Uvod Vkus

Čo je to nevkusné, na to môže mať každý človek iný názor, pretože je to vec individuálneho štýlu a preferencií každého z nás. Niekedy sa ale oblečenie zdá nevkusné väčšine ľudí, pretože dôvody sú do očí bijúce.

Nad témou nevkusu ma donútil zamyslieť sa jeden nákupný haul na youtube, ktorý som nedávno videla. Daná blogerka v ňom predvádzala oblečenie, ktoré jej vôbec nelichotilo a mne napadlo práve slovo nevkusné.

V dnešnom článku teda nájdete popis najčastejších prípadov, kedy vaše oblečenie môže vyzerať nevkusne.


Prípad 1 – Nosíte úplne nevhodné strihy

V snahe vyzerať moderne neberiete do úvahy to, aký máte telesný tvar a proporcie a obliekate si odevy, ktoré zvýrazňujú nedokonalosti, alebo vám pridávajú objem.

Vy sa možno cítite moderne a “in”, ale veľa ľudí okolo vás sa v duchu pýta, či nemáte doma zrkadlo. Získajú dojem, že nevyzeráte dobre, alebo dokonca, že vyzeráte nevkusne.

zdroj foto: https://www.huffingtonpost.com/2017/08/04/mary-kate-olsen-style-photos_n_3428230.html

Predstavte si opačnú situáciu – máte na sebe strihy, ktoré lichotia vášmu telesnému tvaru, ukrývajú vaše nedokonalosti a ladia s vašimi proporciami. Strihovo pomerne jednoduché kúsky doplníte zaujímavými a modernými doplnkami a vdýchnete im život farbami, ktoré vám pristanú. Pôsobíte moderne a zároveň je na vás príjemný pohľad.

Apropo, videli ste už moju schému pre odhad telesného tvaru? Ak nie, môžete si ju zadarmo stiahnuť.


Prípad 2 – Nosíte farby, ktoré vám vôbec nepristanú

Vaše oblečenie preto popri tvári pôsobí lacno, tvrdo, alebo príliš jangovo. Ľudia okolo vás môžu mať pocit únavy, keď sledujú krikľavé farby vášho oblečenia, zatiaľ čo sústrediť sa na vašu tvár sa zdá byť nemožné. Alebo môžu mať potrebu poľutovať vás, pretože vo farbách, ktoré nosíte, vyzeráte ako utrápená, životom zničená osôbka.

Opäť si predstavte opak – máte na sebe vaše ideálne farby, ktoré úžasne dopĺňajú vašu tvár a vytvárajú s ňou príjemnú súhru. Ľudia vás spontánne zastavujú a hovoria vám, že dnes vyzeráte veľmi sviežo a krásne.

Netušia že je to farbami, ale cítia harmóniu, ktorú vytvára vaša tvár s farebnosťou vášho oblečenia, líčenia, vlasov a doplnkov.


Prípad 3 – Preháňate to s doplnkami

Nosíte veľa doplnkov a myslíte si, že čím ich bude viac, tým viac štýlovo a zaujímavo budete vyzerať. Problém je v tom, že všetky vaše doplnky sa uchádzajú o pozornosť naraz.

Máte rada veľké výrazné náušnice, potrpíte si na lesklú kovovú sponu na opasku, vaša kabelka má lesk a výraznú farbu, na topánkach máte výrazné logo, na šatke nápadný vzor a vaše nohavice majú ozdobné zipsy a trblietky na zadku.

Výsledkom je, že ľudia okolo vás nevedia, kam sa majú pozerať a získajú pocit preplácanosti a nevkusu.

V ideálnom prípade tiež siahnete po viacerých doplnkoch, pretože to tak máte rada. Zameriate sa ale iba na jeden z nich a ten necháte vyniknúť. Ostatné mu budú robiť “podporu”, vďaka ktorej váš hlavný “hrdina” skvele vynikne.


