Skip to content

Neviete ako pôsobíte na iných, neviete či vám pristanú strihy a farby ktoré nosíte, neviete pomenovať svoj štýl? Robte si fotky a uvidíte viac. Ak chcete vedieť, prečo je dobré fotiť sa vo svojom oblečení a ako vám fotky môžu pomôcť pri budovaní štýlu, čítajte ďalej – v článku nájdete i konkrétne príklady reálnych žien.


Ako vybudovať svoj osobný lookbook

Ja sama som si začala fotiť outfity už veľmi dávno. Prvotným dôvodom bolo to, že keď som si vymyslela kombináciu oblečenia a doplnkov, v ktorej som sa cítila dobre, o pár dní som si už nevedela spomenúť ako bola skombinovaná. Bolo to v časoch, kedy som mala obyčajný mobil s malou obrazovkou a veľmi slabým rozlíšením, preto som svoje prvé fotky fotila fotoaparátom a mala som ich vytlačené v šanóne, uložené v skrini.

Už po skompletovaní pár outfitov som si uvedomila, že je to skvelý spôsob, ako sa vyhnúť rannému stresu, bezradnosti pri skrini a viacnásobnému nervóznemu prezliekaniu. Keď si teraz prezerám tieto fotky (mám ich stále v skrini :-)), nad niektorými kombináciami sa pousmievam, vidím chyby, ktoré som robila a najmä vidím posun vo svojom štýle.

Dnes sa už fotím do mobilu, takže databázu outfitov budujem jednoducho a mám ju vždy po ruke. Aj pri porovnávaní záberov z posledných rokov vidím zmeny v štýle a najmä vidím veľa vecí, ktoré by som v zrkadle určite nevidela.


Kedy sa fotiť

 • Keď mám čas a náladu, skúšam si rôzne kombinácie odevov z môjho šatníka a fotím si ich.
 • Fotím sa vždy i vtedy, keď do môjho šatníka pribudne nový kúsok – skúšam jeho rôzne kombinácie a tie vydarené si ukladám do databázy.
 • Keď nakupujem a neviem sa rozhodnúť, odfotím sa v oboch variantoch a na základe fotiek sa rozhodnem ľahšie.
 • Fotky dokonca odhaľujú i moje nákupné omyly. Keď zistím, že nový kúsok nezapadne do môjho šatníka a nedá sa dobre kombinovať, vrátim ho.

Tri rôzne strihy sukne k jednému topu, alebo rôzne topy k novým nohaviciam, rôzne šatky k novému kabátu… Rôzne efekty, rôzne pôsobenie, rôzne ovplyvnenie telesného tvaru. Keď si svoje fotky listujem, vidím jasne, čo je pre moju postavu lepšie a čomu je lepšie sa vyhnúť.

 • Vidím, keď sú farby skombinované s nevhodným kontrastom, keď je outfit príliš farebný, alebo keď je farebný akcent umiestnený nevhodne.
 • Vidím, keď nesedia dĺžky, či proporcie, vďaka fotkám vidím, ktoré topy vyzerajú lepšie zakasané a ktoré nie.
 • Vidím, keď je veľkosť doplnkov či detailov nevhodná, i to že v objemných a príliš voľných odevoch som „utopená“.
 • Vidím, v akom strihu nohavíc a sukní vyzerajú moje nohy najlepšie.
 • Vidím, aká hĺbka výstrihu najviac lichotí mojim ramenám a trupu. Vďaka fotkám som objavila nový typ výstrihu, ktorý som nikdy neskúšala a sedí mi. Vidím i to, aké typy náhrdelníkov na mne vyzerajú  najlepšie.
 • Vidím aké línie mi viac pristanú a pochopila som, prečo niektoré vzory vôbec nenosím.
 • Pomocou fotiek vidím, aké doplnky a topánky sú k danému outfitu vhodné.

Reálne príklady z praxe

Poznanie, že na fotkách vidíme to, čo nevidíme v zrkadle, mi potvrdzujú takmer všetky klientky. Potom, čo sa nafotia vo svojich outfitoch, mi často následne pri konzultácii hovoria, že pri prezeraní fotiek boli veľmi prekvapené ako vyzerajú, pretože daný outfit v zrkadle vnímali inak.

Podobné „objavy“ popisujú i účastníčky mojich online projektov. Pozrite si, čo všetko vďaka fotkám zistili a objavili.


