Ako Som Objavilasvoju Pracu

Držím Vám palce v práci, ste pre mňa synonymom úspešného “freelancera”, človeka, ktorý našiel “to svoje”, je v tom dobrý a stále na sebe pracuje… Viem, že nepridávate veľa článkov týkajúcich sa Vášho osobného života, ale veľmi by ma zaujímala Vaša cesta k tomuto súčasnému povolaniu – myslím, že momentálne veľa ľudí pociťuje napr. nespokojnosť s prácou v korporácii, firme a pod. a hľadajú individuálnejšiu cestu/spôsob, ako sa uplatniť. Sama som jedným takým exemplárom:) Neviem, či to tak bolo aj u Vás, ale myslím, že by všetkých zaujímalo, ako sa zrodila myšlienka Supervizáže, ako ste sa o túto tému začali zaujímať, či ste študovali niečo podobné, alebo to prišlo až neskôr v živote… Veronika.

O svojom príbehu som v skratke písala v tomto článku, ale Veronikin návrh ma zaujal a rozhodla som sa popísať cestu k svojej práci podrobnejšie. Takže ako som sa dostala k práci imidž konzultanta?


Prvé pokusy o vytvorenie štýlu

Keď som mala cca. 13 rokov, moja stará mama ma naučila používať starú šlapaciu Singerku, ktorá šila len základný steh (začisťovanie látky som musela robiť ručne). Na nej som šila svoje prvé výtvory. Keď moji rodičia videli, ako ma to baví, dostala som kufríkovú Veritasku, ktorá moje šitie posunula ďalej.

Śila som všetko – od sukní a blúzok, cez nohavice a vesty, až po saká, bundy, kabáty. Nebolo to žiadne profi šitie, ale v rámci možností a svojich schopností som sa snažila o precíznosť a kvalitné vypracovanie. V podobnom čase som aj plietla – pulóvre, čiapky i ponožky :-).

Tvorila som veci, ktoré sa mi páčili a v ktorých som sa cítila dobre. Pamätám si na ten pocit vzrušenia a radosti, keď som si svoj výtvor išla prvý krát obliecť. Móda 80. rokov nebola veľmi ženská a z dnešného pohľadu je dosť úsmevná, ale môcť si vyrobiť niečo moderné sama, bolo veľkou výhodou, pretože v obchodoch to bola dosť bieda.

sewing-machine-1789198_1920


Nestačí vedieť šiť a pliesť, ak neviete, čo vám pristane

Profesorka matematiky na trenčianskom gymnáziu vo mne vzbudila nadšenie pre matematiku a tak som sa rozhodla isť študovať tento odbor i na VŠ. Ukončila som odbor matematický analýza na Matematicko-fyzikálnej fakute UK v Bratislave a po škole som sa zamestnala na IT oddelení banky. Neskôr som pracovala ako portfolio manažér a obchodovala som s cennými papiermi na burze, nasledovala ďalšia banka a napokon som sa venovala tvorbe stavebných rozpočtov.

Čísla ma profesne sprevádzali veľmi dlho, i preto som celkom dobre rozumela tomu, ako na seba majú nadväzovať strihové diely, alebo ako uberať očká pri tvarovaní výstrihu. Mala som možnosť ušiť si to, čo sa mi páči, ale ako každá žena som chcela i dobre vyzerať a nie vždy sa mi to darilo. Mám veľmi rada jesenné farby a tak som ich pridávala do svojho šatníka v podobe svojich výtvorov. Pocit istoty, že je to to pravé, však neprichádzal a často som sa cítila fádne a málo atraktívne.

Prečítajte si aj
Odkiaľ čerpám inšpiráciu pre články

rotary-characters-694272_1920


Samourčenie farebného typu vám môže skomplikovať život

Pretože som vo svojej knižnici mala dve knihy o 4 ročných obdobiach, určila som sa podľa nich ako jesenný typ. Potešilo ma to, pretože to ladilo s mojou obľubou jesenných farieb. A tak som si ďalej šila veci v jesenných farbách. Zelenú som milovala, oranžovú nie, ale mala som v nej vyzerať super :-), tak som ju používala. Stále to však akosi nebolo ono.

