Skip to content
Kombinovanie farieb
1. Monochromatické kombinácie
2. Triadické kombinácie farieb
3. Analogické kombinácie farieb
4. Komplementárne kombinácie farieb
5. Kombinácie neutrálneho a farebného odtieňa
6. Ako kombinácia farieb ovplyvňuje to ako pôsobia jednotlivé farby
7. Ako využiť kombinácie farieb

Dnešný príspevok uzavrie prehľad najviac používaných kombinácii farieb na oblečení. Po kombinácii neutrálnej farby s farebným odtieňom, monochromatických, analogických a triadických kombináciách sa dnes pozrieme na komplementárne kombinácie.

Ako z významu slova komplementárny (dopĺňajúci sa, doplnkový) vyplýva, pôjde o kombinácie farieb, ktoré sa na farebnom kruhu nachádzajú proti sebe. Komplementárne farby vytvárajú výrazný farebný dojem – ich kombinácie sú pestré, živé, veselé, hravé, výrazné a farebné.

Je len na vás, na akých veľkých plochách komplementárne farby použijete – čím väčšie plochy, tým viac pestrý dojem vytvoríte. S komplementárnymi farbami môžete pracovať i v súvislosti s telesným tvarom. Ak na vašom oblečení prevláda na veľkej ploche jedna farba a chcete pritiahnuť pozornosť na určitú časť postavy, pridaním doplnku v komplementárnej farbe toho úspešne dosiahnete. Pridajte k červeným šatám zelený opasok a váš pás bude centrom pozornosti, alebo noste žltý náhrdelník k fialovým šatám a pritiahnete tak pozornosť ku krku a tvári.

Patríte medzi milovníkov komplementárnych farebných kombinácii, alebo radšej vytvárate farbami na svojom oblečení menej pestré efekty?

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top