Naša farebnosť je jedným z faktorov, ktoré ovplyvňujú náš štýl. Poznanie farebného typu môže človeku pomôcť vyprofilovať osobný štýl, najmä v prípade ze farebná osobnosť a farebný typ sú v súlade. Ak neladia, nie je dobré potláčať svoju osobnosť, oveľa lepšie je zladiť farebnosť tváre s potrebami osobnosti.
Farebná osobnosť vs. farebnosť
Farby každého farebného typu majú svoje typické vlastnosti – niektoré sú živé, iné tajomné, ďalšie elegantné, jemné, či svieže. Tieto vlastnosti sú vlastne vlastnosťami tváre daného farebného typu, preto ak sa objavujú na oblečení a doplnkoch, vzniká vizuálna harmónia a efekt súladu.
Farebnej typológii buď veríte, alebo nie. Avšak aj človek, ktorý neverí, začne vekom postupne rozlišovať rozdiely v tom, ako vyzerá v jednotlivých farbách a začne (často podvedome) siahať práve po tých odtieňoch, v ktorých dostáva komplimenty od okolia a sám sa v nich dobre cíti. Je jedno, či sa dostanete ku farebnej typológii touto cestou, alebo cestou prirodzeného záujmu o ňu.
Poznanie vašich farieb vás nasmeruje k určitým farbám ktoré používate. Je to vlastne vedomá (alebo podvedomá) snaha o vizuálne zladenie tváre s oblečením. Toto zladenie (ale aj prípadný nesúlad) okolie vždy vníma, bez ohľadu na vzťah k farebnej typológii.
Ako ich zladiť
V nasledujúcich príkladoch je uvedené, ako možno zladiť tmavú (svetlú) farebnosť s osobnosťou, ktorej tmavé (svetlé) farby príliš nevyhovujú:
- Tmavý typ sa zameria na sýtejšie odtiene farieb, v ktorých vyzerá výraznejšie a žiarivejšie. Ak je aj jeho osobnosť výraznejšia, sebavedomá a rozhodná, v týchto farbách sa „nájde“ a bude sa v nich cítiť i vyzerať skvele. Jeho farby posilnia jeho osobnostné vlastnosti.
- Ak je jeho vnútro jemnejšie a neladí so sýtosťou a silným vyžarovaním tmavších farieb, zo svojej palety si bude vyberať najmä svetlejšie a jemnejšie farby. Ak pozná svoj farebný typ, pridá k nim aspoň na malých plochách i sýtosť a vytvorí tak kombináciu, v ktorej sa bude cítiť výborne.
Je len otázkou vhodného zladenia farieb, výberu materiálov, vzorov a doplnkov, aby človek dokázal perfektne zladiť svoju farebnosť so svojou osobnosťou.
- Svetlý typ s jemnou, alebo romantickou osobnosťou bude spokojný a šťastný v pasteloch a svetlejších farbách.
- Ak má ale napríklad viac klasickú, alebo rezervovanú osobnosť, bude siahať najmä po tmavších a neutrálnych farbách zo svojej palety. Zakomponovanie svetlejších farieb do outfitu z tmavších odtieňov môže pomôcť vytvoriť oveľa príjemnejší efekt a nevznikne tvrdý dojem. Daný človek sa bude vo svojom oblečení cítiť dobre, pretože v ňom bude mať i svoje obľúbené výrazné, alebo formálnejšie farby, ale bude pôsobiť dobre i na svoje okolie, pretože celková tmavosť oblečenia bude viac ladiť s tmavosťou jeho tváre.
Vhodný výber materiálov, vzorov, či strihov môže tento efekt ešte viac posilniť.
Platí to pre všetky typy
Analogicky by som mohla uviesť príklady pre kontrastné, tlmené, teplé i chladné typy a všetky by demonštrovali rovnaký fakt:
Farebnosť oblečenia je vhodné zladiť s osobnosťou. Ak sú v rozpore, práve oblečením sa dá robiť „kompromis“. Tak aby človek dobre vyzeral, ale sa aj dobre cítil. Každá farebnica obsahuje farby pre každý štylistický typ, takže si v nej každý nájde „svoje“ farby.
Prečo niektoré systémy nefungujú
Na vnútro človeka a jeho osobnosť zabúdajú niektoré systémy (napr. D. Kibbe), ktoré sa snažia nájsť oblečenie, ktoré bude perfektne ladiť s „vizuálom“ človeka.
Nezohľadňujú však fakt, či sa v danom oblečení človek i dobre cíti. A práve ten pocit je často najviac dôležitý, pretože ten je základom osobného štýlu človeka.
Naša farebnosť nie je jediným prvkom, ktorý má vplyv na náš štýl, ďalšími sú napríklad naše sociálne prostredie, finančná situácia, podnebie, pracovná pozícia a podobne. Preto nemožno farebnosť od ostatných vplyvov oddeľovať a je dobré ju chápať v širších súvislostiach.
Ako vám pomohlo poznanie vašich farieb pri budovaní štýlu? Akými omylmi ste prešli a čo ste pri hľadaní svojho štýlu vďaka farbám pochopili?