Prípad 4 – Nosíte nemoderné strihy

Také, ktoré boli aktuálne pred 5-20 rokmi. Všetko vaše oblečenie pôsobí dojmom, že ste ho vytiahli z maminej, alebo starkinej skrine.

Vznikne dojem nevkusu a ľudia okolo vás logicky predpokladajú, že ak nie ste aktuálna, “zaspali ste v dobe” a je celkom pravdepodobné, že k vám budú pristupovať s dešpektom.

Nosiť retro kúsky môže byť fajn, ale nezabudnite ich v outfite vyvážiť niečím aktuálnym, moderným, súčasným.

Prečítajte si aj
Ako vyzerať moderne

Prípad 5 – Nosíte prehnané líčenie

Používate príliš ostré a hrubé očné linky, zmenšujete si oči tvrdým orámovaním, nosíte neprirodzené umelé mihalnice, zvýrazňujete svoj nie ideálny tvar očí zlým výberom očných tieňov.

Nosíte krikľavý rúž, ktorého farba vám nepristane, rozpíja sa vám okolo pier a máte ho i na zuboch… Je množstvo vecí, na ktoré je dobré myslieť, ak nechcete, aby vaše líčenie vyzeralo nevkusne.

Čím ste mladšia, tým viac vám okolie podobné úlety bude tolerovať. S pribúdajúcim vekom je ale lepšie byť ostražitá a vedieť, čo je pre vás dobré.

zdroj foto: http://www.trendsandlife.com/32-worst-makeup-results-make-cosmetics-cry/8/

Predstavte si, že vaše oči sú rozžiarené vhodnou farbou očných tieňov, vaša linka upravuje poklesnuté kútiky očí, vaše oči sú vďaka vhodnému umiestneniu očných tieňov väčšie a žiarivejšie.

Vaša tvár získala život vhodným odtieňom a polohou lícenky a vaše pery sú svieže. Jednoducho vaše líčenie je primerané, vkusné, svieže a na vašu tvár sa príjemne pozerá. Žiadny nevkus, ani “tlačenie na pílu”.

Prečítajte si aj
Líčenie - Najčastejšie chyby

Tomu všetkému sa dá ľahko vyhnúť

Všimli ste si, že uvedené prípady vznikajú len z dôvodu nevedomosti, nepoznania samej seba a neschopnosti objektívne sa na seba pozrieť?

Nikto nemusí vyzerať nevkusne, stačí len vedieť, čo je pre vás dobré. Stačí spoznať samu seba, mať objektívny obraz o svojich prednostiach a nedokonalostiach, o tom, čo vám pristane a čomu je lepšie sa vyhnúť.

To, že niekto vyzerá nevkusne, si často len pomyslíme, ale je ťažké povedať to niekomu nahlas, najmä ak ide o vašu priateľku, či blízku osobu.

Prečítajte si aj
Ako jej to naznačiť?

Boli ste už niekedy v situácii, kedy sme mali silnú potrebu danú ženu upozorniť? Ako ste to urobili? Čo je pre vás najväčším nevkusom? Pridali by ste do zoznamu ďalšie nevkusné prejavy v oblasti vizáže? Ak máte chuť, neváhajte a zapojte sa do diskusie!

 • Michala Sezi Havlíčková

  Dnes a denně se s tím setkávám. jen pod pojmem nevkus si představím právě ty přeplácané kousky oblečení nebo šperků. Většinou to na sebe všechno naplácají a mě pak ta osoba přijde, jak kdyby šla od kolotočů. Pokud to je někdo, kdo je mi blízký, tak jim svůj názor sdělím. Jinak mi to nezajímá. Často takové kýčovité, laciné a nevkusné věci vídám buď u vietnamců, nebo v sekáčích. Vždy si u toho říkám, pro koho je to určené.

  • Ano, v tych pripadoch velkeho mnozstva detailov, ozdob, lesku, ci vzorov, clovek nevie, kam ma skor pozerat a moze byt pri pohlade na takto oblecenu zenu az nervozny. Pekny den Michala.

