
Máte ružovú pleť, kupujete si makeupy s ružovým podtónom a myslíte si, že preto musíte byť chladnejším typom? Alebo máte žltú, bronzovú, alebo zlatistú pleť, sedia vám makeupy so žltou zložkou a ste presvedčená, že musíte byť teplým typom? Váš výber makeupu je správny, ale odhad farebnosti nemusí byť. Ako súvisí tón pokožky s farebnosťou a prečo napr. niektorým chladnejším typom viac sedí makeup so žltým podtónom, sa dozviete v dnešnom článku.
Môj dlhoročný omyl
Keď mi pred rokmi určili farebný typ (tmavý zimný), dlho bolo pre mňa záhadou, ako je možné, že mi viac pristanú makeupy so žltým podtónom. Mala som predstavu (rovnako ako mnohé iné ženy), že keď mám pleť so zjavným žltým nádychom, nemôžem byť zimným, alebo letným typom. I preto som si veľa rokov predtým myslela, že som jesenným typom. Takéto omyly boli časté v období, kedy sa farebnosť určovala len podľa 4 ročných období.
Skúšala som makeupy, ktoré sú všeobecne odporúčané pre chladnejšie farebné typy (s ružovým nádychom), ale vyzerala som v nich vždy bledá, chorá a bez života. A tak som sa vždy vrátila k makeupu so žltým nádychom. V lete, keď som opálená a moja pleť je bronzová, dokonca používam makeupy s vyšším podielom žltej – vyšším ako potrebujú niektoré moje klientky s teplou farebnosťou.
V teplých farbách oblečenia nevyzerám dobre – mám nezdravú farbu pleti a moje oči nie sú také žiarivé. Mierne chladné farby sú ideálne. Podobne je na tom môj manžel, ktorý je takmer celý rok opálený, lebo veľa športuje vonku a jeho pleť je na prvý pohľad bronzová a pôsobí veľmi teplo. Jeho farebnosť je ale tiež chladnejšia.
Pri práci s klientkami mám možnosť pozorovať, že nie každá pleť so žltým nádychom znamená automaticky teplejšiu farebnosť a nie každá pleť s ružovým nádychom znamená chladnejšiu farebnosť. I preto je také ťažké určiť pohľadom farebnú teplotu pokožky.
Nenechajte sa zmiasť
Existuje mnoho teplých typov s ružovou pokožkou a mnoho chladných typov s olivovou, bronzovou, alebo žltou pokožkou. Celkový farebný tón pokožky je daný individuálnym pomerom jednotlivých farbív – hemoglobínu, karoténu a melanínu.
Tón pleti totiž nie je to jediné, čo by vás malo pri odhade farebnosti, zaujímať. Dôležitá je i farebná teplota vlasov a očí. Zameriavať sa len na vrchný tón pleti môže byť zavádzajúce a preto nie je dobré riadiť sa populárnymi a zjednodušenými návodmi, ktoré tvrdia, že ak máte ružovú pleť, ste automaticky letným, alebo zimným typom. Prečítajte si i to, prečo sa farebná teplota nedá určiť podľa farby žíl, pieh, alebo zubnej skloviny.
Vyberajte podľa pleti, nie podľa názvu
Ak teda vyberáte makeup, siahajte po odtieni, ktorý svojou farbou ladí s tónom vašej pokožky – ak má vaša pleť ružový nádych, používajte makeup s ružovým podtónom a naopak – ak máte pleť so žltým nádychom, siahajte po odieňoch makeupu so žltým nádychom. Nevšímajte si ani názvy makeupov, ktoré sú často veľmi zavádzajúce.
Pri výbere makeupu nie je potrebné primárne riešiť to, či ste chladný, alebo teplý typ. Dôležité je najmä to, aby odtieň makeupu čo najviac splýval s vašou pleťou a vytváral dojem, akoby ste na pleti nič nemali.
Makeup by mal vašu pleť zjednotiť a vytvoriť efekt sviežej, oddýchnutej, jednoducho krajšej, ale zároveň prirodzene pôsobiacej pleti. Prečítajte si i praktické tipy, ako vyberať makeup.
Ako vyberáte odtieň svojho makeupu? Riadite sa všeobecnými pravidlami (chladná pleť – ružový, teplá pleť – žltý)? Všímate si a beriete do úvahy i názvy odtieňov makeupov?