skip to Main Content
Komplementárne Kombinácie Farieb
Séria: Kombinovanie farieb

Dnešný príspevok uzavrie prehľad najviac používaných kombinácii farieb na oblečení. Po kombinácii neutrálnej farby s farebným odtieňom, monochromatických, analogických a triadických kombináciách sa dnes pozrieme na komplementárne kombinácie.

Ako z významu slova komplementárny (dopĺňajúci sa, doplnkový) vyplýva, pôjde o kombinácie farieb, ktoré sa na farebnom kruhu nachádzajú proti sebe. Komplementárne farby vytvárajú výrazný farebný dojem – ich kombinácie sú pestré, živé, veselé, hravé, výrazné a farebné.

Je len na vás, na akých veľkých plochách komplementárne farby použijete – čím väčšie plochy, tým viac pestrý dojem vytvoríte. S komplementárnymi farbami môžete pracovať i v súvislosti s telesným tvarom. Ak na vašom oblečení prevláda na veľkej ploche jedna farba a chcete pritiahnuť pozornosť na určitú časť postavy, pridaním doplnku v komplementárnej farbe toho úspešne dosiahnete. Pridajte k červeným šatám zelený opasok a váš pás bude centrom pozornosti, alebo noste žltý náhrdelník k fialovým šatám a pritiahnete tak pozornosť ku krku a tvári.

Patríte medzi milovníkov komplementárnych farebných kombinácii, alebo radšej vytvárate farbami na svojom oblečení menej pestré efekty?

Back To Top