 • Veronika K

  Taky mě napadá oblečení ne úplně vhodné pro danou situaci. Nemusí to být nic extrémního, ale stačí do práce třeba džíny a triko, které vypadají spíš volnočasově. A pak také nevhodně zkombinované barvy, ne úplně příjemné na pohled…

 • Veronika K

  A ještě mě napadly levné materiály, zejména, pokud se snaží tvářit “luxusně”. Jako třeba ošoupaný a pelichající kožich, lesklá a přitom oprýskaný kabelka apod. To co na sebe upozorňuje a přitom je kvalita slabá.

  • Materialy – to je dobre doplnenie Veronika – niekedy ma odev zaujimavy strih, farbu i napad, ale material ho uplne “zhodi” a nevkus je na svete. Vdaka za reakcie!

 • JankaMamka

  🙂 …”sebekritický úsměv”
  No jinak mně nevkusné připadá hlavně to, když na sebe daná dáma upozorňuje extrémy typu výstřih po pupek a v něm vystrčené cosi…, k tomu mini a 15 cm podpatky, účes a líčení typu Pamela Anderson – čili barbínovská “krása” jak vystřížená z plakátu či časopisu z devadesátých let. To je prostě kolotočářská hrůza, kterou těžko toleruji, i když raději nic neříkám, protože já na někoho můžu taky působit nevkusně, z úplně jiných důvodů.
  “Obnošenost” je trochu něco jiného. Taky může samozřejmě znamenat nedostatek vkusu, ale taky nedostatek pocitu nutnosti dobře vypadat. Těmto lidem na vzhledu nezáleží a proto nemají potřebu si kupovat nové věci, když se pořád vejdou do těch starých, že?
  Tyto dva přístupy jsou na opačných pólech nevkusu. První vychází z obsesivní potřeby “nápadné krásy” a “atraktivnosti” hrající na strunu první signální, zatímco druhý z jakési rezignace na vzhled z důvodu “věku”, “šetrnosti”, “asketického” přístupu k životu. O všem vím ze zkušeností u svých známých. U některých je mi to až líto, z přirozeně hezkých žen se stávají komediantky či staré mladé a to je škoda.
  Já taky někomu mohu občas připadat nevkusná, obzvlášť když mám chuť si den hodně “obarvit” 🙂 nebo i teď, když mi můj krátký účes dorostl do čehosi, co stojí 5 cm a působím dojmem spíše rockové než barokní zpěvačky, jak řekli nezávisle na sobě dva mí kamarádi. To se musím hodně smát!!! No ale co s tím? Co nosit k účesu rockové zpěvačky? No jo, zima přichází, asi hlavně tu čepici :-))))))
  Krásné dny! přeji všem!!!!

  • Veronika K

   Jasně, to já taky nad nikým neohrnuju nos, jen někdo vkus nemá 🙂 Tu obnošenost právě myslím v kombinaci snahy o nápadnost – podpatky, ve kterých neumí chodit, oprýskané, výrazně natřené nehty, flitrové roztžené triko apod. Neumím to popsat lépe…

  • Ono je to vzdy i o tom, ci sa na daneho cloveka len pozerame (bez toho, aby sme ho poznali), alebo ho aj pozname. Ak clovek dokaze ten svoj “nevkus” osobnostne uniest a “predat”, ludia mu dany outfit uveria, dokonca mozu ziskat pocit, ze to tak ma byt :-). Vdaka za zaujimavu reakciu Janka, krasny den!

