Uvod Rozhovor S Petrou

S mojím kaderníkom sme sa akosi nevedeli dohodnúť na strihu a tak som sa rozhodla pre zmenu. Sympatickú Petru som videla pri práci a zdalo sa mi, že pracuje precízne a vie čo robí, preto som sa objednala do salónu, v ktorom pracuje.

Vedela som čo chcem – vhľadom na kučeravosť a kvalitu mojich vlasov, ale aj vzhľadom na tvar tváre. Petre som pri úvodnom rozhovore ukázala obrázok, na ktorom som jej vysvetlila, čo chcem na svojom strihu zmeniť a ona to hneď pochopila.

Dúfala som, že nedopadnem, tak ako veľa kučeravých žien – mokré vlasy sa zdajú dlhšie a po ostrihaní a vysušení človek vyzerá ako ovca… samej sa mi to viac krát stalo :-).

Petra však splnila všetky moje požiadavky a tvar, ktorý som chcela dosiahnuť, mi vyčarovala. Na vlasoch nebolo videť, že by boli kratšie, ale strih vyzerá oveľa lepšie.

Takže som bola s Petrou veľmi spokojná a stihli sme sa i porozprávať.

Jej názory sa mi páčili a tak mi napadlo, že by mohlo byť zaujímavé urobiť s ňou rozhovor a spýtať sa jej na veci, ktoré by mohli zaujímať i vás.


Rozhovor s Petrou

Podľa čoho odhaduješ, aký odtieň by mohol byť pre zákazníčku najlepší?

Beriem do úvahy, aký má klientka prirodzený základný odtieň, farbu pleti a očí, temperament a štýl. Používam pri tom vzorkovník farieb, aby si to klientka mohla ľahšie predstaviť.

Odmietla si už niekedy zákazníčku, pretože chcela farbu, alebo strih, o ktorých si vedela, že vôbec nie pre ňu vhodné?

Občas sa stáva, že klientky majú požiadavky a predstavy na účes, ktoré sa nedajú zrealizovať. Preto sa snažím im poradiť a vybrať vhodnú farbu a strih.

Aký je Tvoj názor na farbenie Hennou? Farbila si chemickou farbou vlasy, ktoré boli predtým farbené Hennou?

Henna môže byť fajn, ale pozor na to, že obsahuje prírodné kovy a tie môžu reagovať s chemickou farbou a zničiť štruktúru vlasu. Preto odporúčam s farbením počkať, až kým “nahennované” vlasy odrastú.

Prečítajte si aj
Farebná typológia - O farbách na vlasy a kaderníkoch

Ako dlho trvá, kým sa podarí z vlasov stiahnuť nanesený tmavý odtieň farby? Dá sa to stihnúť za jedno sedenie?

Všetko závisí od typu vlasov, značky farby, ktorú žena používala a výsledného odtieňa, ktorý požaduje. Pokiaľ sa jedná o zosvetlenie o maximálne 3 stupne, tak sa to dá stihnúť za jedno sedenie. Ak sa jedná o zosvetlenie o viac ako 3 stupne, je potrebné zopakovať postup viackrát. Čím pomalšie sa vlasy zosvetľujú, tým je zákrok šetrnejší.

Ak sa jedná o zosvetlenie o viac ako 3 stupne, je potrebné zopakovať postup viackrát.

Farbia sa inak vlasy, ktoré boli predtým nafarbené doma? Aký je Tvoj názor na domáce farbenie?

Každej klientke, ktorej farbím vlasy, urobím farbu na mieru. Farba z drogérie je jeden namiešaný odtieň, ktorý chytá na každý typ vlasov inak. A tam niekedy býva problém. Veľa klientiek príde nešťastných, že výsledný odtieň je buď tmavý, alebo červený a podobne.

Farba z drogérie je jeden namiešaný odtieň, ktorý chytá na každý typ vlasov inak.

