak tvrdo ako súvislá vrstva čiernej v látke bez štruktúry. Príklady zjemnenia čiernej pre svetlé jarné typy nájdete v úvodnej koláži článku.

Ak si bude chcieť Táňa vybudovať profesionálny, formálne pôsobiaci šatník, ktorý bude farebne viac lichotiť jej tvári a dodá jej svieži, iskrivý efekt, je vhodné nahradiť čiernu a šedú čokoládovou, námorníckou modrou, tealom, teplejšími odtieňmi bielej, či krémovou. S týmito neutrálnymi farbami vyvolá Táňa rovnaký efekt serióznosti a profesionality, avšak na rozdiel od čiernej a šedej nebude vyzerať smutne, či unavene.

K uvedeným neutrálnym farbám je vhodné pridať i dotyk farby, aby celkový dojem nebol fádny, ale viac dynamický. Dotyk farby je možné pridať pomocou vrstvenia, obuvi, a tiež prostredníctvom doplnkov, ktorými možno skvele vylepšovať farebné parametre outfitu. Niekoľko príkladov je na nasledujúcej koláži.

 
Nosíte čiernu? Ako ju vylepšujete, v prípade že nepatrí medzi vaše ideálne farby? Ak máte v tvári prevahu teplých pigmentov, ako vyzerá vaše formálnejšie oblečenie?

Súvisiace články:
Ako vyzerať profesionálne v teplých farbách
Typické znaky formálneho biznis štýlu
Ležérny štýl  a oblečenie na pracovnú večeru
Čierna farba a svetlý typ
Kniha „Nenoste černou a objevte své správné barvy“
Najhoršie farby a ich psychologické pôsobenie – svetlé a tmavé typy
Ako nosiť nevhodný vyšší kontrast
Neutrálne farby pre svetlé typy
Univerzálne farby – Námornícka modrá a teal

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top