 • anička

  Neprimeranosť vzhľadom na vek (myslím, že o ňom sme zatiaľ nehovorili), telesné danosti, ale aj vzhľadom na príležitosť (založiť si štrasové náušnice, vhodné k večernej róbe, na vysokohorskú túru… obliecť si ako na ples kancelárske šaty). Neprimeranosť kombinácií častí odevu, bižutérie, doplnkov… Bolo by toho veľa. Zároveň vnímanie vkusu a nevkusu je veľmi individuálne, mení a vyvíja sa v rámci celej spoločnosti, rôznych komunít i u jednotlivých osôb. Mali by sme asi uvažovať aj o tom, že niekto “unesie” viac, že to, čo u niekoho bude vnímané ako nevkus, u iného môže vyznieť ako čosi zaujímavé, nevšedné…
  Ešte jedna pripomienka: obávam sa, že zavše aj módne rubriky v rôznych časopisoch propagujú veci a kombinácie na hranici vkusu… A aj to, čo môže vyzerať na anorektickej kráske a v dokonalom fotografickom spracovaní skvele, sa na obyčajnej žene môže ukázať ako nevkusné…

  • Neprimeranost vzhladom na vek – suhlasim. Dama v rokoch bude v teenagerskom obleceni vzdy vyzerat akoby sa za kazdu cenu snazila vratit cas (ak to teda nedokaze dohnat nejakou extremne vyraznou osobnostou :-)). K primeranosti oblecenia na danu prilezitost pridavam link na starsi clanok, v ktory je prave na danu temu:
   https://supervizaz.sk/ako-mozno-oblecenie-vyzdvihnut-alebo-zhodit/
   Uplne suhlasim s myslienkou, ze to, co na jednej zene moze vyzerat nevkusne, pre inu moze byt lichotive. Je to o tom, ze kazda sme ina a mali by sme sa snazit obliect najma seba a svoju osobnost a nie napodobnovat niekoho ineho, ci byt otrokom trendov. Krasny den Anicka!

 • Amneris

  Presne… Stretavam sa este s tym, ze niekto neodhadne svoju velkost, resp. si stale kupuje o cislo mensie veci, ktore ani nezapne, alebo su este z casu, ked mala dotycna o 10 kg menej a ona si naozaj mysli, ze su jej dobre, hoci su totalne vypasovane a robia nepekne faldy. Fakt neviem, ako tuto vec niekomu povedat. Idem na druhy clanok – ako jej to naznacit:)

 • anička

  Azda ešte môžeme spomenúť… absencia spodnej bielizne (pri dámach s väčším poprsím to môže pôsobiť až vulgárne vyzývavo), priveľa odhaleného tela, prihlboké výstrihy skombinované s kratulinkou sukničkou sú často na hranici (alebo aj za ňou) nevkusu…

  • Elegant Martina

   Přiznám se, že na mne působí nevkusně některá tetování.

   Moc hezký článek!

 • Eva

  Zajímavý článek, podle mě je vnímání toho, co už je nevkusné, dost individuální 🙂 Pro mě je známkou největšího nevkusu výrazně špatně zvolená barva vlasů, platinově blond nebo naopak černá, nejlépe v kombinaci s odrosty úplně opačné barvy, a k tomu silné líčení. Dále považuji za nevkusné příliš vyzývavé oblečení, obtažené minisukně, bujné poprsí vypadávající z výstřihu a obecně když cokoliv viditelně přetéká. Nevkusné mně taky přijdou divoké kombinace barev, doplňků, lesklých materiálů, zvířecích vzorů, ale zde už je ta hranice velmi individuální a záleží vždy na konkrétní nositelce. To co na někom vypadá zajímavě a kreativně může na jiné ženě působit nepatřičně nebo dokonce nevkusně 🙂 Vlastně Vám musím dát ve všem za pravdu, Beátko, protože i něco, co bychom v určité době považovali za nevkusné, může být za pár let aktuální a nikomu to nevkusné nepřijde (špičaté boty, hranaté boty, platformy, úzké kalhoty, zvonové kalhoty, ramenní vycpávky, večerní šaty ve stylu négližé,…).

  • To vnimanie je naozaj individualne Evi. Vacsine ludi sa nepaci na inych najma to, co by si sami na seba nikdy nedali. Ale je to velmi i o osobnosti. A aj o trendoch, veku a podobne, presne ako pisete. Pekny den, vdaka za reakciu!