Skip to content
Pozitivny prístup
1. Ako sa vidíme
2. Rozmaznávajte sa
3. Cíťte sa skvele vo svojom tele vďaka pohybu
4. Prečo svoje nedokonalosti vidíme a prednosti prehliadame

Dnešný článok vznikol spontánne po jednej konzultácii. S Ankou a Melániou sme sa rozprávali o tom, ako fajn by bolo, keby nás ženy netrápili komplexy a rôzne podvedomé presvedčenia, prehnané predstavy alebo ilúzie.

Pamätáte si scénu z filmu „Účastníci zájezdu“, keď Anna Polívková stojí pred zrkadlom a vidí sa v ňom ako žena s výraznou nadváhou? Pre časť žien je typické vidieť sa v oveľa horšom svetle a nikdy nebyť so sebou spokojná. Trápi ich veľký zadok, široké boky, plnšie bruško, malé prsia, krátke nohy, mohutné stehná, krivý nos či nohy, vysoké čelo, malé pery, riedke vlasy, prepadnuté viečka, vrásky, ochabnuté svaly, celulitída…. dalo by sa toho spomenúť oveľa viac.

Existuje však i opačný extrém – ženy ktoré majú problém, avšak pre neschopnosť riešiť ho, presviedčajú sami seba i svoje okolie, že ich nadváha, priberanie, neupravené vlasy, fádne oblečenie, alebo iný riešiteľný problém nie sú také výrazné a zlé a že sú vlastne spokojné. Niektoré z týchto problémov sa tak môžu viac prehĺbiť až do takej miery, že sa žena dostane so stavu kedy je presvedčená o tom, že jej problém už riešiteľný nie je.

Naše vnútorné pocity a presvedčenia sa nemusia vôbec zhodovať s tým ako nás vidí okolie. Vhodné farby, strihy a make-up nám pomôžu dodať sebavedomie, ale to ako na ľudí pôsobíme, nie je tvorené len našou vizážou. Rovnako dôležité je naše vnútro, osobnostné vyžarovanie, schopnosť komunikovať, to ako spokojne a vyrovnane na svoje okolie pôsobíme, ako vnímame sami seba a ako sa máme radi.

Naše okolie nás môže vidieť v oveľa lepšom svetle ako sa vidíme sami a to sa stáva často najmä pri ženách, ktoré nikdy nie sú so sebou spokojné a zameriavajú sa na určitý nedostatok, ktorý aj tak nemôžu zmeniť. Ak by takáto žena vedela o tom, ako ju kolegyňa obdivuje za to že každý deň pôsobí elegantne, ako sa jej dcére páči že sa napriek vyššiemu veku nezanedbáva, ako ju kamarátka obdivuje za to že popri náročnej práci sa dokáže starať i o teplo domova… Ak by to všetko počula, každý deň by bol pre ňu krajší a pozitívnejší a začala by sa mať rada i s väčším nosom, alebo hrubšími stehnami.

Ženy z druhej spomínanej skupiny to majú naopak – ich okolie ich vidí v trochu horšom svetle ako oni sami. Ich problém je riešiteľný, ale oni radšej zostávajú v nečinnosti a postupne upadnú do rezignácie, letargie a nezáujmu, ktoré sú pre ne ospravedlnením ich nadváhy alebo neupravenosti. Takáto žena sa do začarovaného kruhu priberania, následných diét a opätovného priberania dostane veľmi ľahko a možno nemá dosť motivácie, aby z tohto kruhu vystúpila a upravila svoj vzhľad, ale najmä vnímanie samej seba a svoje sebavedomie.

Ženy z prvej skupiny potrebujú počuť pozitívne hodnotenia, hovorme preto svojim mamám, dcéram, priateľkám i kolegyniam o všetkom, čo sa nám na nich páči. Je jedno, či ide o skvelú farbu nových šiat, perfektný strih sukne, profesionálne vyzerajúce líčenie, úspešné vyriešenie sporu medzi deťmi, zvládnutie množstva úloh a stresu v práci, chutný obed ktorý navarila a pod. Tieto ženy sa potrebujú naučiť mať sami seba radi, i s nedostatkami.