Ako sa dá zabrániť tomu, aby melírovanie zničilo vlasy?

Na farbenie a melírovanie používame novinku Chainplex. Obsahuje molekuly, ktoré spájajú poškodené disulfidové väzby vo vlase. Vďaka tomuto, podľa mňa úžasnému prostriedku, je melírovanie omnoho šetrnejšie, vlas nestráca elasticitu a nestenčuje sa.

Čo by si poradila ženám, ktorým sa farba vymýva do teplých (hrdzavých) tónov? Ako sa dajú zachovať vo vlasoch chladné tóny?

Pravdou je, že chladné tóny sa po čase začnú vymývať. Na zachovanie odtieňa slúžia špeciálne šampóny typu Cool-it. My v našom salóne predávame taktiež farebné masky v teplých i studených odtieňoch, ktoré miešame klientke na mieru, či už na zvýraznenie farebného odtieňa, alebo na jeho potlačenie.

Na zachovanie odtieňa slúžia špeciálne šampóny typu Cool-it.

Pracuješ radšej so zákazníčkami, ktoré vedia čo chcú, alebo s tými, ktoré nechajú výber farby a strihu na Teba?

Teší ma, keď sa môžem realizovať podľa seba, ale taktiež rada pracujem s klientkami, ktoré vedia čo chcú a po vzájomnej konzultácií im rada splním želanie, prípadne poradím moju predstavu.

Prečítajte si aj
Ako súvisí výber účesu s telesným tvarom

Aké odtiene a strihy sú v tomto období najviac žiadané a aké sú najnovšie trendy?

Momentálne najviac letia stále ombré-melíre v rôznych prevedeniach. V strihoch sa začínajú vracať ofiny a stále sú populárne vlny.


Ďakujem Petre za rozhovor a želám jej veľa spokojných a krásnych zákazníčiek. Ak vás zaujíma, ako sa označujú farby na vlasy, čo znamenajú čísla farieb a aké vlastnosti by mala mať ideálny kaderník, info nájdete v jednom z najčítanejších článkov tohto blogu.

Máte aj vy kaderníčku, alebo kaderníka, ktorý vás dokáže dobre nafarbiť, aj ostrihať? Ak máte chuť, napíšte do diskusie, ako ste ho objavili a v čom sú jeho prednosti.

 • a_qin

  Měla jsem perfektní kadeřnici, jenom jsem vešla do dveří, už věděla, co se mnou, aby mě neznámí lidé začali zase oslovovat “slečno” 🙂 Asi před půl rokem jsem se ale nechala zlákat hennou, řekla jsem si, že jsem teplý podzim, tak proč ne. Jasně, je to otravné, člověk chodí 2-3 hodiny s vlasy v igelitu. Ale řeknu vám, v životě jsem neměla tak lesklé a na omak příjemné vlasy. Moje kadeřnice barvila velmi šetrně, ale i tak je to obrovský rozdíl. Pokud nebudu muset, k chemické barvě už se v životě nevrátím.

  • To je super, ze mate s hennou take dobre vlasy A_qin. Ja s hennou nemam dobre skusenosti, ale to je zrejme tym, ze moje vlasy su dost specificke a prirodzene suche. Pekny den.

   • a_qin

    I Vám 🙂

   • Věra Kam

    I já s hennou musela přestat.Mám jemné,vlnité vlasy a barvila jsem světlehnědou Khádi.Po půl roce barvení světlehnědou hennou byly vlasy rezazé ( jsem studený typ) a hrozně vysušené.Takže jsem musela nechat hennu vyrůst,na štěstí mám krátké vlasy a vrátila jsem se k chemické barvě.Je mi to sice trošku líto,ale s vlasy jako sláma jsem chodit nechtěla.

  • Jarka Marková

   Hennu si taky nemůžu vynachválit, Mám hodně jemné vlasy a zlepšila se mi jejich kvalita i objem. Zkusila jsem teď experimentovat a konečně docílila toho, že mi to nechytá tak do tmava.

