Skip to content
Odtiene farieb
1. Teplé a chladné odtiene červenej
2. Vhodný odtieň bielej pre svadobné šaty
3. Farby – Ako nosiť oranžovú
4. Farby – Šesť odtieňov šedej
5. Sila kakaovo hnedej
6. Farby – Námornícka modrá pre každé ročné obdobie
7. Farby – Komu pristane khaki?
8. Medzi modrou a zelenou
9. Béžová – skvelá neutrálna farba na leto
10. Biela, alebo béžová?
Oranžová farba je teplou farbou. Vzniká miešaním dvoch teplých farieb – žltej a červenej. Oranžová vyvoláva v ľuďoch veselosť, optimizmus, radosť zo života. Táto farba je farbou dobrodružstva, vzrušenia, dobrej nálady a pohody. 

Každá z nás môže nosiť oranžovú, treba si len vybrať jej vhodný odtieň. Len chladné typy môžu mať s oranžovou problém, ale aj ten sa dá vyriešiť a v tomto príspevku si ukážeme ako. 

 

Kontrastný typ potrebuje, aby jeho oranžová bola výrazná a žiarivá. Vyberajte preto tie najvýraznejšie odtiene a kombinujte ich s tmavými neutrálnymi farbami napr. čiernou, tmavohnedou, tmavomodrou, alebo s inými výraznými farbami – zelenou, fialovou, fuchsiovou atď.

Oranžovú ktorá je málo výrazná potrebuje tlmený typ. Jeho oranžová je s prídavkom hnedej, alebo šedej farby, nevýrazná, akoby zaprášená, tlmená. Kombinujte ju buď tón v tóne, alebo s farbami ktoré sú neutrálne, tak aby nevznikal príliš veľký kontrast.
 

Svetlý farebný typ by mal vyhľadávať všetky jemné, svetlé, pastelové odtiene oranžovej. Bude vyzerať krásne, ak ju skombinuje s inými svetlými, alebo stredne tmavými farbami.
 

V porovnaní so svetlým typom potrebuje tmavý typ presný opak – oranžovú, ktorá bude tmavá, sýta a intenzívna.
 

Keďže oranžová je teplou farbou, pre teplé farebné typy je jednoduché ju nosiť. Pristane im takmer každý odtieň, musia si dať pozor len na to aby vhodne odhadli úroveň tmavosti a tlmenosti obsiahnutej v oranžovej. Jarné teplé typy potrebujú žiarivejšie a bledšie odtiene, jesenné zase tlmenejšie a tmavšie.
 

Ak ste chladným farebným typom a oblečiete si oranžovú celoplošne, nebudete vyzerať pekne. Vaša pokožka môže získať nezdravú farbu, vaše oči budú vyzerať mdlo a celkovo môžete pôsobiť chorým, alebo unaveným dojmom. 

Ak však máte oranžovú farbu rada a nechcete sa jej vzdať, pamätajte na to že by ste ju mali nosiť tak, aby ste jej farebnú teplotu „ochladili“, najmä v oblasti blízko pri tvári. 

 

V praxi to znamená vrstviť a doplniť napríklad oranžový top modrou vestou, bolerkom, či šálom. Tak aby modrá (alebo iná výrazne chladná farba) bola pri vašej tvári. Tým zmenšíte negatívny účinok príliš teplej farby na vás chladný farebný typ. Inšpirácia je na nasledujúcej koláži.
 

Nosíte oranžovú farbu? Hlasujte v ankete, alebo napíšte o vašich skúsenostiach s touto farbou v diskusii!
 

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top