Skip to content
Univerzálne farby
1. Univerzálne farby – Námornícka modrá a teal
2. Univerzálne farby – Fialová a neutrálna ružová
3. Čo robiť, ak musíte nosiť farby ktoré vám nepristanú
Dnešný článok bude prepracovaním staršieho článku z roku 2011. Rozhodla som sa túto tému spracovať podrobnejšie a podobne ako pri starých článkoch, budú univerzálne farby popísané v dvoch článkoch. V prvom sa budeme venovať námorníckej modrej a odtieňu teal a ak vás zaujíma čo sú univerzálne farby a prečo sú také univerzálne, čítajte ďalej.

Univerzálnymi farbami môžeme nazvať farby, ktoré pristanú väčšine farebných typov. Ide o farby, ktoré sú teplotne neutrálne, strednej tmavosti a stredného kontrastu. Práve spomínané vlastnosti sú dôvodom, že pristanú všetkým teplotne neutrálnejším farebným typom – svetlému, tmavému, tlmenému i kontrastnému a neublížia ani výrazne teplým a výrazne chladným farebným typom, pretože obsahujú teplú a chladnú zložku.

Univerzálne farby sú dobre využiteľné v situáciách, kedy si viac rôznych ľudí potrebuje obliecť rovnaké oblečenie (uniformy, rovnošaty, družičky na svadbe a pod.). Univerzálnosť farieb zaručí, že všetci budú v danej farbe vyzerať príjemne. Každý spomínaný farebný typ môže univerzálne farby úspešne nosiť, ak ich vhodne skombinuje. Dnes sa budeme venovať námorníckej modrej a tealu, v ďalšom pokračovaní sa pozrieme na fialovú a neutrálnu ružovú.

Ak hľadáte neutrálnu, formálnejšiu, elegantnú a dobre kombinovateľnú farbu, siahnite po námorníckej modrej. Je perfektnou voľbou pre všetky farebné typy, pretože nie je taká silná, tvrdá a agresívna ako čierna, avšak má v sebe hĺbku, sofistikovanosť a eleganciu, podobne ako čierna. Pre mnohé farebné typy je námornícka modrá oveľa lepšou voľbou ako čierna, ktorá často vytvára na tvári žien negatívne efekty a od veku cca. 40 rokov zvýrazňuje každú vrásku a nedokonalosť pleti (dokonca i na tvárach žien zimnej farebnosti). Čiernej farbe je venovaný samostatný príspevok, ale i ďalšie články.

Námornícka modrá je veľmi vďačnou farbou, pretože sa výborne kombinuje. Každý typ ju môže kombinovať s paletou svojich ideálnych farieb tak, aby celkový dojem krásne podporil farebnosť tváre. Odtieň námorníckej modrej, ktorý je na nasledujúcej koláži nazývam „zázračnou“ námorníckou, pretože som mala možnosť vidieť, ako dokonale vyzerá na všetkých farebných typoch a pozorovať, ako veľmi je tento odtieň univerzálny. Jediným farebným typom, ktorý by mal siahnuť po trošku viac tlmenom odtieni tejto farby je tlmený typ, avšak pri kombinácii s dostatočne tlmenými odtieňmi farieb, nemusí na ňom ani uvedený odtieň vyzerať zle.

Jedna z mojich klientiek pri konzultácii spontánne vymyslela pre odtieň ktorý vidíte na koláži názov „niveová modrá“ a myslím že je to celkom výstižné :-).


Teal je zmesou modrej a zelenej, má v sebe chladnú i teplú zložku. Môže mať viac podôb, ale stredne tmavý odtieň stredného kontrastu je veľmi univerzálny, pretože nie je úplne formálny (ako napríklad spomínaná námornícka) a nie je ani príliš „ženský“ ako napríklad fialová a neutrálna ružová (o ktorých bude reč v druhej časti článku). Teal pôsobí živo, sviežo, ale i elegantne. Je v ňom pokoj i dynamika, mužský i ženský princíp. Na koláži nižšie nájdete príklady kombinovania tohto odtieňa pre jednotlivé farebné typy a nasledujúca fotogaléria (pre prezretie kliknite na prvý obrázok) je potvrdením, že v odtieni teal vyzerajú dobre všetky farebné typy (ak si vyberú stredne tmavý odtieň).

 

Aký je váš vzťah k spomínaným univerzálnym farbám? Máte ich vo svojom šatníku? Ak máte chuť, zapojte sa do diskusie o nich!

Súvisiace články:
Námornícka modrá pre každé ročné obdobie
Univerzálne farby – Fialová a neutrálna ružová

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top