Skip to content

Ak často nakupujete a máte plný šatník, ale napriek tomu máte pocit, že si nemáte čo obliecť, zrejme nenakupujete správne. V dnešnom článku vám prinášam 4 otázky, ktoré by ste si mali položiť ešte pred zaplatením, ak uvažujete o nákupe nového oblečenia, alebo doplnkov.


1. Má nová vec pre vás vhodnú farbu?

Čím väčšiu plochu zaberie nový kúsok na vašej postave a čím je bližšie ku tvári, tým dôležitejšie je, aby jeho farba lichotila vašej tvári a farebnosti. I farba odevov na spodnej polovici tela je dôležitá, ale ak nie je úplne nevhodná, dokážete ju lepšie upraviť, ako farby, ktoré sú blízko tváre.

Ak si napríklad vyberáte nový top (šatku, lícenku, rúž, čiapku…) a siahnete po farbe, ktorá má úplne opačné farebné vlastnosti ako vaša tvár, výsledok nebude dobrý. Vždy budete mať potrebu danú vec niečím „vylepšovať“, alebo ju po nákupe ani nikdy nepoužijete. Miniete peniaze za niečo, čo bude ležať na dne vašej skrine.

Ak nepoznáte svoju farebnosť, nebudete vedieť prečo danú vec nenosíte, ale budete cítiť, že niečo na nej „nehrá“, pretože váš inštinkt väčšinou funguje správne.

Zatiaľ čo ak do vášho šatníka pribúdajú hlavne farby, ktoré vám pristanú, zistíte, že sa vám výborne kombinujú a vždy v nich vyzeráte dobre a harmonicky.

Farby sú najviac výrazným prvkom vizáže – práve farby a ich kombinácie určujú to, aký prvý dojem a efekty vytvárate na svoje okolie. Preto ak máte na sebe úplne nevhodné farby, tieto dojmy a efekty sú málokedy pozitívne.


2. Má nová vec vhodný strih a dĺžku?

Ak kupujete danú vec len preto, lebo sa práve nosí a je úžasne aktuálna, ale neberiete do úvahy svoju postavu a proporcie, nerobíte dobre. Budete síce vyzerať moderne, ale čo z toho, ak:

  • zvýrazníte nedokonalosti svojej postavy,
  • pridáte si zopár optických kilogramov naviac,
  • alebo budete vo svojom oblečení vyzerať stratene, či neforemne?

Ak je pre vás veľkou prioritou vyzerať moderne a aktuálne trendy neladia s vaším telesným tvarom, robte kompromisy. Ako na to, sa dočítate v článku Ako vyzerať moderne.


3. Ladí daná vec s vašou osobnosťou?

Nenechajte si niečo vnútiť od predavačky (neviete, či jej chvála toho, ako v oblečení vyzeráte, je naozaj úprimná) a vždy premýšľajte aj o tom, či sa bude vaša osobnosť v danom kúsku cítiť prirodzene, zaujímavo a dobre.

Ak máte pochybnosť, alebo vám na oblečení, či doplnku vadí nejaký detail, materiál, kontrast, či vzor, radšej ho nekupujte.

 


4. Zapadne nový kúsok do vášho šatníka?

Toto je veľmi dôležitá otázka a na ňu by ste si mali odpovedať hneď, keď začnete uvažovať o nákupe. Môže sa vám totiž stať, že daná vec má pre vás skvelú farbu, výborný strih a dĺžku a dokonca je presne vo vašom štýle, má to však svoje ALE:

Nebudete ju mať s čím nosiť, pretože veci, ktoré tvoria prevažnú časť vášho šatníka sa s daným kúskom nedajú skombinovať a nehodia sa k nemu.

Keď kupujete nejakú vec (a je jedno, či ide o oblečenie, alebo doplnok), vždy uvažujte o konkrétnych kombináciách, v ktorých danú vec využijete. Ak nemáte v šatníku nič, s čím dokážete danú vec skombinovať, máte dve možnosti:

  • buď si danú vec nekúpite,
  • alebo si ju kúpite, pretože je pre vás dokonalá… ale postupne si k nej budete potrebovať zaobstarať ďalšie, pre vás ideálne kúsky. A tak nastúpite na cestu budovania dokonalého a skvele kombinovateľného šatníka.

Aké otázky si kladiete pri nákupe oblečenia, či doplnkov vy? Stalo sa vám už, že ste si kúpili niečo, čo ste nikdy nemali na sebe? Ak máte chuť, neváhajte a zapojte sa do diskusie!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top