Skip to content

„Beátka, mám problém s výberom sukne, mohli by ste mi prosím Vás poradiť? Vôbec neviem do akého tvaru a dĺžky mám ísť, priateľ mi vychvaľuje kratšie sukne, ale moja mama mi vždy povie, že moje nohy by mala sukňa radšej ukryť ako ukazovať. Je nejaké pravidlo podľa čoho sa dá sukňa dobre vybrať? Janka.“


S čím súvisí výber sukne

Univerzálne pravidlo neexistuje, pretože pri výbere vhodného strihu a dĺžky sukne je potrebné zohľadniť viac faktorov – telesný tvar, proporcie, šírku ramien, objemnosť trupu, tvar stehien, lýtok a kolien, dĺžku nôh, mieru výraznosti pása, telesnú výšku, somatotyp a pod.

Je toho dosť, ale neľakajte sa, v dnešnom krátkom článku nájdete zopár jednoduchých tipov, ako postupovať pri výbere.


Vyberte si svoj ideálny typ sukne

Úzke mini sukne – najviac vyniknú na dlhých a štíhlych nohách. Sú vhodné najmä pre ženy telesného tvaru stĺp, obdĺžnik a trojuholník. Ak máte objemné stehná, alebo problematické nohy, mini dĺžkam sa radšej vyhnite.

Puzdrové, úzke a rovné sukne s dĺžkou kúsok nad kolená – vyzerajú najlepšie na ženách telesného tvaru presýpacích hodín s vyššie položenými bokmi, ale i na jablkách a obdĺžnikoch s peknými nohami.

Ak máte objemné nohy, alebo nízko položené boky, vyhnite sa zúženým strihom sukne a voľte radšej rovné. Ak máte veľmi rovnú a veľmi štíhlu postavu, voľte kratšie dĺžky puzdrových sukní, prípadne dodajte bokom objem iným typom sukne.

Sukne priliehavé cez boky a neskôr rozšírené, mäkko padavé (godetové) – sú vhodné pre väčšinu telesných tvarov. Tento typ sukne dokáže ukryť objemné stehná i nižšie položené boky a pôsobí žensky.

Sukne A-čkového strihu – sú ideálne pre majiteľky štíhleho pása a nižšie položených bokov, t.j. hrušky a presýpacie hodiny s nižšími bokmi. Dobre v nich vyzerajú i rovné štíhle postavy – stĺp. Vyhnúť by sa im mali ženy s vysoko položenými bokmi a rovným, širším pásom.

Sukne rozšírené od pása, riasené alebo skladané v páse – pridávajú objem bokom, preto sú ideálne pre postavy bez tvarovaných bokov, skvele v nich vyzerajú telesné tvary stĺp i trojuholník s plochými, útlymi bokmi, ale i štíhle presýpacie hodiny s nižšími bokmi.

Janka mi v svojom emaile spomínala, že má zrejme tvar presýpacích hodín s vyššie položenými bokmi. Preto pre ňu naozaj nebudú ideálne mini sukne A-čkového tvaru, ktoré často nosí. Úzka sukňa s dĺžkou nad kolená ju zoštíhli a viac a krásne v nej vyniknú jej krivky.

Ako je to u vás? Našli ste svoj ideálny strih sukne? Nosíte rôzne strihy, alebo siahate po tom istom, osvedčenom strihu?

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top