Skip to content

Ak chcete vyzerať sviežo a harmonicky, experimentovať s tmavosťou vlasov sa príliš neopláca. Dokonca i ak ste zimným, alebo jesenným farebným typom, mali by ste si dávať pozor, aby ste neprekročili svoju ideálnu tmavosť. Farba vlasov je pri tvári ešte bližšie ako farby oblečenia, preto jej vplyv na to, ako tvár pôsobí, je ešte výraznejší.


Záleží o koľko stmavíte

Veronika má zimnú farebnosť a jej prirodzená farba vlasov je tmavšia hnedá. Vlasy si farbí na tmavší odtieň, ako je jej prirodzená tmavosť a ako dôvod uviedla, že jej vlasy majú tendenciu vekom strácať živosť.

Marcelkina farebnosť je jesenná a prirodzená tmavosť jej vlasov je mierne tmavšia hnedá. Svoje vlasy občas zosvetľovala a po konzultácii sa rozhodla vrátiť k svojej prirodzenej tmavosti. Kúpila si farbu, ktorá bola podľa obrázku na obale dokonca svetlejšia ako očakávaný výsledok, ale chytila jej na tmavo.

V prípade, že chcete vlasy farbiť tmavšou farbou, ide o to, o koľko tmavší odtieň zvolíte. Ak siahnete po odtieni, ktorý je o jeden stupeň tmavší od vašej prirodzenej farby, výsledok je často ešte v poriadku. Ak naviac zvolíte správnu farebnú teplotu, vaša tvár môže vyzerať živšie a výraznejšie a vaše oči a pleť budú žiariť. Ideálny stav, však? Kto by po tom netúžil…


Pri pohľade do zrkadla si buď zvyknete, alebo…

Nepríjemné príhody s prílišnou tmavosťou sa stávajú najmä vtedy, keď si farbíte vlasy doma. Farby z drogérie totiž často chytajú tmavšie a vždy je to tak trochu lotéria, pretože výsledok záleží nielen od farby samotnej, ale i od kvality vlasov a toho, aké farby boli na vlasy v minulosti nanášané.

Veronika sa k svojej príliš tmavej farbe vlasov dopracovala tak, že vlasy farbila doma a keďže farbu nanášala na rovnako dlhý čas nielen ku korienkom, ale i do dĺžok, farba sa na jej vlasoch nabaľovala. Naviac siahala po odtieni, ktorý na obale vyzeral, ako pre ňu ideálna mierne tmavá hnedá, ale i jej sa stalo, že výsledná tmavosť po nafarbení bola oveľa vyššia.

ilustračné foto: Selena Gomez, zdroj www.zimbio.com

Rovnaká príhoda sa stala i Marcele. Pri domácom farbení sa jej nechtiac podarilo stmaviť vlasy o viac ako 1 stupeň, dokonca i vtedy, keď si kúpila odtieň svetlejší ako požadovaná tmavosť (vedela, že farby z drogérie chytajú tmavšie).

Veronika mala tmavosť, pri ktorej sa už farba vlasov nedá nazvať hnedou, ale prechádza skôr do čiernej. Marcela mala vlasy stále hnedé, ale dosť tmavé. Veronika si postupne na svoju vyššiu tmavosť zvykla.

Poznáte to – najskôr v zrkadle vidíte, že niečo nehrá, ale čím častejšie sa v zrkadle vidíte, tým viac si na daný obraz zvyknete a začne sa vám zdať prirodzený.

Marcela si nezvykla – nebola spokojná s tým ako vyzerá a rozhodla sa to zmeniť.


Čo spôsobí príliš tmavá farba vlasov

Na nasledujúcom porovnaní môžete vidieť, čo Marcele spôsobila príliš tmavá farba – pridala do jej tváre tvrdosť a ubrala z nej jemnosť a sviežosť. To asi chce máloktorá žena a preto je skvelé, že sa Marcelke podarilo návštevou u kaderníka docieliť jej ideálnu tmavosť.

zdroj foto: súkromný archív Marcely


Ako na to? Myslite na svoju farebnú teplotu

Ak poznáte farebnú teplotu svojej tváre, pochopíte, aká by mala byť vaša ideálna tmavosť vlasov. K tomu vám prezradím jednu vec, ktorá je vlastne veľmi triviálna, ale keď si ju dáte do súvislosti s vašou farebnosťou, nebude vás to lákať k príliš odlišnej tmavosti vlasov, ako je vaša prirodzená.

Tou dôležitou vecou je uvedomenie si toho, že čierna farba je výrazne chladná. Preto každá farba vlasov, ktorá obsahuje veľa čiernej (najtmavšie hnedé a čierne odtiene), obsahuje veľmi málo, alebo žiadne teplé pigmenty.

Teplotne neutrálna, alebo teplá tvár nemôže popri takejto farbe vyzerať prirodzene a ani dosť živo a sviežo.

Toto bolo veľmi pekne vidieť pri Marcele. Jej tmavšia farba nepôsobila teplo, skôr chladne a keďže Marcelka potrebuje dosť veľa teplých pigmentov, jej tvár popri tejto tmavšej farbe nevyzerala príliš živo, ani veľmi sviežo.

Ak viete, že vaša tvár je teplotne neutrálna alebo dokonca teplá, príliš tmavá farba vlasov nebude vytvárať harmóniu s vašou pleťou a očami. Čo z toho vyplýva?

Na to, aby ste vedeli, aká tmavosť vlasov je pre vás ideálna, je dôležité poznať svoju farebnú teplotu.

Samozrejme, ak poznáte i mieru farebnej čistoty svojej tváre, máte v tom ešte viac jasno. Ak je napr. vaša tvár jemná, tlmená, voľte jemné, mäkké odtiene hnedej a ak potrebujete čisté farby, siahajte po živých, čistých odtieňoch.


Chcete vyzerať harmonicky? Farba vlasov je dôležitá

Vhodná farba vlasov má veľa pozitív – tvár pôsobí prirodzene a harmónia je niečo, čo ľudia okolo vás vnímajú a ocenia.

Nemusíte byť klasicky krásna, ale ak nosíte prirodzenú farbu vlasov, vyzeráte vždy lepšie (prívetivejšie, ženskejšie a jemnejšie), ako s farbou, ktorá vytvára dojem, že ste tvrdá, neosobná, staršia, čudná, umelá, alebo v nej pôsobíte až lacno.

Pamätám si na svoje pocity, keď sa mi pred rokmi podarilo doma si vlasy nafarbiť tak, že boli takmer čierne :-). Inokedy mi kaderníčka nafarbila vlasy nie úplne tmavým, ale zato úplne chladným odtieňom. O farebnej typológii som vtedy vedela veľmi málo, ale v oboch prípadoch som sa cítila pri pohľade do zrkadla dosť zle veľmi zle a to som mala o 10-15 rokov menej ako teraz :-).

Máte podobnú skúsenosť? Dopracovali ste sa k príliš tmavej a tvrdej farbe vlasov? Kedy ste si uvedomili, že to nie je ideálne a ako ste to riešili? Vaše postrehy a skúsenosti sú vítané v diskusii!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top