Ženy z druhej skupiny potrebujú motiváciu pre to, aby dokázali vystúpiť zo začarovaného kruhu. Je veľmi ťažké povedať svojej priateľke, alebo kolegyni, že má výraznú nadváhu, fľak na oblečení, alebo neupravené vlasy a mala by so sebou niečo robiť. Veď to ako vyzeráme je každého osobná vec. A možno by takáto poznámka mala taký účinok, že by sa dotyčná išla utešiť ďalším krémešom alebo by si povedala že jej aj tak nič nepomôže. Pomôže len vnútorná motivácia a predsavzatie zmeny zvnútra. Ak máte podobný problém, alebo poznáte niekoho, komu motivácia chýba, na trhu je skvelá a vtipne napísaná kniha Příručka dámy v běhu od Ruth Fieldovej, ktorá sa nezaoberá len pohybom, ale aj ostatnými aspektami, ktoré vytvárajú pohodu a spokojnosť so sebou a svojím telom.

Pre obe skupiny platí, že všetko začína v našej hlave a dôležitá je motivácia. Je v podstate jedno, či problém vašej vizáže je riešiteľný, alebo nie, naučiť sa mať rada sama seba je základ. Pomôcť môže to, že pre svoje telo a vizáž niečo urobíte. Využívajte optické triky na zoštíhlenie postavy, rozžiarenie tváre, vylepšite výraz svojej tváre vhodným účesom, alebo kontúrovaním. Netrápte svoje telo diétami, ktoré aj tak nefungujú a dajte mu to čo potrebuje – neživte ho potravinami, ktoré vám uberajú energiu a zhoršujú pleť, ale doprajte mu zdravú stravu. Doprajte mu i dostatok pohybu, vzduchu a realxu, odmení sa vám skvelým pocitom. Mať dobrý pocit z toho, že niečo pre seba robím je práve tým prvkom, ktorý vám pomôže brať sa taká aká ste a veriť že prípadné nedostatky sa zjemnia, alebo úplne odstránia.

Ak je žena so sebou spokojná, má sa rada a stará sa o seba. Ale funguje to i naopak – ak sa nespokojná žena začne o seba starať, začne sa mať i viac rada.

Na konzultácie mi chodia ženy z oboch skupín – krásne ženy, ktoré si svoju krásu neuvedomujú, alebo ju nechcú vidieť, pretože sú zamerané na nejaký konkrétny (často drobný) neriešiteľný nedostatok, trápia a podceňujú sa preň. Veľa žien tiež žije s podvedomými presvedčeniami, ktoré majú svoje korene v detstve alebo nejakej životnej situácii. Slová sú silný nástroj, preto nevinná poznámka našej mamy o tom že máme krivé nohy, alebo poznámka manžela, že máme akýsi veľký nos, môžu narobiť veľa škody.

Chodia ku mne aj ženy, ktoré už našli motiváciu a rozhodli sa pre seba niečo urobiť a zmeniť to, ako vyzerajú. Rozhodli sa schudnúť, vyzerať upravene, starať sa o seba, chcú sa vedieť príťažlivo obliecť a nalíčiť. Každý krôčik v tomto snažení je motiváciou robiť ďalšie kroky a dosiahnuť svoj vytúžený cieľ. Tieto ženy majú už čiastočne vyhraté, pretože najťažšie je začať.

Trápiť sa pre svoje nedostatky nemá zmysel. Trápiť sa pre niečo čo sa nedá zmeniť, je hlúposť. So svojimi nedostatkami, ktoré sa nedajú odstrániť sa môžete zmieriť a naučiť sa ich mať rada, alebo môžete spoznať optické triky na ich vizuálne potlačenie alebo zjemnenie. Ak máte odstrániteľné nedostatky, lepšie ako trápiť sa nad nimi je popracovať na ich odstránení – naučiť sa zmeniť tvar očí či tváre líčením alebo účesom, tvar postavy vhodnými strihmi a farbami, zoštíhliť alebo spevniť svoju postavu športom, rozjasniť svoju tvár i dušu zdravou stravou a pod. Nie je to ľahké, ale stojí to za ten dobrý pocit zo seba.

Ako ste na tom vy? Ku ktorej spomínanej skupine žien patríte? Dokážete svojej mame, priateľke, sestre, alebo kolegyni spontánne prejaviť obdiv? Dokážete jej povedať naopak i to, že sa vám na nej niečo nepáči a že by mohla niečo so sebou robiť? Myslíte si, že sa vidíte rovnako ako vás vidí vaše okolie? Čo robíte preto aby ste sa vo svojom tele cítili príťažlivo a páčili sa sama sebe? Staráte sa o seba kvôli partnerovi alebo okoliu, alebo najmä kvôli sebe a dobrému pocitu zo seba?

Ak máte chuť k tejto téme niečo dodať, alebo popísať svoje názory, neváhajte a zapojte sa do diskusie a ankety!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top