Skip to content
Odtiene farieb
1. Teplé a chladné odtiene červenej
2. Vhodný odtieň bielej pre svadobné šaty
3. Farby – Ako nosiť oranžovú
4. Farby – Šesť odtieňov šedej
5. Sila kakaovo hnedej
6. Farby – Námornícka modrá pre každé ročné obdobie
7. Farby – Komu pristane khaki?
8. Medzi modrou a zelenou
9. Béžová – skvelá neutrálna farba na leto
10. Biela, alebo béžová?
V dnešnom príspevku sa pozrieme na odtiene šedej farby, na to pre ktoré farebné typy je táto farba ideálna a pre ktoré menej. Dozviete sa i to, ako by ste ju mali nosiť tak, aby čo najviac ladila s farebnosťou vašej tváre.

Šedá farba patrí k farbám neutrálnym, pretože nie je príliš veselá, farebná, ani výrazná. Najčastejšie sa šedá objavuje v stredne tmavej farebnosti, má chladné teplotné vyžarovanie a pôsobí tlmene. Pre svoju malú farebnosť by ju celoplošne nemali nosiť farebné typy, ktorých tvár vyžaduje sviežosť a farebnosť.

Kontrastné typy sú charakteristické práve tým, že vyzerajú výborne vo farebnom oblečení a v neutrálnych farbách pôsobia fádne. Ak máte kontrastnú farebnosť a chcete si obliecť šedú farbu, hľadajte odtieň, ktorý bude pôsobiť čistým, výrazným dojmom. Pre kontrastnú zimu je vhodný mierne chladný odtieň, kontrastná jar potrebuje mierne teplý a svetlejší. Vhodné je, ak materiálové prevedenie pôsobí žiarivo. Napríklad tak ako šaty Alexis Bledel (kontrastná zima) na nasledujej fotografii. Zvolená šedá nie je zlá, ale vo farbách Alexis vždy vyzerá lepšie.

Pre kontrastné typy je ideálne, ak budú šedú kombinovať s dosť veľkou plochou nejakej výraznejšej farby, napríklad tak ako na nasledujúcej koláži.

Tlmené typy majú pri šedej výhodu a kvôli chladnejšiemu vyžarovaniu šedej farby najmä tie letné. Šedá veľmi často pôsobí jemne, zastreto, tlmene, preto je pre tlmené typy vhodnou farbou. Ak je vaša farebnosť tlmená, vyberajte podľa farebnej teploty tváre. Tlmené jesenné typy by nemali zabudnúť, že ich šedá by mala mať i dostatok teplých pigmentov a vhodná je napr. zeleno-šedá, alebo zmes khaki a šedej.

I keď tlmené typy nepotrebujú výraznú farebnosť, v celoplošne nosených neutrálnych farbách môžu vyzerať rovnako nudne ako iné typy. Preto by mali šedú dopĺňať farbami, minimálne na doplnkoch.

Pre svetlé farebné typy sú vhodné svetlé, ľahké a svieže odtiene šedej. V šedej pre svetlú jar by mali byť badateľné teplé pigmenty. I svetlý typ vyzerá lepšie, ak nosí farby, preto je vhodné dopĺňať oblečenie šedej farby oblečením, šatkami, či doplnkami v pastelových farbách, napr. tak ako v banneri Reese Withespoon – svetlé leto:

Tmavé typy v klasickej, bledej, alebo stredne tmavej šedej málokedy vyzerajú dobre a ich tvár zaniká. Táto farba môže robiť ich tvár bledou, fádnou unavenou a málo živou. Pre tmavé jesenné typy je klasická šedá málo teplá, preto sú vhodnejšie odtiene ktoré obsahujú zelenú, zlatú, žltú a pod.. Na nasledujúcej koláži tmavší odtieň šedej a antracit zvýrazňujú tvár Kim Kardashian (tmavá zima) oveľa viac ako svetlejší odtieň.

Tmavé typy potrebujú sýtosť, preto najvhodnejším odtieňom šedej je pre nich antracit a tmavšie verzie šedej farby. Ak ste tmavým typom a nechcete vyzerať nudne, určite doplňte túto farbu nejakým farebnejším kúskom.

Pre chladné farebné typy je šedá farba takmer nevyhnutnou a zároveň veľmi užitočnou neutrálnou farbou. Dokáže perfektne doplniť ideálne farby pre tento farebný typ a má všetko čo tvár tohto typu potrebuje. Na nasledujúcej fotografii je Catherine Zeta Jones a Lauren Graham – chladné zimy.

Ak je vaša farebnosť chladná, pri výbere vhodného odtieňa by ste mali vyberať výrazne chladné, ľadové, oceľové odtiene tejto farby. Tmavosť voľte od svetlej až po antracit, podľa toho či je vaša farebnosť letná, alebo zimná. V každom prípade nezabudnite neutrálnu šedú doplniť farbami, v opačnom prípade bude celok fádny.

Najväčší problém pri výbere šedej farby budú mať teplé farebné typy, pretože vo väčšine odtieňov šedej prevažujú chladné pigmenty. Na nasledujúcej fotografii je Julianne Moore v menej vhodnom chladnom a vhodnom teplejšom odtieni šedej.

Ak patríte k teplým farebným typom, hľadajte šedú s vyšším podielom teplých pigmentov. Môže mať nádych do zelena, hneda, žlta, či zlata.

Ako ste na tom so šedou vy? Nosíte túto farbu radi? Našli ste svoj ideálny odtieň? Nosíte túto farbu samostatne, alebo ju kombinujete s inými? Zdá sa vám zaujímavá, alebo nudná? Pre vaše názory a skúsenosti je už tradične priestor v diskusii!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top