Keď som si ušila tuniku empírového strihu, v jesenných farbách a po firme sa začalo pošuškávať, že asi čoskoro pôjdem na ďalšiu materskú, bola som deprimovaná. Prečo v nej vyzerám ako tehotná a unavená? Nedávalo to zmysel, veď to bol moderný strih a pre mňa ideálne farby. Dnes viem, že pre moju postavu A to bol úplne nevhodný strih a farby boli teplé a príliš tlmené.

maroon-755268_1280


Dala som sa otestovať profesionálne, ale zmätok v hlave zostal

Som analytický typ – na to, aby som veci pochopila, potrebujem poznať dôvody, chcem vedieť, prečo veci fungujú. S týmto som si však poradiť nevedela. Na internete toho ešte veľa o farbách a vhodných strihoch nebolo a  tak ma vždy bavilo sledovať rôzne premeny vizáže žien v televízii.

Veľmi ma v jednej takejto relácii zaujala jedna vizážistka, pretože pri každom outfite, zdôvodnila, prečo je pre danú ženu ideálny. Objednala som sa k nej na farebné poradenstvo.

Vtedy som nemala ani tušenia. že existuje systém 12 farebných typov a tak keď mi bolo povedané, že moja farebnosť je tmavá zimná, vlastne som tomu neverila. Bola mi odporučená fialová (uf, k tej som mala vždy averziu) a chladnejšie farby (prečo, keď moja pleť má veľa žltého pigmentu?). Mala som z toho v hlave poriadny zmätok a hlavne som tomu vôbec nerozumela. A to ma hnevalo.

Všetko malo zrazu byť úplne inak, ako som si dovtedy myslela. Celý môj šatník bol úplne nanič? Všetky moje vlastné výtvory, na ktoré som bola taká hrdá, neboli pre mňa vhodné? Ten pocit bol taký deprimujúci…


Mesiace hľadania informácií a učenia

Začala som hľadať informácie. V slovenčine a češtine ich bolo veľmi málo, preto som uvažovala o kurze farebnej typológie. Nie preto, že by som chcela robiť farebné poradenstvo, len preto, že som tomu všetkému chcela porozumieť.

Absolvovala som jeden kurz v Čechách a v oblasti farebnej typológie som získala základný prehľad o 12 typoch. Stále som však mala pocit, že k pochopemiu mi ešte veľa chýba a tak som začala hľadať na anglicky písaných webstránkach. Kúpila som si online kurz v angličtine, za ktorý som dala dosť veľa peňazí, ale nestál za veľa. Veľa som sa naučila zo stránok Lory Alexander, až pri nej som dokonale pochopila myšlienku 12 farebných typov a súvislosti.

book-1760998_1920


Ten úžasný pocit, keď začnete farby “cítiť”

V tom období som konečne začala rozumieť i svojej farebnosti a sama na sebe som videla rozdiel. V zimných farbách to naozaj bolo niečo úplne iné ako v jesenných. Moje oči konečne žiarili a pleť mala zdravú farbu. Ľudia okolo mňa si to všimli tiež.

Veci do seba krásne začali zapadať a ja som konečne pocítila istotu, že vo farbách, ktoré nosím, vyzerám krásne. Bol to pre mňa úžasný, objavný a oslobodzujúci pocit. A zároveň výzva ísť ešte viac do hĺbky.

Zakúpila som si svoje prvé testovacie šatky a len tak zo zábavy a zvedavosti, som začala testovať rodinu a známych. Videla som rozdiely a postupne som sa učila a zažívala momenty, kedy prichádza wau efekt – zrazu pochopíte a začnete “cítiť” tie informácie, ktoré ste doteraz poznali z kníh, len ako teóriu.

Prečítajte si aj
Prečo svoje nedokonalosti vidíme a prednosti prehliadame

Oblasť farebnej typológie je špecifická v tom, že môžete študovať teóriu, môžete ju dokonale ovládať, ale k tomu, aby ste mohli určovať farebnosť, potrebujete začať farby i “cítiť”. I preto sa nedá táto profesia naučiť za mesiac, alebo dva.

Trvá cca. rok, kým príde ten pocit, že “to vidíte a cítite”.


Písanie blogu mi pomohlo naučiť sa ešte viac

Koncom roka 2010 som začala písať tento blog. Som introvert a lepšie sa dokážem vyjadrovať písaným textom, ako hovoreným slovom. Vyhovuje mi analyzovať a hľadať nové súvislosti a informácie.

