skip to Main Content
Psychológia Farieb – červená
Séria: Psychológia farieb
Jednotlivé farby rôzne vplývajú na našu náladu a vzbudzujú rôzne pocity. Červená je farbou, ktorá málokedy necháva človeka chladným. Niekoho popudzuje a znervózňuje, niekto jej nevie odolať, iný ju má rád len v malých dávkach. Ako je to s červenou, aké je jej psychologické pôsobenie?

Červená farba ma fyzický vplyv na ľudský organizmus, pretože dokáže zvyšovať tlak krvi, zrýchľovať tep a dych. Je aktívnou, živou a nápadnou farbou, dokáže zaujať, ale i vyvolať stres, znížiť výkon, rozčúliť, alebo popudiť. Nápadnosť a aktivita tejto farby sú dôvodom, prečo sa využíva na plochách, ktoré by sme nemali prehliadnuť – výstražné tabule, reklamné plochy, logá, pútače a podobne.

Čím väčšiu plochu červenej na sebe máte, tým ste viac v pozornosti. Veľké plochy červenej na oblečení preto vyhovujú ľuďom ktorí sú sebavedomí a priami, ale i ľuďom, ktorí chcú provokovať, rebelovať a ísť proti prúdu.

Medzi pozitíva tejto farby patria jej sila, energickosť, živosť až vášnivosť a odvážnosť, medzi negatíva drzosť, ostrosť, agresivita, arogancia, nástojčivosť a vyzývanie k akcii. Prí výbere červenej na oblečení preto zvážte, či sa budete cítiť dobre vo väčšej ploche tejto farby, alebo ju zvolíte len na detailoch. Veľké plochy červenej na vašom oblečení môžu pôsobiť arogantne, nadradene, či provokatívne.

Ak chcete zaujať pozornosť, zvoľte na svojom outfite niečo červené. Na formálnom pracovnom rokovaní pôsobí muž v neutrálnom obleku a košeli, s viazankou na ktorej je červená farba, viac dynamicky a presvedčivo a ostatní mu venujú viac pozornosti ako iným.

Myslite i na to, na ktorú časť tela umiestňujete červenú farbu – keďže strháva na seba veľa pozornosti, vyhnite sa jej umiestneniu na menej lichotivé časti postavy a miesta ktoré nechcete zvýrazňovať. Silu tejto farby naopak môžete úspešne využiť, ak chcete na niektorú časť upútať. Červená šatka, šál, náušnice, okuliare, čiapka či top zaručene dokážu to, že ľudia si nebudú všímať vaše silnejšie stehná, veľký zadok, alebo krivé nohy.

Nosíte červenú? Máte ju radi vo väčších plochách, alebo len v akcentoch? Vaše názory a skúsenosti sú už tradične vítané v diskusii!

Súvisiace články:
Červená farba – teplé a chladné odtiene
Rôzne podoby vínovej
Červená, oranžová a žltá farba očných tieňov
Neobvyklé kombinácie farieb – červená a fialová
Ako pôsobia rôzne kombinácie farieb

Back To Top