   • Lenka

    Ak sa môžem spýtať, ako to robíte Jarka? Ja mám vlasy hnedé s oranzovými odleskami, tmavosť 6.Vlasy si hennujem cca 2 roky, približne raz za 6 týždňov, používam hennu z DM. Ale vlasy mi tmavli a boli do červena. Tak posledný štvrťrok miesam tizian a zlatý blond., 1:1. Pridávam tam ešte kurkumu, kamilkovy alebo čierny čaj a med. Skúšala som aj skoricu, ale stípala ma z nej pokožka. Je to oveľa lepšie, ale spomínam si, že kedysi sa hennou dal dosiahnuť aj ryšavý odtieň, teraz mám pocit, že práve skôr ten červený. Okrem čiernej som skúsila všetky odtiene. Už som to viackrát skúmala na rôznych fórach… Tak, ak máte nejaký dobrý tip, budem rada.

    • a_qin

     Nevím, jestli Vám to nějak pomůže, ale nějak takhle vypadá Khadi čistá henna na středně hnědých prošedivělých vlasech po cca půl roce používání.

     https://uploads.disquscdn.com/images/cc4032ce890a5fa8c50d126b5cd2bbbbf1007eb37d69a0920074fc216f6b6198.jpg

     • Jarka Marková

      Wau, na takovou barvu bych si ale asi netroufla 🙂

    • Jarka Marková

     Mám svoji tmavost 5/6. Pokud můžu doporučit, zkuste Henne Color – balíček je sice dražší, ale je toho tam mnohem víc a co mám načteno, měla by být kvalitnější. Taky jsem dřív míchala tmavší barvy, rezaté jsem se bála. Byl to většinou kaštan + mahagon +… Teď dávám měděnou + neutrální + po malých lžičkách dopotřebovávám ty tmavší odstíny. Koupila jsem i zlatou blond, uvidím, co bude lepší. Teď mám vlasy jen lehce tónované do té razaté, úplně rezatou bych nechtěla. Foto je asi o jeden stupeň tmavší, než v reálu. Vlasy mi hází krásné teplé odlesky. Mám je barvené před měsícem. https://uploads.disquscdn.com/images/62f8dd518fd8f46872e88e80909ed471b030eda14e34eda85a27fa3e59b5a50a.jpg

     • a_qin

      Krásný odstín!!

     • Lenka

      Jarka, a_qin, dakujem za fotky, krasne! Ja mam sedin minimum a moje vlasy chytali naozaj tmavsie a cervensie. Teraz je to lepsie, ked stihnem, odfotim. Nad henne color som uvazovala, len to DM mam pod nosom. 🙂 Ale asi vyskusam. Vdaka.

 • Morgyš Zlopočasná

  Já mám jen poznámku k té henně – je to rozemletý prášek z rostliny, tam prostě nejsou žádné kovy 🙂 Jinak článek moc fajn, k téhle kadeřnici bych se jít nebála.

  • Dakujem za reakciu Morgys. K tym kovom – nie kazda henna je uplne prirodna, takze zalezi od konretneho druhu.

   • a_qin

    Aho, to už potom není henna, ale chemická barva na bázi henny… Do těch přírodních se přidává třeba indigo, které právě dělá tu největší “paseku” zelenou hnusnou při následném chemickém zesvětlování 🙂 Jinak henna sama tedy vypadá celkem děsivě a je cítit…inu jako henna, ale výsledek stojí zato 🙂

    • Spinka

     kovy ako železo, hliník, vápnik, sodík – áno, pozrite periodickú tabuľku, sú to všetko kovy, ktoré sa vyskytujú v pôde, kde henna rastlinka rastie…….a rastlinka si ich vytiahne do seba

     • Jarka Marková

      Přesně tak, ve špenátu je přece taky “železo” 🙂 paní Petra tam odpovídá: “…prírodné kovy…”