Základnou ideou pri založení blogu bolo, že sa na ňom prostredníctvom fotiek pozriem na farebnosť známych tvárí a budem pozorovať, čo im pristane viac. Že skúsim na nich aplikovať to, čo som sa naučila a tak zistím, akú majú farebnosť.

Zároveň som chcela, aby aj iné ženy vedeli o úžasnej sile farieb. Aby zažili ten skvelý pocit, kedy im žiaria oči i pleť, vyzerajú sviežo a krásne a majú istotu v tom, že farby, ktoré majú na sebe, sú pre ne tie pravé a najlepšie.

Dodnes sa pamätám na večer, keď sme s maželom a synmi premýšľali, aký bude mať blog názov :-). Počas prvého roka som takmer denne sedávala do noci pri svojom laptope a pridávala som 5 článkov týždenne. Chodila som spať unavená, ale písanie bolo vzrušujúce a tešila som sa z každého nového komentára.

home-office-336373_1920


Práce bolo stále viac a viac… až ma prevalcovala

Začali sa mi ozývať kamarátky mojich známych a čitatelia blogu, či by som im neurčila farebný typ. Založila som si teda živnosť a prenajala kanceláriu. Stále som však bola zamestnaná na trvalý pracovný pomer a aj keď ma stavebné rozpočty veľmi nebavili, v práci sme mali skvelý kolektív a cítila som sa tam dobre. Farebné poradenstvo som plánovala len ako takú malú zábavku popri zamestnaní.

Konzultácie som robila najskôr len cez víkendy, neskôr som si dohodla v práci skrátený úväzok a bola som tam 3,5 dňa z pracovných dní. Zvyšných 1,5 dňa a víkendy som sa venovala vizážistike.

Toto obdobie bolo hektické a nesmierne únavné. Bola som stále v práci, popri práci som písala články na blog, nemala som žiadny voľný deň…. doteraz nerozumiem tomu, ako som to mohla vydržať. Ono sa to vlastne aj prejavilo – zhoršil sa mi zrak, bolela ma chrbtica, bola som vystresovaná, unavená, zle som spávala. Bola som nespokojná, že nemám čas na rodinu a na seba. Už sa to nedalo takto ďalej ťahať a tak som sa rozhodla dať v práci výpoveď.

Prečítajte si aj
Supervizaz.net sa mení na supervizaz.sk a má nový dizajn

Konečne chodím do práce pre radosť

Bol to správny krok a odvtedy sa venujem vizážistike na plný úväzok. Popri štúdiu farieb som pochopila i to, že farby nemožno oddeľovať od štýlu človeka, pretože inklinovanie k určitým farbám je prejavom štýlu človeka. A tak som začala viac skúmať osobnosť a štýl.

Postupne som zdokonalila konzultácie, materiály pre klientov, absolvovala som ďalšie kurzy o farbách, štýle, telesnom tvare. Začala som spolupracovať so skvelou Imogen Lamport a pracujem s jej farebným systémom. Dokončila a spustila som prvý online kurz o farbách, ktorý učí ľudí vnímať farby komplexne, vo všetkých spomínaných súvislostiach.

Prácou žijem od rána do večera, pretože je mojim koníčkom, ale snažím sa, aby ma neprevalcovala. Stále mám pocit, že je ešte veľa toho, čo neviem a čo sa dá preskúmať. Stále mám v hlave nové nápady a projekty. Sú dni, kedy mi napadnú 3 témy na články na blog, som schopná sadnúť si a 3-4 hodiny písať jeden článok.

Za 6 rokov, počas ktorých sa svojej práci venujem, boli samozrejme aj obdobia únavy a nedostatku inšpirácie. Postupne som sa naučila, že popri práci je dôležitý aj relax, šport, nájsť si čas na seba. Pomáha mi rodina, beh, jóga, šitie, príroda.

workout-1931107_1920


Čo ma moja práca naučila

Moja práca ma nenaučila iba veci z oblasti vizážistiky, ale naučila ma i iné dôležité veci – že v živote je dôležitá rovnováha, že nič sa nemá preháňať a že je veľmi dôležité myslieť i na seba a užiť si chvíľky, kedy sa venujeme len sami sebe, svojej pohode a spokojnosti. Hovorím tomu zdravé sebectvo a myslím si, že je dôležité.

