Skip to content
Kombinovanie farieb
1. Monochromatické kombinácie
2. Triadické kombinácie farieb
3. Analogické kombinácie farieb
4. Komplementárne kombinácie farieb
5. Kombinácie neutrálneho a farebného odtieňa
6. Ako kombinácia farieb ovplyvňuje to ako pôsobia jednotlivé farby
7. Ako využiť kombinácie farieb

Dnešný článok nadväzuje na článok o monochromatickom ladení farieb a bude sa venovať farebnejším kombináciám. Ak máte radi na oblečení kombináciu farebných odtieňov, čítajte ďalej.

Označenie triadická kombinácia vyjadruje spôsob výberu farieb v kombináciách – na farebnom kruhu si stačí predstaviť rovnostranný trojuholník a navzájom skombinovať dve, alebo tri farby jeho vrcholov. Ide teda o kombinácie farieb, ktoré na farebnom kruhu zvierajú uhol 120 stupňov, napr. červená a modrá, žltá a modrá, oranžová a fialová, zelená a oranžová, zelená a fialová a pod..

zdroj obrázku

Triadické kombinácie pôsobia farebnejšie a živšie ako monochromatické a dôvodom je práve fakt, že kombinované farby sú od seba na farebnom kruhu ďalej. Tieto kombinácie sú ideálne pre tváre so stredným až vyšším farebným kontrastom a budú vyhovovať i osobnostiam, ktorých štýl si žiada farby, pestrosť a hravosť.

Využívate triadické kombinácie farieb? Je vám takéto kombinovanie farieb blízke, alebo máte radšej pokojnejšie monochromatické ladenie, či ladenie v neutrálnych tónoch? Vaše názory sú už tradične vítané v diskusii!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top