Neutrálne farby a dĺžky

Tamara zistila, že pridanie neutrálnej farby dokáže výborne upokojiť príliš ostré a farebné vyžarovanie farieb. Vo svojom šatníku objavila „zabudnutý“ top a našla spôsob ako ho nosiť. Zistila i to, že väčšina jej sukní bude na nej vyzerať lepšie, ak ich o pár cm skráti.

kolaz-tamara1


Štýl a detaily

Zuzka v lete veľmi rada siaha po safari štýle a etno prvkoch. Nádych týchto štýlov bolo cítiť v mnohých jej kombináciách a práve vďaka fotkám si tento fakt uvedomila. Objavila zaujímavosť asymetrie a  zistila, že často stačí drobnosť, napríklad ohrnuté nohavice a outfit pôsobí úplne inak.

kolaz-zuzka2


Kombinácie farieb a strihy

Jarka vďaka svojim fotkám pochopila, že doplnky vo farbe vlasov vyzerajú na nej oveľa lepšie ako čierne. Skúmala i rôzne strihy sukní a zistila, že užšie strihy jej lichotia viac.

kolaz-jarka


Vhodné odtiene, šperky a proporcie

Věrka zistila, že príliš tlmené, ani príliš svetlé farby nie sú pre ňu ideálne a vo svojom šatníku našla skvelý odtieň zelenej. Zistila, že dlhšie náušnice pomôžu jej tvári viac ako krátke a preskúmala i rôzne dĺžky topov.

kolaz-verka


Telesný tvar a variácie postavy

Eliška má pekné nohy, napriek tomu na fotkách videla, že nie každá dĺžka a strih šiat lichotia jej postave. S nevhodnými šatami sa už rozlúčila a zistila, aký význam majú pre jej štýl a farebnosť  hráči v šatníku.

kolaz-eliska


Farby, kontrast a ich vplyv na štýl

Ivka má rada ženskosť a eleganciu. Vďaka fotkám si uvedomila, ako vplýva vysoký tmavostný kontrast a farebné ladenie na celkové pôsobenie jej outfitov.

kolaz-ivka


Farebný kontrast a variácie postavy

Vlasta má rada farby a fotky jej potvrdili, že skvele dopĺňajú jej farebný kontrast. Takmer vôbec nenosí nohavice, ale vyskúšala si ich (dokonca i vrstvenie) a vďaka fotkám zistila, že sa má vyhnúť topom nevhodne prestrihnutým pod prsiami.

kolaz-vlasta1


Problém so šatníkom v určitej časti roka

Janka si uvedomila, že zatiaľ čo jej letný šatník je farebný a výrazný, v zime volí najmä neutrálne farby a jej šatník pôsobí menej živo. Má rada exotické prvky, preto v súčasnosti hľadá doplnky, ktorými by svoje zimné kombinácie osviežila a dodala im svoju „značku“.

kolaz-janka


Dôvody, prečo určité kombinácie nefungujú

Alice mi napísala: „Často jsem přemýšlela, jestli jenom já vidím na fotkách daleko víc než v zrcadle. Od „Stylové výzvy“ využívám foťáček v mobilu jako poradce. Už mám databázi, která mi pomáhá, když nemám co na sebe“.

Vďaka fotkám Alice videla, ako odlišne farebne i proporčne vyzerajú jej šaty s tmavým sakom, resp. svetlejším kardigánom. Objavila dôvody, prečo sa v uvedených šatách necíti úplne dobre. Na fotkách videla i to, že jej pracovné sako tvorí s bielou blúzkou príliš ostrý kontrast a vhodnejšia je jemnejšia kombinácia s béžovou.

kolaz-alice


Robíte si fotografie svojho oblečenia a vydarených kombinácií? Súhlasíte s tým, že fotenie môže posunúť váš štýl a pomôcť vám uvedomiť si mnohé veci? Vaše názory a skúsenosti sú vítané v diskusii, tak neváhajte a podeľte sa o ne s ostatnými. Ak máte chuť zapojiť sa do Supervizáž klubu, vyzerať skvelo a posunúť svoj štýl výrazne vpred, podrobnosti o projekte nájdete TU.

PS: Ďakujem dievčatám za súhlas s uverejnením ich fotografií! Ospravedlňte nižšiu kvalitu fotografií, zväčša sú fotené mobilom :-).

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top