skip to Main Content
Odtiene farieb
1. Teplé a chladné odtiene červenej
2. Vhodný odtieň bielej pre svadobné šaty
3. Farby – Ako nosiť oranžovú
4. Farby – So žltou ako s korením
5. Farby – Šesť odtieňov šedej
6. Sila kakaovo hnedej
7. Farby – Námornícka modrá pre každé ročné obdobie
8. Farby – Komu pristane khaki?
9. Farby – Rôzne podoby vínovej
10. Prečo šedá neladí s teplými typmi
11. Ako nevyzerať v ružovej príliš sladko
12. Medzi modrou a zelenou
13. Béžová – skvelá neutrálna farba na leto
14. Biela, alebo béžová?

Modrá a zelená sú farby ktoré majú k sebe blízko. Veľa odtieňov, ktoré bežne nosíme na oblečení obsahuje zmes týchto dvoch farieb a niekedy je ťažké určiť, či daný odtieň je viac modrý, alebo v ňom prevláda zelená. Pre koho je lepšia modrá, pre koho zelená a komu viac pristane zmes týchto dvoch farieb? Viac v pokračovaní článku.


zdroj obrázku: www.deviantart.com

Zelená farba vzniká z modrej, pridávaním žltých pigmentov. Modrá i žltá sú primárnymi farbami, z ktorých vznikajú rôzne odtiene modrozelenej. Ich výsledné pôsobenie je závislé od vzájomného pomeru modrej a žltej – čím viac žltej sa do modrej pridá, tým farba pôsobí viac ako zelená, čím je žltej menej, tým je viac modrá.

Ak si uvedomíme, že modrá farba pôsobí výrazne chladným a žltá naopak výrazne teplým dojmom, ľahko nájdeme odpoveď na to, ako by sme mali vyberať odtiene medzi modrou a žltou:

  • Čím viac chladných pigmentov má vaša tvár, tým viac modro by mal vyzerať váš odtieň. Ak ste neutrálnym farebným typom s prevahou chladu, hľadajte neutrálnejšie zeleno-modré odtiene, ktoré sú viac modré ako zelené. Ak ste výrazne chladným typom, budete vyzerať výborne v modrej a vyhnite sa najmä teplejším odtieňom zelenej a žlto-zelenej.
  • Čím viac teplých pigmentov má vaša tvár, tým viac zeleno by mal vyzerať váš odtieň. Ak ste neutrálnym farebným typom s prevahou tepla, hľadajte neutrálnejšie modro-zelené odtiene, ktoré sú viac zelené ako modré. Ak ste výrazne teplým typom, budete vyzerať výborne v teplej zelenej (žlto-zelenej), zatiaľ čo čistá modrá vyvolá na vašej tvári tvrdé efekty.
Teal je teplotne neutrálnym odtieňom, ktorý má v sebe rovnaký pomer tepla a chladu, preto v stredne tmavej tmavosti a čistote je výbornou univerzálnou farbou a vhodnou voľbou pri uniformách, alebo v situáciách, kedy potrebujeme obliecť viac ľudí do rovnakého oblečenia.

Na nasledujúcej koláži je niekoľko odtieňov medzi modrou a zelenou a ich farebná teplota. Pri výbere vhodného odtieňa samozrejme prihliadajte i na mieru tmavosti a čistoty danej farby, tak aby ladila s dominantnou farebnou vlastnosťou vašej tváre. Odtiene kombinujte s inými farbami tak, aby ste dosiahli potrebný farebný i tmavostný kontrast. V tomto článku nájdete niekoľko tipov na to, ako môžete kombinovať dokonca tieto dve farby spolu.

Máte radšej modrú, alebo zelenú? Objavili ste svoj ideálny odtieň?

Klikni a stiahni si svoj ťahák na kombinovanie farieb:

Klikni a stiahni si svoj ťahák na kombinovanie farieb:
Back To Top