Skip to content
Odtiene farieb
1. Teplé a chladné odtiene červenej
2. Vhodný odtieň bielej pre svadobné šaty
3. Farby – Ako nosiť oranžovú
4. Farby – Šesť odtieňov šedej
5. Sila kakaovo hnedej
6. Farby – Námornícka modrá pre každé ročné obdobie
7. Farby – Komu pristane khaki?
8. Medzi modrou a zelenou
9. Béžová – skvelá neutrálna farba na leto
10. Biela, alebo béžová?

Modrá a zelená sú farby ktoré majú k sebe blízko. Veľa odtieňov, ktoré bežne nosíme na oblečení obsahuje zmes týchto dvoch farieb a niekedy je ťažké určiť, či daný odtieň je viac modrý, alebo v ňom prevláda zelená. Pre koho je lepšia modrá, pre koho zelená a komu viac pristane zmes týchto dvoch farieb? Viac v pokračovaní článku.


zdroj obrázku: www.deviantart.com

Zelená farba vzniká z modrej, pridávaním žltých pigmentov. Modrá i žltá sú primárnymi farbami, z ktorých vznikajú rôzne odtiene modrozelenej. Ich výsledné pôsobenie je závislé od vzájomného pomeru modrej a žltej – čím viac žltej sa do modrej pridá, tým farba pôsobí viac ako zelená, čím je žltej menej, tým je viac modrá.

Ak si uvedomíme, že modrá farba pôsobí výrazne chladným a žltá naopak výrazne teplým dojmom, ľahko nájdeme odpoveď na to, ako by sme mali vyberať odtiene medzi modrou a žltou:

  • Čím viac chladných pigmentov má vaša tvár, tým viac modro by mal vyzerať váš odtieň. Ak ste neutrálnym farebným typom s prevahou chladu, hľadajte neutrálnejšie zeleno-modré odtiene, ktoré sú viac modré ako zelené. Ak ste výrazne chladným typom, budete vyzerať výborne v modrej a vyhnite sa najmä teplejším odtieňom zelenej a žlto-zelenej.
  • Čím viac teplých pigmentov má vaša tvár, tým viac zeleno by mal vyzerať váš odtieň. Ak ste neutrálnym farebným typom s prevahou tepla, hľadajte neutrálnejšie modro-zelené odtiene, ktoré sú viac zelené ako modré. Ak ste výrazne teplým typom, budete vyzerať výborne v teplej zelenej (žlto-zelenej), zatiaľ čo čistá modrá vyvolá na vašej tvári tvrdé efekty.
Teal je teplotne neutrálnym odtieňom, ktorý má v sebe rovnaký pomer tepla a chladu, preto v stredne tmavej tmavosti a čistote je výbornou univerzálnou farbou a vhodnou voľbou pri uniformách, alebo v situáciách, kedy potrebujeme obliecť viac ľudí do rovnakého oblečenia.

Na nasledujúcej koláži je niekoľko odtieňov medzi modrou a zelenou a ich farebná teplota. Pri výbere vhodného odtieňa samozrejme prihliadajte i na mieru tmavosti a čistoty danej farby, tak aby ladila s dominantnou farebnou vlastnosťou vašej tváre. Odtiene kombinujte s inými farbami tak, aby ste dosiahli potrebný farebný i tmavostný kontrast. V tomto článku nájdete niekoľko tipov na to, ako môžete kombinovať dokonca tieto dve farby spolu.

Máte radšej modrú, alebo zelenú? Objavili ste svoj ideálny odtieň?

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top