Skip to content

Tak ako ľudia, i mačky majú rozdielne farebnosti. Pri výbere farby obojku, farby deky, či misky na jedlo, je dobré aspoň zhruba vedieť, ktoré farby sa vašej mačke budú viac hodiť. Tie vhodné dokážu rozžiariť farbu jej očí i srsti a vaša mačka bude vyzerať skvele a žiarivo. Určiť farebný typ vášho miláčika vám pomôžu nasledujúce popisy.

Svetlý typ

Svetlé typy spoznáte podľa svetlej farby srsti a celkového ľahkého a sviežeho pôsobenia. I farby pre vašu mačku by mali byť svetlé a jemné. Pozor na ťažké a tmavé farby, váš miláčik v nich bude pôsobiť oveľa staršie a ak zvykne chytať dlho do noci myši, môžu zvýrazňovať kruhy pod očami.

svetly typ

Tmavý typ

Tmavé typy sú typické sýtosťou, celkový dojem je tmavý a hlboký. Siahajte najmä po sýtejších odtieňoch, pretože v pastelových farbách sa vaša mačka stratí a budete ju dlho hľadať i s celou rodinou.

tmavy typ

Chladný typ

Chladné typy majú srsť vo výrazne chladných tónoch. Pre tento typ mačky siahajte najmä po výrazne chladných farbách, pretože v príliš teplých farbách by jej mohla oškvŕknuť srsť.

chladny typ

Teplý typ

Teplé typy sú opakom chladných – ich srsť i oči pôsobia hrejivo, teplo a živo. Obklopte ich výrazne teplými farbami doplnkov a uvidíte, ako zažiaria. Vyhnite sa typickým chladným farbám, v ktorých vaša mačka bude vyzerať že vyliezla z bazéna s príliš studenou vodou.

teply typ

Tlmený typ

Melírovaná srsť a oči neurčitej farby, sú často prítomné u tohto typu. Doprajte im jemné, zastreté odtiene doplnkov a budú vyzerať nádherne. Ak nechcete vzbudiť dojem, že sa vaša mačka pravidelne túla po nociach, vyhnite sa krikľavým farbám – bude v nich vyzerať lacno.

tlmeny typ

Kontrastný typ

Postupujte opačne ako pri tlmenom type. Mačka s kontrastnou farebnosťou potrebuje tie najživšie farby aké si viete predstaviť. Ak ju oblečiete, alebo obklopíte tlmenými farbami, žiadny kocúr si ju nevšimne.

kontrastny typ

Pomohol vám článok zorientovať sa vo farebnosti vašej mačky? Alebo už inštinktívne vyberáte pre vášho miláčika tie správne odtiene? Diskusia je tu pre vás, vaše názory a skúsenosti!

P.S.: Veselý 1. apríl! 🙂

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top