Skip to content

Podnetom k dnešnému článku bol príspevok Janky v diskusii k článkom o telesných tvarov, v ktorom popisuje istú mladú slečnu: “…je malé výšky a nejnápadnější na ní jsou krátké, dost silné a jakoby netvarované nohy…mám pocit, že hodně silné nohy se nedají ničím zamaskovat a ani vysoké podpatky z nich neudělají štíhlé…

Leginy a slimky vše zvýrazní, rovné nohavice z nohou udělají sloupy a širší volnější kalhoty nohy ještě rozšíří a zkrátí. V sukni jiné délky než po kotníky jsou nohy vidět a když na nich nejsou žádná “hezčí” místa (např. aspoň štíhlý kotník), celý outfit je tím shozen, byť je sebevkusnější. Opravdu nevím, jak bych to řešila sama.”


Častý problém

Pretože i pri konzultáciách dostávam otázky ako zamaskovať silnejšie, alebo nedokonalé nohy oblečením, rozhodla som sa tejto téme venovať samostatný príspevok. Silnejšie, plnšie nohy mávajú často ženy, ktorým sa telesný objem kumuluje najmä v spodnej časti postavy, alebo majú kratšie nohy.

Objemné kolená, krivé nohy, kŕčové žily, príliš svalnaté lýtka, cievne “metličky”, celulitída – toto všetko môžu byť okrem tukových vankúšikov dôvody, prečo ženy nechcú ukazovať svoje nohy a najväčší problém majú v lete. Na koláži a v nasledujúcich riadkoch nájdete niekoľko tipov ako môžete svoje nedokonalé nohy zamaskovať.


Ako na to

1. Tmavé, neutrálne, fádne farby a drobnejšie, hustejšie vzory na sukniach a nohaviciach pomôžu odviesť od nôh pohľad. Vyhnite sa tesným strihom sukní a nohavíc, ale nenoste ani priveľmi voľné, neforemné strihy. Vhodné sú rovné, alebo mierne rozšírené strihy nohavíc a sukní, nenoste legíny, skinny strihy nohavíc, lesklé materiály, zúžené a tesné sukne.

2. Fádne farby spodných dielov doplňte zaujímavým vrchným dielom. Pritiahnite pozornosť k hornej časti postavy topmi, sakami, či kardigánmi zaujímavej farby, vzoru, alebo štruktúry, využívajte vrstvenie a kontrast farieb (v súlade so svojou farebnosťou). Vhodné sú nápadité strihové riešenia rukávov a výstrihu.

3. Využívajte doplnky – šatky, čiapky, náušnice a náhrdelníky voľte v najživších farbách vašej palety ideálnych farieb.

4. V zime zlaďte farbu sukne s farbou pančúch a obuvi, voľte tmavšie odtiene. Predĺži a zoštíhli to vaše nohy.

5. V lete noste obuv vo farbe ktoré splýva s pokožkou nôh. Vyberajte si obuv podľa svojich telesných proporcií, vhodné podpätky nohy predĺžia a zoštíhlia. Vyhnite sa dĺžkam sukní, ktoré končia na najmenej lichotivom mieste nôh.

6. Dlhé sukne a šaty v lete ukryjú hrubšie alebo problematické nohy, kombinujte ich so zaujímavými a výraznejšími vrchnými dielmi a doplnkami.


Pri výbere oblečenia sa riaďte okrem uvedených odporúčaní i svojím telesným tvarom a proporciami, štýlom i farebnosťou.

Máte objemné, alebo nedokonalé nohy? Využívate niektoré z uvedených rád, alebo máte svoje vlastné tipy na to, ako zamaskovať nedokonalosti a objem? Ak áno, podeľte sa o ne v diskusii!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top