skip to Main Content
Pozitivny prístup
1. Ako sa vidíme
2. Ako posudzujeme iných
3. Ako jej to naznačiť?
4. Rozmaznávajte sa
5. Cíťte sa skvele vo svojom tele vďaka pohybu
6. Prečo svoje nedokonalosti vidíme a prednosti prehliadame

V dnešnom článku nenájdete žiadne praktické tipy, súvisiace s úpravou zovňajšku. Pozrieme sa však hlbšie – zamyslím sa nad pohybom a životným štýlom. Pokladám ich totiž v snahe o udržanie kreativity, tvorivosti, chuti premýšľať nad svojou vizážou a najmä v snahe cítiť sa skvele vo svojom tele rovnako dôležité, ako poznanie svojej farebnosti, postavy a štýlu.


Aké negatívne zmeny mi priniesla moja práca

Kým som sa začala vizážistike venovať profesionálne, bola som zvyknutá hýbať sa – beh, korčuľovanie, posilovňa, v lete občas bicykel a turistika. Neboli to žiadne veľké výkony, ale pomáhali mi cítiť sa dobre.

break-55353_1280

S nadšením pre svoju prácu som sa v decembri 2010 vrhla do písania blogu a v roku 2011 i do osobných konzultácií. Popri mojej pôvodnej práci mi to zaberalo nesmierne veľa času. Veľa som sa učila, robila som ďalšie kurzy  a vizážistika zaberala v mojej hlave veľa miesta a doslova som ňou žila od rána do noci.

V prvých mesiacoch som pridávala  týždenne na blog 4-5 článkov a takmer každý deň som do noci vysedávala pri svojom laptope, pretože poobede som sa venovala rodine a bežným povinostiam. Málo som spávala a na zdravú stravu som nemala veľa času.

computer-1185626_1280

Nadšenie z práce, prvých komentárov, nových klientiek, poznávania, učenia sa, to všetko bolo pre mňa natoľko stimulujúce, že som toto šialené tempo dosť dlho vydržala. Čas doslova letel a ja som si ani nestihla uvedomiť, že som prišla o svoje športové aktivity, pohyb a radosť z neho. Jednoducho mi nechýbali – mala som iný zdroj nadšenia a pozitívnych pocitov.

Po pár mesiacoch som však pocítila, že sa niečo deje. Nedostatok spánku, pohybu a zdravého jedla sa začali prejavovať pocitmi únavy a stresu. Nadšenie z práce mi pretrvávalo, ale cítila som, že z častého vysedávania pri monitore trpí moja chrbtica, zhoršil sa mi zrak, po spánku som sa necítila oddýchnutá, začala som trochu priberať.


A dosť – čo som zmenila

Od minulého roka som preto začala fungovať inak – vedome som opäť zaradila do svojho režimu pohyb a zdravší životný štýl a jednoznačne cítim ich pozitívne účinky. Veľa práce a stresu (aj keď pozitívneho) kompenzujem polhodinkou rannej jógy, relaxačnými technikami a cvikmi na posilnenie chrbta. V lete rada behám, občas bicyklujem a robím turistiku a nedávno som sa opäť vrátila do svojej obľúbenej posilovne. Mám šťastie, že doma mám 3 športovcov, pri pohľade na ktorých cítim motiváciu každý deň.

meditation-609235_1920


Prečo s pohybom a zdravším životným štýlom začínajú najmä ženy po 40-tke

Je známe, že telo ženy po 35.-40. roku života funguje inak – metabolizmus sa postupne spomaľuje, začínajú sa meniť hormonálne hladiny, je oveľa zložitejšie zbaviť sa kilogramov naviac, objavujú sa vrásky, pokožka tela a tváre už nie je taká pevná, začína sa strácať žiarivosť pleti a vlasov. Môže to byť depresívne, ale je len na nás, ako sa k tomu postavíme.

Mnoho žien si práve po 40-tke začína uvedomovať, čo to znamená starnúť. Majú už väčšie deti, majú zrazu čas zastaviť sa a myslieť i na seba. Uvedomia si, ako čas letí a snažia sa tým bojovať. Každá bojuje po svojom  a spôsoby sú rôzne – plastické úpravy, drahé krémy ktoré sľubujú zázraky, nové vzťahy, koníčky, zdravá strava, pohyb, relaxácia.

Ja som si vybrala pohyb, zdravšie stravovanie a relaxáciu, pretože vďaka nim sa cítim oveľa lepšie ako pred rokom. Cielene si robím prestávky pri práci s počítačom, snažím sa pravidelne a zdravo jesť, viac spať a na moju ruku pribudol fitness náramok, ktorý monitoruje denný počet krokov, športové aktivity a kvalitu spánku.

runner-808932_1280


Aké pozitíva mi zmena priniesla

Po rannej jóge a relaxácii sa cítim uvoľnená, po tom, čo prichádzam do práce pešo, alebo na bicykli, mám príjemný pocit zahriatia svalov, pri poobednom behu mi napadajú najviac kreatívne myšlienky súvisiace s prácou a záľubami (škoda, že sa nedajú hneď zaznamenávať, lebo veľa z nich neskôr zabudnem). Po tom, čo som zaradila medzi svoje aktivity posilovňu, zlepšuje sa mi problém s bedrovou chrbticou.

sport-1087028_1920

Ak športujete, isto poznáte tie pocity po výkone – pocity únavy, ale veľmi príjemnej. Vyplavujúce sa hormóny šťastia a skvelý pocit, že niečo pre seba robíte, že sa o seba staráte, sú zárukou toho, že sa budete mať viac rada. Mať sa rada je dôležité, byť sama so sebou v harmónii je niečím, čo z vás bude cítiť a ocení to i vaša rodina a okolie.

Ak budete unavená a vystresovaná, ani skvelé strihy, farby a štýl oblečenia nezaručia, že budete žiariť. Buďte k svojmu telu priateľská a dajte mu to, čo potrebuje. Hýbte sa, oddychujte, smejte a myslite i na seba. Telo sa vám odmení kreatívnosťou, chuťou do života a pozitívnym prístupom.


Ako bojujete s rýchlym životným tempom, stresom, únavou, či prejavmi starnutia vy? Ako relaxujete, oddychujete a dobíjate si baterky? Myslíte i na seba? Teším sa na vaše reakcie v diskusii.

PS: Ak máte pocit, že tento článok je písaný v euforickom stave, máte pravdu :-). Je napísaný po pracovne náročnom dni, ale poobede som prešla na bicykli celé mesto, zacvičila si v posilovni a cestou spať som s zastavila na svojom obľúbenom trhu. Endorfíny sa stále vylučujú a už som zabudla, aká som predtým bola unavená z vybavovania množstva mailov, ktoré sa mi po dovolenke nakopili v schránke.

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top