Skip to content

Asymetria znamená nesúmernosť, nesymetrickosť. V móde je prvkom, ktorý sa často využíva na strhnutie pozornosti a presne tak i funguje. Máte krásnu nejakú časť tela, na ktorú chcete upozorniť? Chcete odpútať pozornosť od problémovej časti postavy? Využite asymetriu a výsledok je zaručený!

Prečo pútajú asymetrické prvky toľko pozornosti? Jednoducho preto, že nie sú symetrické. Symetria znamená kľud, rovnováhu, pokoj, harmóniu, zatiaľ čo asymetria predstavuje výchylku od normálu, netradičnosť, moment prekvapenia, niečo čo nečakáme a preto nás to prekvapí a upúta našu pozornosť.

Ak na vašej postave umiestnite asymetrický prvok, pohľady ľudí pritiahne ako magnet práve kvôli tomu, že je to niečo čo sa odlišuje od bežnej symetrickej harmónie. Ľudia okolo vás budú mať potrebu pohľadom skúmať daný prvok, preveriť jednotlivé línie, preveriť čo ich tak zaujalo a čo je na danom obraze také netradičné.

Asymetria sa často využíva v tvorivejších a výraznejších štýloch, ktoré dokážu viac zvýrazniť osobitosť človeka – často ju preto objavíte na oblečení žien mestského, umeleckého, alebo dramatického štýlu. Málokedy ju naopak nájdete v klasickom štýle, naturálnom, alebo romantickom štýle, pretože tieto štýly sú charakteristické viac svojou „uhladenosťou“ a pokojom.

Ak sa vám asymetria páči, využívajte ju najmä na tých miestach postavy, ktoré chcete strhnúť pozornosť a zvýrazniť ich. Vhodne zvolená asymetria dokáže odpútať pozornosť od oblého bruška, hrubších nôh, veľkého zadku a pod.. Asymetriou môžete tiež úspešne zamaskovať prípadné asymetrie na vašej tvári, alebo postave. Ak napríklad máte krivý nos, asymetria na výstrihu vášho topu spôsobí, že krivý nos nebude taký nápadný ako pri symetrickom výstrihu.

Snažte sa vnímať svoju postavu komplexne. Neuvažujte len o svojich nedokonalostiach, ale uvedomte si i prednosti a tie zvýraznite (napríklad i asymetriou). Majte sa radi také, aké ste a hrajte sa s oblečením a doplnkami, pretože pomocou nich môžete zvýrazniť to krásne na vás. Rafinovaným rozmiestnením zaujímavých a naopak nudných prvkov na oblečení môžete meniť proporcie a celkové vyžarovanie vašej postavy. Každá žena má nejaké nedokonalosti, ale na ženách ktoré dokážu zvýrazniť svoje prednosti, si nedokonalosti nikto nevníma.

Využívate vo svojom šatníku asymetriu? Páčia sa vám asymetrické prvky na iných? Myslíte si, že sa vidíte dostatočne objektívne a ste hrdá na krásne formované časti svojej postavy? Diskusia je tu pre vás!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top