Skip to content
Odtiene farieb
1. Teplé a chladné odtiene červenej
2. Vhodný odtieň bielej pre svadobné šaty
3. Farby – Ako nosiť oranžovú
4. Farby – Šesť odtieňov šedej
5. Sila kakaovo hnedej
6. Farby – Námornícka modrá pre každé ročné obdobie
7. Farby – Komu pristane khaki?
8. Medzi modrou a zelenou
9. Béžová – skvelá neutrálna farba na leto
10. Biela, alebo béžová?

Počas teplejších období roka máme všetci potrebu odľahčiť tmavosť oblečenia, doplnkov a topánok. Jednou zo skvelých letných neutrálnych farieb je práve béžová, ktorej je venovaný dnešný článok.


Farebné vlastnosti béžovej

Pri výbere vhodného odtieňa pre vašu farebnosť, zohľadnite farebnú teplotu, tmavosť i čistotu béžového odtieňa. Ak má vaša tvár prevahu teplých pigmentov, hľadajte odtiene béžovej, ktoré sú tónované do žlta, zlata, odtiene s nádychom koňakových, či hnedastých tónov.

Ak je vo vašej tvári prevaha chladných pigmentov, viac vám bude vyhovovať béžová tónovaná do šeda, ružova, so striebristým, či kakaovo-hnedým nádychom.

Tváre, ktoré potrebujú čisté tóny farieb, by mali uprednostniť čisté, jasné a živšie odtiene béžovej, zatiaľ čo tlmenejším typom budú viac vyhovovať menej čisté odtiene béžovej, prípadne béžová na materiáloch so štruktúrovaným povrchom.


Čo si v béžovej zaobstarať

Čokoľvek – béžová je skvelá na letné šaty, sukne, nohavice, šortky, topy, blúzky, vesty, topánky, náhrdelníky, klobúky, opasky, kabelky, očné tiene. Béžová je svetlou neutrálnou farbou, preto dokáže odev farebne odľahčiť, osviežiť, prípadne zjemniť.


S čím béžovú kombinovať

S čím chcete – svojou neutralitou je béžová predurčená na kombinovanie s farebnejšími odtieňmi farieb, ale dá sa skombinovať i so stredne tmavými, či tmavými neutrálnymi odtieňmi (čiernou, hnedou, šedou, kakaovou…).


Béžová a ročné obdobia

Na jarných typoch vyzerá béžová krásne napr. s lososovou, žltou, tyrkysovou, či zelenou, letné typy ju môžu úspešne kombinovať s modrou, ružovou, fialovou, modro-zelenou a pod.. Jesenné typy  môžu béžovou doplniť odtiene zelenej, tealu, červenej, či oranžovej.

Veľa zimných typov béžovú obchádza, ale i pre ne môže byť táto farba skvelým prvkom letného šatníka, napríklad na topánkach, opaskoch, sukniach, nohaviciach, náhrdelníkoch a pod..

Stačí siahnuť po čistejšom prevedení tejto farby v správnej farebnej teplote a skombinovať ho napríklad s výraznou fuchsiovou, červenou, kráľovskou modrou, fialovou a podobne.


Každý farebný typ môže nosiť béžovú, ak siahne po vhodnom odtieni. Keďže je béžová svetlejšou farbou, tváre ktorých celková tmavosť je stredná alebo vyššia, by mali béžovú na hornej polovici tela vždy kombinovať s nejakým tmavším odtieňom, v súlade s individuálnou mierou tmavostného kontrastu.

Vhodné je tiež riadiť sa svojím telesným tvarom a zvážiť, ktorú časť postavy chceme oblečením, či doplnkami zvýrazniť.

Máte radi béžovú? Využívate ju v lete často?

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top