Skip to content
Kombinovanie farieb
1. Monochromatické kombinácie
2. Triadické kombinácie farieb
3. Analogické kombinácie farieb
4. Komplementárne kombinácie farieb
5. Kombinácie neutrálneho a farebného odtieňa
6. Ako kombinácia farieb ovplyvňuje to ako pôsobia jednotlivé farby
7. Ako využiť kombinácie farieb

V móde sa slovo monochromatický skloňuje často, pretože je to spôsob, ako môžete na svojom oblečení kombinovať farby. Pre aké farebné typy je tento spôsob kombinovania vhodný a ako vytvoriť monochromatický vzhľad, sa dozviete v dnešnom článku.

Monochromatický znamená jednofarebný. Môžete sa rozhodnúť, či sa oblečiete celá do jedného konkrétneho odtieňa danej farby, alebo outfit vyskladáte z viacerých odtieňov jednej farby. Môžete sa zamerať na farebnosť, alebo neutrálne farby, podľa individuálnej miery vášho farebného kontrastu.

Ak sa na svojom oblečení rozhodnete využiť len jeden konkrétny odtieň farby, dôležité je vybrať si odtieň, ktorý bude mať ideálne farebné vlastnosti pre vašu farebnosť. Jednofarebné oblečenie je vhodné oživiť doplnkami v neutrálnej farbe, alebo farbe akcentov. Pri výbere doplnkov zohľadnite váš farebný i tmavostný kontrast.

Ďalším spôsobom ako sa zahaliť do jednej farby je obliecť si viacero odtieňov jednej farby. Ide vlastne o ladenie „tón v tóne“ a odtiene by ste mali vyberať tak, aby spolu pôsobili harmonicky. Kombinujte napríklad rôzne tmavosti jedného odtieňa, alebo sa zamerajte na zaujímavú štruktúru materiálu, či vzor, ktorý zakomponujete do jednofarebnej plochy. Rozdiely v tmavosti kombinovaných odtieňov danej farby voľte podľa miery vášho tmavostného kontrastu.

Ladenie „tón v tóne“ je ideálne najmä pre tváre, ktoré majú nižší farebný kontrast.

Obliecť sa môžete i do neutrálnych farieb, najmä v prípade. Ak použijete odtiene bielej, šedej a čiernej, takáto kombinácia sa nazýva achromatická, pretože nie je farebná. Ak chcete nosiť achromatické kombinácie, ale chcete pôsobiť živšie, skúste kombinácie odtieňov béžovej, či hnedej a pod.. Aby celok pôsobil zaujímavejšie, na doplnkoch použite jednu farbu akcentu (jej výraznosť, farebnú teplotu a čistotu voľte podľa miery čistoty vašej tváre) a využite i vzory, alebo zaujímavú štruktúru materiálu.

Využívate monochromatické farebné kombinácie pri zostavovaní svojich outfitov? Aký spôsob monochromatického ladenia je vám najbližší? Ak máte chuť, zapojte sa do diskusie!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top