Skip to content

Patrím medzi ženy, ktoré nemajú radi fotenie. Keď zbadám objektív, v snahe vyzerať na fotke dobre, sa začnem tváriť úplne nemožne. Všetky mimické svaly sa mi napnú v kŕčovitej snahe o „prirodzený“ výraz a výsledkom je… úplná neprirodzenosť :-).

A pózovanie? Moja predstava, že najviac prirodzene vyzerá postoj „na vojaka“ (pretože všetky tie pózy sú predsa len trápnym divadlom), sa mi teraz už zdá dosť zábavná.

Je iné robiť si vo vlastnom mobile databázu svojich fotiek v rôznych outfitoch, a je iné verejne sa svojimi fotkami prezentovať. V mobile mám stovky svojich fotiek, lebo na nich lepšie vidím, ako vo svojom oblečení vyzerám. Ale nechať si nafotiť prezentačné fotografie, to je niečo úplne iné. V dnešnom článku sa s vami podelím o svoje dojmy z nedávneho fotenia a nájdete v ňom i zopár fotiek.


Myslela som si, že to zvládnem sama

Fotky na mojich webstránkach boli už niekoľko rokov staré a už viac ľudí mi povedalo, že v skutočnosti vyzerám inak, ako na nich. Keď sme ich s Rišom fotili, nemala som ideálnu farbu vlasov a bolo to už naozaj dávno. V diári som preto mala už dlho dôležitú úlohu – aktualizovať ich.

A tak som začala premýšľať, ako získať profesionálne fotky tak, aby som z fotenia nemala stres. Prvou myšlienkou bolo, že si fotky nechám nafotiť niekým z rodiny. Nemusela by som sa stresovať a mohli by sme fotiť kedykoľvek, využiť dobré počasie, alebo výbornú náladu.

Išla som na to od základov a zháňala som si informácie o pózovaní a neskôr o fotení. Moja predstava bola taká, že keď si všetko naštudujem, určite to zvládnem.

Keď sa na tento svoj plán pozerám dnes, usmievam sa. Odkedy som sa začala učiť fotiť a upravovať fotky, pochopila som, že by mi to trvalo celé roky :-).


Objavila som Jarku

Keď som si o pózovaní hľadala informácie na webe, natrafila som na online Kurz pózovania Jarky Hrnčárkovej. Jarka mi bola sympatická a naviac som zistila, že sa zaoberá portrétnym fotografovaním.

Keď som porovnávala svoje fotky, robené mojim širokouhlým objektívom s malou svetelnosťou :-), s fotkami Riša a Jarky, konečne som pochopila, že to nezvládnem sama. Mať profesionálne fotky je úplne iný level.

Ozvala som sa Jarke, dohodli sme si termín a ja som spojila rodinnú návštevu Prahy s fotením.

Pred fotením som mala stres. Určite to poznajú tie z vás, ktoré fotenie moc neobľubujú. Ukľudňovalo ma však Jarkine tvrdenie, že nefotogenickosť neexistuje, že je to celé len o tom, ako fotograf dokáže svoj objekt uvoľniť a pripraviť. A plne som sa na Jarku spoliehala.

Hneď, keď som vošla do ateliéru, stres sa začal strácať. Jarka bola totiž presne taká, ako na mňa pôsobila na videách a na jej blogu – veľmi milá, príjemná a prirodzená.


Fotolíčenie ako dôležitá príprava

Súčasťou fotenia bol i profesionálny makeup a tak sme sa pustili najskôr do neho. Martina je vizážistka, s ktorou Jarka často a rada spolupracuje a ja som bola prekvapená, keď mi hovorila, že kompletný foto makeup jej trvá cca. 40 minút. A bolo to tak i v mojom prípade.

Práca Martiny je dôležitá pre Jarku ako fotografa, pretože keď je pleť pripravená na fotenie líčením, o to menej práce má fotograf s retušovaním prípadných nedokonalostí a doťahovaním kontrastov.

A je dôležitá i pre modelku – je fajn cítiť sa s makeupom istejšie, veď každá z nás má nejaké nedokonalosti (a čím sme staršie, tým ich je viac :-)).


A ideme na to

Bola som veľmi prekvapená, ako samotné fotenie prebiehalo. Žiadne teoretizovanie – Jarka mi jednoducho vždy ukázala ako sa mám postaviť a ja som dané pohyby po nej opakovala. Popritom bola vtipná a mne sa zdalo zábavné i to, ako krkolomne sa v niektoréých pôzach cítim. A tak sme sa zabávali a pritom fotili.

Naozaj to bola zábava, veľa sme sa nasmiali a ja som si to dokonca úžívala.

Neverila som, že to bude také jednoduché a že sa budem pri fotení ešte i baviť a smiať. Aj Jarke som spomínala, že je úžasné, ako ma dokázala uvoľniť a nadchnúť. V priebehu fotenia sme vystriedali 2 outfity a Jarka mi priebežne ukazovala vo foťáku, ako fotky vyzerajú.


Každá žena môže byť krásna

Toto motto používam na svojích webstránkach už od začiatku. Vtipné je, že rovnakú myšlienku vyznáva i Jarka. Obe robíme vlastne podobnú prácu – pomáhame ženám uvedomiť si krásu v sebe a cítiť sa krásne. Často to nie je len o vonkajšom obale, ale najmä o nastavení vnútra.

Pre niekoho môže byť oblečenie, líčenie, či fotenie malichernosťou, ale i vďaka týmto veciam sa my ženy môžeme cítiť viac sebavedomo a príjemne. A mať pocit spokojnosti a sebavedomia je veľmi dôležité, lebo ak ho nemáme, poriadne to cítiť.


Mala som problém vybrať si

Moja predstava pred fotením bola, že nafotíme 200-300 záberov a bude veľký problém vybrať z nich pár takých, s ktorými budem spokojná. Málokedy sa totiž sama sebe páčim na fotkách (nečudo, keď sa pri fotení tak „snažím“ :-)).

Keď mi Jarka po fotení poslala náhľady 50 fotiek, z ktorých som si mala vybrať, mala som problém vybrať. Nie preto, že by sa mi žiadna nepáčila, ale preto, že sa mi ich páčilo veľa :-).

A prečo tento článok píšem? Píšem ho najmä pre tie z vás, ktoré máte k foteniu podobný postoj ako ja a moc ho „nemusíte“. Chcela som vám týmto článkom povedať, že ak potrebujete fotky, netreba sa fotenia vôbec báť.

Stačí nájsť fotografa, ktorý je vám sympatický a ktorý dokáže vytvoriť z fotenia úžasný zážitok, na ktorý nezabudnete.

Jarke za ten svoj zážitok ďakujem a želám jej v kariére veľa úspechov a spokojných klientiek!


Fotíte sa radi, alebo je to pre vás stres? Dávali ste si robiť portrétne, či prezentačné fotografie? Ako ste prežívali fotenie a ako ste boli spokojné? Ak máte chuť, napíšte o svojich zážitkoch a skúsenostiach do diskusie!

Jarkin web, fotogalériu i blog nájdete TU.

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top