Skip to content

„Som rada iná než ostatní, nemám chuť na klasiku“, napísala mi Vierka, keď ma prosila o radu, ktoré z trojice háčkovaných šiat by som jej odporučila na svadbu kamarátky. Uvedomila som si, že požiadavku „byť iná“ má väčšina mojich klientiek a je to úplne prirodzené želanie. Ak aj vy chcete byť iná, ale nedarí sa vám, čítajte ďalej.


Dôvody, prečo sa strácate v dave

Čo presne myslím tým byť „iná“? Pre každého má toto spojenie iný význam. Niekto sa cíti „iný“ vtedy, keď je nápadný a výrazný, pre ďalšieho „byť iným“ znamená robiť veci úplne opačne, ako ich robí väčšina ľudí. A pre iného „byť iný“ znamená jednoducho byť sám sebou. Možno to výstižne zhrnúť nasledujúcou vetou:

Byť „iná“ znamená nosiť oblečenie, ktoré má určitý „názor“.

V čom to je, že i napriek túžbe byť iná, odlíšiť sa, nestratiť sa v dave a vyzerať zaujímavo, sa vám to nedarí? Prečo, aj keď sa veľmi snažíte, výsledkom je buď to, že sa cítite ako niekto iný, alebo vyzeráte podobne, ako väčšina žien okolo vás?

Najčastejším dôvodom, s ktorým sa stretávam, je nevedomosť. Ak nepoznáte sama seba, neviete, čo je pre vás dobré, v čom sa budete cítiť a vyzerať dobre, je jasné, že nemôžete vedieť, na čo sa zamerať a ako dodať svojim outfitom „názor“.


„Obyčajná“ Jarka a jej zmena

Keď som si prezerala fotky Jarky, pred konzultáciou Postava a štýl, videla, som, že vo svojich outfitoch vyzerala presne tak, ako to sama popísala v komentároch ku svojim fotkám – obyčajne až nudne. Rozhodla sa s tým niečo robiť, pretože vôbec netušila, na čo sa zamerať, čo si v obchodoch vyberať a ako vyzerať zaujímavo.

Po preskúmaní jej farebnosti a telesného tvaru bolo jasné, aké farby a strihy jej budú najviac lichotiť, ale poznanie týchto vecí je vždy len polovicou úspechu. Rovnako dôležité je totiž aj to, aká Jarka je, čo má rada, aké má očakávania, potreby a priority. Bez poznania týchto faktorov nie je možné vytvoriť jej ideálne outfity.

A tak sme hľadali ďalej. Jarka bola na začiatku konzultácie dosť nešťastná z toho, že kvôli tomu ako vyzerá a pôsobí, sa jej nedarí v práci a vo vzťahoch. Pri našom rozhovore som však videla prerod jej frustrácie k uvedomeniu a mnohým „aha“ momentom, pretože postupne dokázala pomenovať čo má rada a dokonca si uvedomila i to, prečo to má rada.

Spolu sme objavili také farebné kombinácie, materiály, vzory, doplnky a detaily, v ktorých nielen dobre vyzerá jej postava a tvár, ale v ktorých sa ona sama bude cítiť skvelo a zaujímavo, pretože jej oblečenie bude mať „názor“, s ktorým sa Jarka plne stotožňuje.


Ako byť „iná“

I vy máte možnosť voľby v tom, čo si z množstva podobne vyzerajúceho oblečenia vyberiete a ako to skombinujete. Práve tým sa môžete odlíšiť, vdýchnuť svojim outfitom „názor“ a byť tak „iná“. Pridávam i niekoľko tipov ako na to.


Premýšľajte nad tým, kto ste, aká ste, ako chcete pôsobiť a čo máte rada

Trénujte napríklad tak, že keď vidíte niečo, čo sa vám páči, skúste pomenovať, prečo sa vám to páči – aké nálady daná vec vo vás vyvoláva, aké pocity vás ovládajú, keď danú vec vidíte, alebo ste s ňou v kontakte.

