Skip to content

„V mojej skrini sa nachádza niekoľko kusov šatových sukní, ktoré som dostala do daru od mojej tety, ktorá je presvedčená o tom, že je to ideálne oblečenie pre mladú ženu. Šatové sukne ako také sa mi páčia, lebo sú také jemné a dievčenské, ale nie som si celkom istá, či mi skutočne pristanú.

Svoju postavu považujem za hrušku, taký štíhlejší typ. Mám však pocit, že hoci má šatová sukňa ideálny áčkový strih, nie je to úplne ono čo sa týka vrchnej časti tela (hlavne preto, že mám menší obvod hrudníka). Vedeli by ste mi dať nejaký tip ako nosiť tento druh oblečenia, prípadne ako ho vylepšiť inými kúskami či doplnkami, ak pre mňa nie je najvhodnejší? Martina.“

Šatová sukňa je vlastne druh šiat, ktoré sú zvyčajne bez rukávov a nosia sa spolu so spodnou vrstvou – topom, tričkom, alebo blúzkou. Výhodou šatovej sukne je to, že ju môžete zmenou spodnej vrstvy obmieňať a keďže nie je nosená priamo na tele, netreba ju prať tak často, ako šaty.

Výber vhodného strihu záleží od telesného tvaru, proporcií a štýlu. Maťka svoju postavu opísala nasledovne: „Som strednej výšky (169 cm) a myslím, že mám dlhší driek a môj pás je celkom výrazný (obvod mám tuším 65 cm). svoj krk by som nazvala dlhším a na poprsí mám obvod okolo 81 cm (košík A). nohy mám skôr dlhšie v pomere k telu, mám širšie boky (obvod mám okolo 90 cm) a pomerne silné stehná.“

Maťka mi poslala aj svoje fotografie v šatových sukniach, môžeme sa teda pozrieť na to, v čom môže byť problém.

Dôvodov, prečo sa v uvedených šatových sukniach Maťka necíti ideálne, môže byť viac. Presný tvar jej postavy nepoznám, ale z popisu je jasné, že bude niektorým z tvarov ktoré majú definovaný pás (A, X, 8). Podľa popisu je Maťkin pás jasne a výrazne definovaný, avšak na fotografiách to naozaj vyzerá, ako keby ho mala menej výrazný, čo je zrejme spôsobené strihom šatových sukní. Preto jednou z možností je nosiť k šatovým sukniam opasok, ktorý pás viac zvýrazní.

Pri pohľade na 2. a 3. model je vidieť, kam sa sústreďuje pozornosť – v oblasti bokov sú ozdobné vodorovné línie, ktoré im opticky pridávajú šírku a objem. Rôzne aplikácie sú vždy trochu zaväzujúce – odev sa horšie kombinuje s doplnkami a aplikácie i vzory na seba strhávajú veľa pozornosti.

Horná časť šatovej sukne riešením bez rukávov opticky zužuje trup. Spolu s vodorovnými líniami na bokoch je výsledkom fakt, že oblasť bokov a stehien pôsobí popri trupe objemnejšie, takže takýto strih vlastne nepomáha kamuflovať nepomer v objeme Maťkinho hrudníka a bokov. Práve naopak – zvýrazňuje ho. Riešením je dodať viac objemu poprsiu (náprsné vrecká, riasenie, volány, mašle, šatky, náhrdelníky) a pritiahnuť tak pozornosti k oblasti dekoltu a ramien.

Ak si Maťka oblečie pod šatovú sukňu top rovnakej farby, efekt optického zúženia trupu tak môže tiež úspešne eliminovať. Ak bude top pod šatovou sukňou v kontrastnej farbe, je dôležité pomocou doplnkov odpútať pozornosť od vzoru či aplikácie na bokoch. Nasledujúce koláže sú vytvorené s prihliadnutím na Maťkinu tmavú zimnú farebnosť.

Pri kombinovaní oblečenia je potrebné brať do úvahy jednotlivé detaily a
línie a posúdiť, či efekty ktoré tieto detaily vyvolávajú sú v súlade s
naším telesným tvarom a proporciami. Rovnako je dôležité oblečenie
skombinovať tak, aby sa pozornosť sústredila na tie časti postavy, ktoré
chceme zvýrazniť a naopak aby zakrylo tie miesta, ktoré majú zostať
nepovšimnuté.

Máte v šatníku šatovú sukňu? Nosíte ju rada? Aká strih vám najviac vyhovuje? S čim ju kombinujete?

Súvisiace články:
Ako ovplyvňujú strihové detaily náš telesný tvar
Z praxe – Dve rôzne ženské postavy
S čím ladiť farbu obuvi
Poloha pása
Šaty vhodné pre definovaný pás
Ako oblečením ukryť nedokonalé nohy
Ako vybrať sukňu podľa telesného tvaru

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top