Skip to content

Ak pracujete na tom, aby váš šatník bol funkčný a kombinovateľný, je dôležité i to, aká je vaša nákupná stratégia. Riadite sa pri nákupoch najmä trendmi, či želaniami vašich blízkych, alebo nakupujete impulzívne na základe momentálneho pocitu, či nadšenia?

Ak si pravidelne prinášate z nákupov veci:

  • ktoré vám nepristanú, alebo nesedia,
  • v ktorých sa necítite dobre ani príjemne,
  • ktoré neviete skombinovať so zvyškom šatníka,
  • vyzerajú rovnako, ako ďalších X vecí, ktoré v šatníku už máte,
  • sú opäť v „praktických“ neutrálnych farbách, alebo v čiernej,
  • vyzerajú skvelo na vašej kamarátke, ale nie na vás…

… potom nemáte dobrú nákupnú stratégiu.

Dôkazom toho je množstvo nekombinovateľného oblečenia a doplnkov vo vašom šatníku, množstvo peňazí vyhodených za veci, ktoré si nikdy neoblečiete a váš nudný, nevýrazný štýl.


Alica a jej depresívny šatník

Alica ma oslovila s prosbou o pomoc so šatníkom. Keď mi poslala fotky ku konzultácii, bolo vidieť, že vo svojom oblečení nevyzerá dobre, dokonca sa dalo tušiť i to, že sa v ňom ani dobre necíti (čo mi osobne i potvrdila).

Alica má tendenciu kupovať si veľa oblečenia klasického strihu a neutrálnych farbách, pretože je presvedčená, že takého kúsky sa budú super kombinovať a dlho ich v jej šatníku vydržia.

A naozaj – jej outfity pozostávali s klasických tmavých džínsov, klasických jednoduchých topov a blúzok a čiernych a šedých sák nadčasového strihu. A iste tušíte, aký bol celkový dojem – vo svojom oblečení pôsobila ako o 10 rokov staršia, usadlá, konzervatívna a smutná osoba. Bez sviežosti, bez ženskosti, bez zaujímavosti…


Jednoduché otázky, ktoré spôsobia zmenu nielen zvonku

Po tom, čo sme zistili, čo má Alica rada a aké farby jej tvár najviac rozžiaria, bolo jasné, čo potrebuje. Jednoduché, čisté línie, svieže a svetlejšie letné farby, jemnejšie materiály, decentné vzory a kabelky, ale i kreatívne náhrdelníky a náušnice. To je presne to, v čom bude Alica skvelo vyzerať a čo jej bude sedieť i osobnostne.

Aby predišla ďalším nevhodným nákupom a aby mala pri nákupoch istotu, že daná vec naozaj zapadne do jej šatníka a využije ju, spísala som jej zoznam otázok, ktoré by si mala položiť vždy ešte pred tým, než za daný kúsok zaplatí. Vďaka tomu  si dokáže budovať kombinovateľný šatník.

Kliknite a STIAHNITE SI OTÁZKY, VĎAKA KTORÝM BUDÚ I VAŠE NÁKUPY STRATEGICKÉ


Najúčinnejšia vec

Keď mi po 4 mesiacoch Alica napísala, bola som úprimne nadšená. Poslala mi zopár fotiek vo svojom novom oblečení a ja som mala veľkú radosť, pretože boli potvrdením toho, že stratégie pre budovanie šatníka, ktoré som Alici odporučila, naozaj fungujú a pomáhajú jej vyzerať úplne inak ako pred tým – mlado, sviežo, elegantne a zaujímavo.

Keď som sa Alice opýtala, čo považuje za vec, ktorá mala na jej zmenu najväčší dosah, spomenula výber vhodných farieb. Sama sa čudovala, ako mohla predtým nosiť toľko tmavých farieb a nevidieť, ako v nich vyzerá. Spomínala mi, že dôležité bolo pre ňu nielen to, že začala nosiť svoje farby, ale i to, že ich do svojho šatníka začala pridávať premyslene a mala plán, čo v akej farbe kúpiť.

Pri každom nákupe si položila zopár jednoduchých otázok a vďaka tomu kupovala len to, čo naozaj využije a čo dokáže hravo skombinovať so zvyškom šatníka.


Akčný plán

Keď som zisťovala, ako pri budovaní svojho nového šatníka Alica postupovala, napísala mi, že hneď po konzultácii urobila veľkú revíziu svojho šatníka. Zbavila sa všetkého, čo nebolo dobré farebne, štýlovo, ani strihom. A v šatníku jej toho veľa nezostalo…

Zamerala sa kombinácie farieb, v ktorých dobre vyzerá a ktorých psychologické pôsobenie vyhovuje jej štýlu a týchto kombinácií sa držala pri budovaní svojho nového šatníka. Farby oblečenia a doplnkov vyberala tak, aby sa dali vzájomne dobre kombinovať. A tak i napriek tomu, že Alicin šatník nie je objemný, dokáže zo svojho oblečenia vytvoriť množstvo kombinácií, ktoré ladia s jej farebnosťou, ale zároveň pristanú jej postave a vyhovujú jej osobnosti.

Chcete vedieť, aké otázky som Alici odporučila položiť si pri nákupoch? Kliknite a stiahnite si svoj nákupný ťahák.


Farby – najdôležitejší prvok vašej vizáže

Po tejto skúsenosti s Alicou som si opäť uvedomila, aká je oblasť vizáže komplexná, ako veľmi súvisí to, ako sa obliekame s tým, ako nás vníma naše okolie a aj s tým, ako vnímame sami seba.

A tiež to, že farby sú najviac výrazným prvkom vizáže a zasahujú do všetkého – ovplyvňujú nielen to ako vyzerá v outfite vaša postava, ale i to, ako pôsobíte na svoje okolie a nakoľko sviežo a mlado vyzeráte. Želám Alici veľa úspechov v novej práci, ktorú nedávno získala, ale aj skvelých pocitov vo svojich outfitoch.

Ako nakupujete vy? Máte osvedčenú stratégiu? Aké otázky si kladiete predtým, než za novú vec zaplatíte? Ak máte chuť, podeľte sa o svoje názory a skúsenosti v diskusii pod článkom.

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top