     • Spinka

      Musím sa ešte poďakovať za rozhovor s takou profíčkou, má super vlasy……trošku jej závidím tú krásnu a veselú ofinu…..navyše mi to pripomenulo, že mám ísť ostrihať rozštiepené končeky

 • Magda

  Měla jsem stálou kadeřnici víc než patnáct let, ale přestěhovala se mi.:-( Náhodou jsem natrefila na novou, mladou a šikovnou, byla jsem u ní asi jen třikrát, ale zatím jsem spokojená. Vzhledem k mým hodně jemným vlasům řeším jen střih, vlasy nemohu nechat moc dlouhé, protože jsou pak zplihlé. Nikdy jsem se nebarvila a zatím o barvení ani neuvažuji, přestože už začínám šedivět – ale nikdy neříkej nikdy, že..:-)

  • Magdi Vy mate vyhodu, ze sediny sa vo Vasej farbe lahko stratia. Pekny den, vdaka za reakciu.

  • a_qin

   Závidím každému, kdo si nemusí barvit vlasy kvůli šedinám, já jsem si ty první našla snad v pětadvaceti a o deset let později už mám šedivých snad 50% vlasů a barvit musím tedy co tři týdny…

   • Pauline Black

    Lidi jsou různé 🙂 Já zase na ty své šediny čekám, už 47 let. Mám vlasy tm. kaštanové a o stříbrný melír jsem se mnohokrát jako chladný letní typ marně snažila. Pár stříbrňáků už mám, ale to je kapka v moři. Kamarádka je taky prošedivělá už od 20+ a řeší to právě melírem. Ale ona je nějaké svétlé léto. U teplého podzimu musí být šediny opravdu zvláštní, třeba by stačil nějaký extravagantní sestřih, aby se odpoutala pozornost. Ale barevná typologie hlásá, že nejlíp sluší přirozený odstín… Přeji hezký den

    • a_qin

     Pojďte si to vyměnit 🙂 Šediny jsou děs běs.

 • Katuš Brillová-Fabiniová

  Tiež mám šikovnú kaderníčku, čo vie, čo ma so mnou robiť 🙂 ja si farbím vlasy od strednej, lebo musím. Dedičnosť mi darovala sivé vlasy od detstva. Rada aj experimentujem, ale z rýchlym odrastom toho veľa nenavymýšľam :-/

  • Mala som zopar klientiek, ktore zacali sediviet tak skoro, v tomto vraj hra ulohu aj dedicnost. Este ze my zeny mame moznost tie sediny zakryt :-). Pekny den Katka!

 • Eliška Králiková

  vie niekto poradiť ako stiahnuť z prešedivelých vlasov hrdzavú farbu z Heny?

  • a_qin

   Nezkoušela jsem, ale četla jsem, že pokud chcete překrýt hennu chemickou barvou, je to možné, pokud nezesvětlujete. Potom by řešením mohlo být nabarvit chemickou barvou v podobném odstínu, jako máte vlasy, a nechat odrůst, případně dál barvit…?

   • Eliška Králiková

    Tak vyzerá to na tvrdý oriešok, chceli sme to zosvetliť, ale chemická farba nepomohla, len farbu trochu zjemnila. Zrejme by sa to muselo prekryť tmavšou farbou resp. Hennou, čo by bolo v prípade mojej mamičky kontraproduktívne. Našla som aj nejaké recepty na vymývanie olejmi alebo citrusovými šťavami s nezaručeným výsledkom, tak niečo z toho skúsime…

 • Mili Jonas

  Já si teď myji vlasy pouze lávovou zemí a barvím čistě přírodními barvami. Jsem spokojená, jak s kvalitou vlasů, tak i s barvou. Ale musela jsem chvíli hledat správný odstín, který nechytne do červena 🙂 A konečně jsem asi před rokem našla i super kadeřnici, která chápe, jak chci ostříhat a co mi sedí. Konečně si teď svoje vlasy užívám!

