Skip to content
Psychológia farieb
1. Farebná typológia – Kniha „Nenoste černou a objevte své správné barvy“
2. Psychológia farieb – červená
3. Psychológia farieb – zelená
4. Psychológia farieb – oranžová
5. Psychológia farieb – žltá
6. Psychológia farieb – hnedá
7. Psychológia farieb – šedá

Jednotlivé farby rôzne vplývajú na našu náladu a vzbudzujú rôzne pocity. Červená je farbou, ktorá málokedy necháva človeka chladným. Niekoho popudzuje a znervózňuje, niekto jej nevie odolať, iný ju má rád len v malých dávkach. Ako je to s červenou, aké je jej psychologické pôsobenie?

Červená farba ma fyzický vplyv na ľudský organizmus, pretože dokáže zvyšovať tlak krvi, zrýchľovať tep a dych. Je aktívnou, živou a nápadnou farbou, dokáže zaujať, ale i vyvolať stres, znížiť výkon, rozčúliť, alebo popudiť. Nápadnosť a aktivita tejto farby sú dôvodom, prečo sa využíva na plochách, ktoré by sme nemali prehliadnuť – výstražné tabule, reklamné plochy, logá, pútače a podobne.

Medzi pozitíva tejto farby patria jej sila, energickosť, živosť až vášnivosť a odvážnosť, medzi negatíva drzosť, ostrosť, agresivita, arogancia, nástojčivosť a vyzývanie k akcii. Prí výbere červenej na oblečení preto zvážte, či sa budete cítiť dobre vo väčšej ploche tejto farby, alebo ju zvolíte len na detailoch. Veľké plochy červenej na vašom oblečení môžu pôsobiť arogantne, nadradene, či provokatívne.

Ak chcete zaujať pozornosť, zvoľte na svojom outfite niečo červené.

Nosíte červenú? Máte ju radi vo väčších plochách, alebo len v akcentoch? Vaše názory a skúsenosti sú už tradične vítané v diskusii!

Súvisiace články:
Červená farba – teplé a chladné odtiene
Rôzne podoby vínovej
Červená, oranžová a žltá farba očných tieňov
Neobvyklé kombinácie farieb – červená a fialová
Ako pôsobia rôzne kombinácie farieb

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top