Keď niekomu rozprávam, čo robím, veľa ľudí je prekvapených. Zo začiatku som od každého počula otázku, či je možné sa niečím takým uživiť, alebo začudovanie, či je niekto ochotný investovať do takého poradenstva a načo mu to bude.

Ja však od začiatku (na základe vlastnej skúsenosti) viem, že to má zmysel. Som predsvedčená, že žena môže prostredníctvom farieb a štýlu porozumieť sama sebe a naučiť sa žiť v súlade so sebou. Že takáto žena je oveľa spokojnejšia a vyrovnanejšia, ako žena neistá, ktorá nerozumie sama sebe, nevie čo sa jej páči a čo je pre ňu dobré. Spokojná žena je naviac základom spokojnej rodiny.

Presne to ma na tejto práci baví – prepojenie vizáže s vnútrom a osobnosťou človeka. Tieto dve veci sú neoddeliteľne späté a je úžasné pozorovať, aká je každá žena iná a pritom každá krásna. Svojím jedinečným spôsobom.

Stalo sa aj vám, že ste sa postupne objavili niečo, čo vás napĺňa a baví? Ak máte chuť, prispejte do diskusie a popíšte svoju cestu.

 • Alena

  Krásný článek, moc Vám fandím. A připadá mi super, že Vás tahle práce uživí, že to můžete dělat naplno.
  Zaujal mě Váš analytický přístup. Myslím, že díky němu jsem Vám na konzultaci dobře rozuměla. Mnohem lépe jsem začala rozumět barvám (i když zatím jen těm svým – světle jarním) a výborně se bavím, když ráno vytahuji náhodné kousky oblečení ze skříně a všechno k sobě pěkně jde. Vznikají tak zábavné kombinace, o kterých se mi před konzultací ani nesnilo.
  Takže děkuju. 🙂

  • Dakujem za milu reakciu Alenka. Som velmi rada, ze ste vdaka konzultacii ziskali cit pre svoje farby a ich poznanie Vam dovoluje byt viac kreativna. Pozdravujem!

 • Jarka Marková

  Super článek, děkuji, že jste 🙂

 • Anka

  Skvelý článok. Som rada, že som na Vás narazila na internete 🙂 Mám Vaše články veľmi rada. Oba online kurzy, ktoré som mala možnosť vyskúšať si, sú skvelé. Vidno, že svoju prácu máte rada a že Vás doslova baví. Máte ohromné množstvo znalostí, čo sa táka farieb, ale aj strihov, štýlu … Veľmi Vám fandím. Či už články, alebo online kurzy mi veľa dali a dávajú. Som tiež analytický typ, takže teórii potrebujem porozumieť a potom si ju vyskúšať v praxi. Farby a štýl, to nie je niečo, čo sa dá naučiť zo dňa na deň. Takže sa mám stále čo učiť a verím, že aj ja budem raz tie svoje farby správne cítiť.

  • Urcite ich budete citit Anka, lebo Vase postrehy v online kurze su vzdy velmi spravne. Dakujem za milu reakciu a tesim sa na debaty o Vasich outfitoch v kurze!

 • JarkaNeu

  Ahoj Beátko, krásný článek, děkuji za něj.
  Myslím, že to, že jsi analytický typ je poznat i na Tvém blogu a potažmo v kurzu SF.
  Tvoje články a lekce jsou úžasně srozumitelné a názorné – mají “hlavu a patu”. Perfektně pochopitelné! Jsem moc ráda, že jsem Tě našla 🙂

  Som predsvedčená, že žena môže prostredníctvom farieb a štýlu porozumieť
  sama sebe a naučiť sa žiť v súlade so sebou. Že takáto žena je oveľa
  spokojnejšia a vyrovnanejšia, ako žena neistá, ktorá nerozumie sama
  sebe, nevie čo sa jej páči a čo je pre ňu dobré. Spokojná žena je naviac
  základom spokojnej rodiny.

  Tak tato slova “vytesat do zlata”

  • Dakujem za milu reakciu Jarka! Som rada, ze Ti clanky a lekcie pomahaju citit sa krasne. Je to na Tebe i vidiet. Pekny zvysok dna!