  • Nemusí to byť len oblečenie – všímajte si napríklad i nábytok, kuchynský riad, jedlá, reštaurácie, filmy, dovolenky, či kvety, ktoré máte rada. Premýšľajte, prečo ich máte rada a čo vám dávajú.

Objavte pre seba zaujímavú farebnú schému

Vďaka nej vytvorte želanú náladu (efekt živosti, sviežosti, mladosti, energickosti a pod.). Rôzne farby a ich kombinácie vytvárajú rôzne pôsobenie. Červená bude napríklad úplne inak vyzerať popri čiernej, ako popri jemnej šedo-hnedej.

  • Hľadajte také kombinácie, ktoré vám budú dodávať pocit, že ste kreatívna, nápaditá, jemná, elegantná, zaujímavá, výrazná, neobyčajná, jednoducho vdýchnite farbami svojim outfitom „názor“.

Všímajte si i detaily

Ak ste zúfalá z toho, že v dnešnej dobe všetky reťazce ponúkajú takmer rovnaké oblečenie, zamerajte sa na detaily.

  • Ak napríklad viete, že máte rada jemnosť, hľadajte jemnejšie materiály, romantické vzory, riasenie, alebo svetlejšie farby.
  • Ak máte rada živosť, hľadajte výraznejšie farby a kontrast.
  • Ak rada robíte veci úplne opačne ako všetci ostatní, skúste asymetriu, alebo prekvapivé, nečakané strihové riešenia, či doplnky.

Nebuďte otrokom trendov a výkrikov módy

Ak siahate po modernom oblečení a myslíte si, že keď je oblečenie moderné, musí byť automaticky dobré, mýlite sa. Ak totiž neriešite ostatné veci (postavu, osobnosť, farby…), ľahko sa vám stane, že v danom oblečení nevyzeráte dobre, alebo v ňom jednoducho nie ste sama sebou. A tak vyzeráte úplne rovnako, ako ženy, ktoré zmýšľajú rovnako.

  • Vyzerať moderne je fajn, ale ak je táto potreba nadradená všetkým iným, výsledkom je oblečenie bez názoru a vo výsledku vlastne úplne tuctové.

Vyzerajte harmonicky

Byť „iná“ nie je synonymom extravagancie. Veľmi jednoducho sa môžete odlíšiť tým, že idete nápadne proti prúdu, ale toto nie je jediný spôsob. Iná môžete byť aj vďaka tomu, že budete vyžarovať harmóniu.

  • Ak ľudia okolo vás vidia, ako vaše oblečenie (farbou, strihom, líniami, kontrastom, vzormi…) ladí s vašou tvárou a postavou, radi sa na vás pozrú a pokochajú pohľadom, pretože pohľad na harmóniu je vždy príjemný a zaujímavý. A tak sa pozerajú dlhšie a hovoria si, ako to robíte, že ste vždy taká zaujímavá a harmonická.

Noste doplnky, pretože bez nich je každý outfit neúplný

Nemusíte mať zaujímavé oblečenie, odlíšiť sa môžete napríklad tak, že si ku klasickým šatám dáte šatku s nápaditým, zaujímavým vzorom. Alebo doplníte obyčajný biely top a džínsy zaujímavými náušnicami, či topánkami.

  • Popremýšľajte, ktoré doplnky nosíte najradšej a vyberajte si také, ktoré vašim outfitom vdýchnu vašu osobnosť a „názor“. Prejavíte tak, že ste to VY a že nie ste rovnaká, ako ďalšie ženy vo vašom okolí.

Čo znamená „byť iná“ pre vás? Aké detaily, či doplnky vám dodávajú pocit, že ste „iná“? Ako pridávate svojim outfitom „názor“? Ak máte chuť k tejto téme niečo napísať, neváhajte, diskusia je tu pre vás!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top