Skip to content
Kombinovanie farieb
1. Monochromatické kombinácie
2. Triadické kombinácie farieb
3. Analogické kombinácie farieb
4. Komplementárne kombinácie farieb
5. Kombinácie neutrálneho a farebného odtieňa
6. Ako kombinácia farieb ovplyvňuje to ako pôsobia jednotlivé farby
7. Ako využiť kombinácie farieb

Pri výbere vhodných farieb oblečenia, vlasov a líčenia je dobré poznať niekoľko faktov o tom, ako sa kombinované farby vzájomne ovplyvňujú. S poznaním týchto informácií sa môžete vyhnúť nešťastným nákupom a tiež môžete vedome pracovať s farbami, aby ste vytvorili požadovaný efekt.

Dnešná téma mi napadla nedávno pri nákupoch, keď som v predajni s oblečením videla na jednej predajnej ploche vystavené odevy tmavých farieb (čierna, antracitová), medzi ktorými krásne žiaril odtieň teal. Tento pohľad nahrával dojmu, že teal je vhodný pre zimné typy, pretože vyzeral jasne a žiarivo. V skutočnosti však išlo o jemnejší odtieň pre tlmené leto. Príčinou optického klamu bol tzv. simultánny kontrast – to ako vzájomná kombinácia farieb ovplyvnila ich vyžarovanie.

Rôzne kombinácie farieb ovplyvňujú pôsobenie jednotlivých farieb nasledovne:

  • Svetlejšia farba vyzerá popri tmavej ešte viac svetlá a farby rôznej tmavosti vytvárajú dojem že sú žiarivejšie

Preto ak máte svetlú tvár, v oblečení tmavej farby budete vyzerať ešte bledšia. Celkový dojem ktorý vznikne môže byť tvrdý a vizuálne budete mať o niekoľko rokov viac.


Tlmený stredne tmavý odtieň teal, ktorý som videla, preto vyzeral popri tmavých farbách žiarivejšie.

  • Popri žiarivej farbe vyzerá tlmená farba ešte viac tlmená

Ak máte napr. top, ktorého odtieň je tlmenejší ako potrebujete a snažíte sa celkový dojem vylepšiť žiarivou farbou sukne a náhrdelníka, len upozorníte na to nevhodnosť odtieňa topu. Téma kontrastu čistoty bola spomínaná  i v tomto článku.

 

  • Teplá farba vyzerá popri chladnej ešte viac teplá

Ak ste napr. teplým typom a snažíte sa svoj fuchsiový kostým vylepšiť oranžovou šatkou alebo topom, len tým zvýrazníte chladnosť farby kostýmu.

 

  • Žiarivé farby vyzerajú popri sebe menej žiarivo

Ak často nosíte žiarivé farby, môže sa stať, že sa vám žiada čoraz viac žiarivosti, pretože žiarivé odtiene sa vám nezdajú také žiarivé ako vášmu okoliu. To je dôvod, prečo niektoré ženy, ktoré nosia farebné očné tiene i výrazný farebný rúž, majú tendenciu nosiť ich stále a viac. Na ľudí vo svojom okolí môžu pôsobiť zmaľovane, aj keď im sa to tak nezdá.


zdroj foto: mymakeupideas.comAk viete, ako daná farba bude popri inej pôsobiť, dokážete predvídať či ich kombinácia vašej tvári bude, alebo nebude lichotiť.

Vypozorovali ste pri kombinovaní farieb na svojom oblečení, pri voľte doplnkov, farby na vlasy alebo líčenia účinky simultánneho kontrastu? Využívate ho vedome na to aby ste upravili svoje celkové vyžarovanie? Diskusia je tu pre vás!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top