 • tina

  Super článok..:) Veľmi Vám fandím a držím palce. Je vidieť, že práca Vás teší a baví. Ja každý Váš článok čítam aj viackrát.
  Bola som u Vás na konzultácii takmer pred piatimi rokmi a neľutujem vôbec. Hoci sa ešte mám čo učiť, v mnohých aspektoch mi to uľahčilo život, nedám sa len tak ovplyvniť predavačkou v obchode, či kaderníčkou. Prednedávnom som niekde zapatrošila farebnicu, tak dúfam, že čoskoro budem mať cestu k Vám a vyzdvihnem si novú 🙂 Ešte raz všetko dobré

  • Tina napriek tomu, ze uz je to 5 rokov, pamatam si na Vas. Dakujem za mily odkaz, ked budete mat cestu okolo, rada Vas uvidim. Pozdravujem!

   • JarkaNeu

    Na toto musím napsat reakci.
    Obdivuji lidi, kteří si pamatují svoje klienty. Setkala jsem se s tím u některé kosmetičky, některé kadeřnice a i u lékaře. Když chodíte roky na stejné místo, tak to samozřejmě není problém. Ale když jdete na podruhé někam po 2 měsících, tak mě to vždy udivilo. Myslím si, že je to známka zanícenosti pro svůj obor, zájem o lidi, se kterými pracují, prostě berou svou práci jako poslání a nejspíš je jejich koníčkem 🙂
    Pěkný den.

    • Ja prave moc nemam pamat na tvare :-). Pri konzultaciach sa kazdy den stretavam s inou zenou, takze je tazke vsetkych si pamatat. Ale niekedy si cloveka zapamatam, kvoli niecomu, co ma zaujme. S Tinou som sa po prvej kozultacii este par krat videla, i preto si ju pamatam. Takze to nie je so mnou take slavne s tou pamatou :).

 • pavlini

  Dobrý den Beátko , připojuji se k ostatním – hrozně ráda čtu Vaše články, moc mě baví. A i když jsem u Vás zatím neabsolvovala určení barevného typu, díky tomuto blogu alespoň vím tak “zhruba” kam patřím. Vím, jak je pozitivní zpětná reakce důležitá a fakt, že sklízíte vesměs pouze ty pozitivní, už o něčem vypovídá. Váš blog je seriózní, v diskuzích se nikdo nehádá, nikdo nikoho nenapadá…klobouk dolů, tohle jen tak nějaká blogerka nedokáže. A jste čím dál lepší. Pokračujte v tom! Hodně štěstí!

  • Pavli dakujem velmi pekne. Ja som tiez velmi rada, ze sa tu diskutuje slusne a nazory v diskusiach su takmer vzdy obohatenim obsahu clankov. Zelam Vam vela inspiracii a pozdravujem na Moravu! 🙂

 • hayden

  Priznam sa ze ziadny iny blog nesledujem tak dlho ako tento tvoj, Beata! Mam pocit ze ta uz poznam aj ked som ta v zivote nevidela:) sledujem ho od roku 2010, tesne po vzniku. Precitala som snad kazdy jeden clanok, vsimla si rozne zmeny v grafike! Tak ma velmi tesi ze uz nie si “na tajnáša”:D
  Zamutila si mi hlavu a uz neuveritelnych 7 rokov sa snazim prist na konzultaciu..ako studentka som nemala peniaze, po skole som hned otehotnela, potom male dieta, teraz druhe male dieta:D
  Ako tak som sa uspokojila s tlmenym teplym typom na dlhe roky. V 30-ke mi zrazu docvaklo ze vypadam ako idiot a hladala som dalej. Nebudem ucebnicova, to je to. V novom systeme kt pouzivas sa lahsie najdem. Najskor budem tlmeny chladny, ale na tie vsetky tlmenosti mam velmi velmi svetlu pokozku. Raz pridem, to je jasne, najradsej by som hned teraz, keby nemam 7mesacneho prcka:D
  Zelam ti vsetko dobre!!!

  • Tak to ma velmi tesi Hayden, ze Ta moj blog bavi tak dlho. Ja som nikdy nechcela byt na tajnasa (a vzdy som pisala pod svojim menom), len som nepisala prilis o sebe. Ak sa Ti niekedy podari prist na konzultaciu, nezabudni mi pripomenut, ze si to Ty :-). Rada Ti s odhalenim Tvojej farebnosti pomozem a vsetko vysvetlim. Zelam Ti pekny den a dakujem za citatelsku priazen!

