Skip to content
Pozitivny prístup
1. Ako sa vidíme
2. Rozmaznávajte sa
3. Cíťte sa skvele vo svojom tele vďaka pohybu
4. Prečo svoje nedokonalosti vidíme a prednosti prehliadame

V dnešnom článku nenájdete žiadne praktické tipy, súvisiace s úpravou zovňajšku. Pozrieme sa však hlbšie – zamyslím sa nad pohybom a životným štýlom. Pokladám ich totiž v snahe o udržanie kreativity, tvorivosti, chuti premýšľať nad svojou vizážou a najmä v snahe cítiť sa skvele vo svojom tele rovnako dôležité, ako poznanie svojej farebnosti, postavy a štýlu.


Aké negatívne zmeny mi priniesla moja práca

Kým som sa začala vizážistike venovať profesionálne, bola som zvyknutá hýbať sa – beh, korčuľovanie, posilovňa, v lete občas bicykel a turistika. Neboli to žiadne veľké výkony, ale pomáhali mi cítiť sa dobre.

break-55353_1280

S nadšením pre svoju prácu som sa v decembri 2010 vrhla do písania blogu a v roku 2011 i do osobných konzultácií. Popri mojej pôvodnej práci mi to zaberalo nesmierne veľa času. Veľa som sa učila, robila som ďalšie kurzy  a vizážistika zaberala v mojej hlave veľa miesta a doslova som ňou žila od rána do noci.

V prvých mesiacoch som pridávala  týždenne na blog 4-5 článkov a takmer každý deň som do noci vysedávala pri svojom laptope, pretože poobede som sa venovala rodine a bežným povinostiam. Málo som spávala a na zdravú stravu som nemala veľa času.

computer-1185626_1280

Nadšenie z práce, prvých komentárov, nových klientiek, poznávania, učenia sa, to všetko bolo pre mňa natoľko stimulujúce, že som toto šialené tempo dosť dlho vydržala. Čas doslova letel a ja som si ani nestihla uvedomiť, že som prišla o svoje športové aktivity, pohyb a radosť z neho. Jednoducho mi nechýbali – mala som iný zdroj nadšenia a pozitívnych pocitov.

Po pár mesiacoch som však pocítila, že sa niečo deje. Nedostatok spánku, pohybu a zdravého jedla sa začali prejavovať pocitmi únavy a stresu. Nadšenie z práce mi pretrvávalo, ale cítila som, že z častého vysedávania pri monitore trpí moja chrbtica, zhoršil sa mi zrak, po spánku som sa necítila oddýchnutá, začala som trochu priberať.


A dosť – čo som zmenila

Od minulého roka som preto začala fungovať inak – vedome som opäť zaradila do svojho režimu pohyb a zdravší životný štýl a jednoznačne cítim ich pozitívne účinky. Veľa práce a stresu (aj keď pozitívneho) kompenzujem polhodinkou rannej jógy, relaxačnými technikami a cvikmi na posilnenie chrbta. V lete rada behám, občas bicyklujem a robím turistiku a nedávno som sa opäť vrátila do svojej obľúbenej posilovne. Mám šťastie, že doma mám 3 športovcov, pri pohľade na ktorých cítim motiváciu každý deň.

meditation-609235_1920


Prečo s pohybom a zdravším životným štýlom začínajú najmä ženy po 40-tke

Je známe, že telo ženy po 35.-40. roku života funguje inak – metabolizmus sa postupne spomaľuje, začínajú sa meniť hormonálne hladiny, je oveľa zložitejšie zbaviť sa kilogramov naviac, objavujú sa vrásky, pokožka tela a tváre už nie je taká pevná, začína sa strácať žiarivosť pleti a vlasov. Môže to byť depresívne, ale je len na nás, ako sa k tomu postavíme.

Mnoho žien si práve po 40-tke začína uvedomovať, čo to znamená starnúť. Majú už väčšie deti, majú zrazu čas zastaviť sa a myslieť i na seba. Uvedomia si, ako čas letí a snažia sa tým bojovať. Každá bojuje po svojom  a spôsoby sú rôzne – plastické úpravy, drahé krémy ktoré sľubujú zázraky, nové vzťahy, koníčky, zdravá strava, pohyb, relaxácia.

Ja som si vybrala pohyb, zdravšie stravovanie a relaxáciu, pretože vďaka nim sa cítim oveľa lepšie ako pred rokom. Cielene si robím prestávky pri práci s počítačom, snažím sa pravidelne a zdravo jesť, viac spať a na moju ruku pribudol fitness náramok, ktorý monitoruje denný počet krokov, športové aktivity a kvalitu spánku.

runner-808932_1280


Aké pozitíva mi zmena priniesla

Po rannej jóge a relaxácii sa cítim uvoľnená, po tom, čo prichádzam do práce pešo, alebo na bicykli, mám príjemný pocit zahriatia svalov, pri poobednom behu mi napadajú najviac kreatívne myšlienky súvisiace s prácou a záľubami (škoda, že sa nedajú hneď zaznamenávať, lebo veľa z nich neskôr zabudnem). Po tom, čo som zaradila medzi svoje aktivity posilovňu, zlepšuje sa mi problém s bedrovou chrbticou.

sport-1087028_1920

Ak športujete, isto poznáte tie pocity po výkone – pocity únavy, ale veľmi príjemnej. Vyplavujúce sa hormóny šťastia a skvelý pocit, že niečo pre seba robíte, že sa o seba staráte, sú zárukou toho, že sa budete mať viac rada. Mať sa rada je dôležité, byť sama so sebou v harmónii je niečím, čo z vás bude cítiť a ocení to i vaša rodina a okolie.

Ak budete unavená a vystresovaná, ani skvelé strihy, farby a štýl oblečenia nezaručia, že budete žiariť. Buďte k svojmu telu priateľská a dajte mu to, čo potrebuje. Hýbte sa, oddychujte, smejte a myslite i na seba. Telo sa vám odmení kreatívnosťou, chuťou do života a pozitívnym prístupom.


Ako bojujete s rýchlym životným tempom, stresom, únavou, či prejavmi starnutia vy? Ako relaxujete, oddychujete a dobíjate si baterky? Myslíte i na seba? Teším sa na vaše reakcie v diskusii.

PS: Ak máte pocit, že tento článok je písaný v euforickom stave, máte pravdu :-). Je napísaný po pracovne náročnom dni, ale poobede som prešla na bicykli celé mesto, zacvičila si v posilovni a cestou spať som s zastavila na svojom obľúbenom trhu. Endorfíny sa stále vylučujú a už som zabudla, aká som predtým bola unavená z vybavovania množstva mailov, ktoré sa mi po dovolenke nakopili v schránke.

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top