
Telesné proporcie sú okrem štýlu, farebnosti a tvaru postavy ďalším z faktorov, na ktoré je treba prihliadať pri nákupe obuvi. Podľa celkovej výšky a objemu postavy je možné odhadnúť, či daná obuv je vhodná pre vašu postavu.
1. Telesná výška
Pri výbere topánok je potrebné zvážiť, či je vaša telesná výška menšia (do 160cm), priemerná, alebo vyššia (nad 170cm). Platí tu nepriama úmernosť – čím ste nižšia, tým vhodnejšie je podpätkami vyvolať dojem väčšej telesnej výšky a čím ste vyššia, tým prirodzenejšie a elegantnejšie budete vyzerať v nižších topánkach.

Reese Witherspoon (150cm), Uma Thurman (180cm
2. Dĺžka nôh
Dĺžka nôh je ďalším faktorom, ktorý rozhoduje o tom, aký typ obuvi sa vám bude hodiť. Ženy s kratšími nohami by sa mali vyhnúť obuvi, ktorá skráti a rozšíri ich nohy a tým i celú postavu. Nevhodná je úplne rovná obuv bez podpätku, remienky okolo priehlavku, členková obuv a obuv s výškou do pol lýtka. Ženy s dlhými nohami si spomínané druhy obuvi môžu dovoliť.

3. Objemnosť nôh
Zvážte i objemnosť lýtok a členkov. Čím objemnejšie sú vaše lýtka a členky, tým objemnejší a masívnejší strih topánok a podpätok môžete nosiť.
4. Proporcie chodidiel
I dĺžka a šírka chodidla ovplyvňuje to, ako v obuvi vyzeráme. Čím dlhšie a štíhlejšie sú vaše chodidlá, tým menej vykrojený strih topánok si môžete dovoliť a naopak.
Príliš dlhé chodidlá môžete skrátiť i oblou špičkou.
Vaše telesné proporcie určujú, aká obuv bude najviac lichotiť vašim nohám i postave celkovo. Topánky neprimerané vašim telesným proporciám môžu vyvolať disharmóniu a úplne pokaziť dojem i v prípade, že máte na sebe skvelé strihy oblečenia, farby oblečenia dokonale ladia s vašou tvárou a štýl obuvi je vám vlastný.
Posudzujete pri nákupe obuvi svoje telesné proporcie? Aké sú vaše parametre pri výbere a nákupe obuvi? Aká obuv v súvislosti s proporciami na vás pôsobia najviac disharmonicky na iných? Zapojte sa do diskusie a podeľte sa o svoje skúsenosti!