 • Magda

  Beátko, díky za tak osobní článek!:-) Moc Vám přeju, že se Váš koníček stal i vaší prací, která Vás baví. Ze všech vašich aktivit (nejen z blogu, ale i z průběhu konzultace ad.) totiž úplně sálá Vaše zapálenost. Váš přístup ke klientkám (a klientům:-)) je jedinečný, podání problematiky srozumitelné, nezakazujete, ale snažíte se individuálně poradit. Děkuji!:-)

  • Dakujem Magdi. Cim dlhsie svoju pracu robim tym viac si uvedomujem tu individualitu a jedinecnost kazdeho z nas a potrebu zladenia vnutra s obalom, tak sa to snazim zakomponovat i do konzultacii a clankov. Pekny zvysok dna!

 • Skvely clanok, Beatka! Verim, ze si inspiraciou pre mnohe zeny. Len tak dalej 🙂

  • Dakujem Lubo. Ty vies, aka som rada, ze spolupracujem prave s Tebou. Tvoje kurzy a napady su skvele a je super, ze sa vzajomne motivujeme, aj ked kazdy mame iny “odbor” :-). Pozdravujem!

   • Andrejka

    Článok je výborný, tieto informácie zo zákulisia sú vždy strašne zaujímavé. 🙂 Dúfam, že to nebude nevhodná otázka 😀 ale len som zvedavá – neplánujete prejsť na zabezpečenie webu HTTPS?

    • Dakujem za reakciu Andrejka. Ano, presun na zabezpecenie https je v plane. Pekny den!

 • Veronika K

  Dobrý den, ještě jsem u vás na konzultaci nebyla, ale váš blog sleduju moc ráda. Proto mě příjemně překvapilo, že máme dost společného. Doufám, že se na konzultaci co nejdřív dostanu 🙂 Veronika

  • Ak sa niekdey rozhodnete prist, urcite sa mi pripmente a poviete mi o tej paralele viac. Pekny den, dakujem za reakciu Veronika.

 • Mirus

  Ako dobre,že ste túto dlhú cestu poznania a hľadania absolvovali a aj vďaka tomu dnes nosím svoje ideálne farby, strihy a dokonca aj šperky.

 • Janoha

  Dobrý den, krásný příběh a velice inspirující. Začínám psát podobný 🙂
  V loňském roce jsem našla své pravé já, objevila svůj talent a taky
  koníčka. Indicie, že jdu správným směrem, vidím už v zálibách z dětství a
  ve výběru učebních oborů. Nakonec jsem šla na gymnazium a vystřídala
  mnoho zaměstnání. Kancelář, fabriku, obchod, znovu kancelář a pořád
  nejsem spokojená. Do práce jsem chodila a chodím, protože mě živí a
  uspokojuje další potřeby, které si za peníze mohu pořídit. Toť vše.
  Muselo uplynou 35 let, abych přišla na to, jaká konkrétní práce mě bude
  naplňovat. Už při sběru informací cítím takové vzrušení a uspokojení,
  které jsem při práci nikdy nepocítila. Mimo naplánovaných kurzů hltám
  informace na netu, protože chci vědět co nejvíc. Sama potřebuju najít
  své barvy, správnou korekci postavy, účes a barvu. Kdysi dávno mi
  typoložka určila, že jsem zima. Léta jsem si s tím vystačila, jasné
  barvičky milovala,ale poslední dobou mi to moc nesedělo. Už vím proč
  díky tomuto blogu 🙂 Léta přibyla, čistá zima nejsem, volím moc tmavou
  barvu vlasů, mám nízký kontrast obličeje, jemnější rysy, uměle vytvářím
  tvrdší výraz, volím špatné střihy oblečení. A já chci být pěkná žena a
  manželka, která se cítí pořád přitažlivě a spokojeně. No a protože mě to
  baví, učím se všechno, abych mohla poradit i dceři, kamarádkám,
  kolegyním…a časem všem, co také budou chtít být spokojení. Beátko,
  díky moc a moc!!!!

  • Dakujem za reakciu Janoha a zelam Vam na tej ceste vela objavnych pocitov a tiez uspechov. Pekny den!