  • Super, je fajn, ze uz mate svoju idealnu kadernicku Mili. Pekny den!

 • Veronika

  Ja sa tiež pripájam k fanynkám henny a odporúčam značku KHADI alebo si kúpiť hennu v nejakom obchode s orientálnymi vecami. S tými z DM a pod. som mala naopak zlé skúsenosti. Po prvej menovanej značke mám vždy krásne, lesklé, pevné vlasy.
  Chemickú farbu by som si už nikdy nedala aj z etických dôvodov (testy na zvieratách). Je pravda, že ako postupne šedivejúca 30tnička musím farbiť na 2x, najskôr almou alebo červenou a potom hnedou (mám hnedé vlasy) a je to fakt otrava, nehovoriac o tom bordeli v kúpeľni, ale vlasy mám len jedny (a svedomie tiež, tak to kvôli tým testovacím králikom a psom vydržím:)
  Pani kaderníčka je veľmi sympatická!

 • Dagmar

  Ježiš, ta zmínka o ovci!! Úplně jsem nadskočila! Už tolikrát jsem odcházela od kadeřnice znechucená..Vždycky stejný příběh, sednu si a ptám se – umíte střihat vlnité vlasy? Kýve že ano, pak zdůrazňuji, teď se nekroutí ale až budou kratší a uschnou, zkroutí se – kadeřnice zase kýve, že jo, no a pak to namočí, narovná, ostřihá natuží, vyfouká bla bla a už tam letím druhý den, na hlavě roští, všude mi lezou camfoury a říkám, co to je?? jednou jsem tu káču donutila, ať to přestříhá, ale ukázalo se, že to neumí, furt dělá to samé, prý salóóón.
  Škoda, že v debatě o henování zapadlo to podstatné – kadeřnic, které opravdu umí ostříhat vlnité vlasy, je jako šafránu, nebo ještě míň. Možná je paní Petra jediná v celém bývalém Československu. Na fotce se mi líbí strašně (jenže je daleko). Já si teda pořídila kadeřnické nůžky a pižlám se doma, nerada, ale vyvalit pětikilo a víc za tu opakující se hrůzu s rozčepýřenými konečky a každý vlas jinak, už odmítám. Zkoušela jsem to mockrát po Praze, v Plzni, na doporučení..je to marný, je to drahý a je to psychicky náročné. Velmi děkuji za praktický důkaz, že taková kadeřnice existuje, třeba budu mít cestu okolo. Většina kadeřnic jsou zvyklé prostříhávat rovné vlasy efilačními nůžkami a nedokážou si v mozečku přebrat, že na vlnitých to vypadá jinak, jedna mi posléze v klidu oznámila, že si to prostě musím každé ráno znova vyfoukat – na to nemám čas! Mě kdysi tak krásně ostříhaly dvě paní, ale ty byly už tenkrát prakticky v důchodu. Jimi vyrobený tvar účesu krásně držel za všech okolností a vypadal přirozeně..
  Paní Petře přeji hodně zákaznic a děkuji za článek, opravdu moc, pro nás s vlnitými vlasy to je velké povzbuzení.

  • Dobry den Dagmar. Suhlasim s tym, ze kadernicok, ktore vedia strihat kucery, je malo. Mna vedel ostrihat aj jeden kadernik, ku ktoremu som chodila uz davnejsie, ale prestal robit kadernicinu, co je skoda, lebo bol sikovny. Pekny den.

 • Věra Kam

  Dobrý den.Mám ještě dotaz. Můžete prosím upřesnit jaký je to šampón typu Cool-it? Mám vlasy světlehnědé.Barvím vždy na studený odstín,který se mi po chvíli vymyje do teplého odstínu.Tento šampon by se mi hodil.Zřejmě to není běžný stříbrný šampón.Děkuji za odpověď.Věra