Skip to content

Martina prišla na konzultáciu s tým, že by chcela mať jasno v tom, či je jarným, alebo jesenným typom. Bola presvedčená, že jej viac pristanú teplé, ako chladné farby. Často nosí khaki a odtiene hnedej, ale chce nosiť i farebnejšie odtiene a pri mnohých má problém vybrať si správny odtieň.


Skúsenosť, ktorá veci skomplikovala

Martina už v minulosti na určení farebného typu bola. Bolo to dávnejšie, daný konzultant určoval 4 ročné obdobia a Martina bola zaradená medzi jarné typy. Po určení nasledovala aj úprava vlasov a Martina odchádzala z konzultácie s výrazne teplými blond vlasmi… ale vôbec sa s nimi nevedela stotožniť a necítila sa v nich dobre.

ilustračná fotografia: Angelina Jolie vo filme „Girl Interrupted“ (zdroj: https://dama.bg/article/normalno-e-da-izpitvash-bolka/20724/

Vlasy nosila i naďalej svetlejšie, ale prešla k menej teplému odtieňu a časom sa postupne vrátila k svojej prirodzenej tmavosti 6-7. Do šatníka však doplnila teplé farby a najmä khaki si obľúbila, pretože jej oči sú zelené a táto farba podporovala ich farbu.


Vlasy? Ani tmavé, ani bledé

Na fotografiách, ktoré mi Martina poslala pred konzultáciou, bolo vidieť, že príliš tmavá farba vlasov je pre ňu tvrdá. To sa potvrdilo i pri testovaní. Keď sme skúšali vlasy s tmavosťou 5-1, Martina vyzerala o niekoľko rokov staršia a jej tvár bola veľmi tvrdá.

Ale ani pri úplne svetlých tmavostiach 10-8 to nebolo ono. Martina vyzerala vygumovane a vyblednuto. Stredne tmavé odtiene tmavosti 6-7 vyzerali popri tvári Martiny veľmi prirodzene a harmonicky.

ilustračná fotografia: Angelina Jolie (zdroj: Pinterest)


Veľké prekvapenie…

Čo Martinu najviac prekvapilo, bola jej farebná teplota. Ukázalo sa, že jej tvár je teplotne dosť neutrálna, ale chladné pigmenty mierne prevažujú. Je tlmeným letným typom a jej dominantnou farebnou vlastnosťou je tlmenosť – pri testovaní bolo vidieť, ako krásne vyzerá v tých najmäkších letných farbách.

Mäkká žuvačková ružová, mäkké odtiene medzi modrou a zelenou a hnedá s prímesou šedej sú pre Martinu ideálnymi farbami.


Prečo je niekedy ťažké odhadnúť farebnú teplotu

Martina je jednou z mnohých, ktorým bola farebnosť v systéme 4 ročných období určená zle. Dôvodom je fakt, že jej farebná teplota je niekde medzi teplotou a chladom a v jej tvári síce prevažujú chladné pigmenty, ale je cítiť i teplé.

Vtedy je dôležité, ale testovacie nástroje sa používajú. Čím lepšie zostavené kombinácie farieb sú pri testovaní použité, tým presnejší výsledok sa dostaví.

Apropo, ja som rovnaký prípad – pred rokmi som sama seba určila ako jednoznačne jesenný typ, pretože mám v tvári i teplé pigmenty a moja pokožka má olivový podtón. A rovnako ako Martinu ma zaskočila realita… :-).


Čo je najviac dôležité a na čo sa zamerať

Pri teplotne neutrálnych typoch nie je problémom, ak siahnu i po opačnej farebnej teplote (mierne chladné typy môžu nosiť i mierne teplé farby a naopak), dôležité je ale to, aby sa snažili vždy dodržiavať svoju dominantnú farebnú vlastnosť.

Tou je u Martiny tlmenosť a preto Martina nevyzerala zle ani v tlmených mierne teplých farbách (aj keď v tlmených mierne chladných bola jej pleť čistejšia a oči žiarivejšie).

Ak by Martina dodržiavala len farebnú teplotu a nie svoju dominantnú vlastnosť (tlmenosť) a nosila napríklad teplotne neutrálne, ale výrazne čisté a ostré farby, výsledok by bol oveľa horší ako v prípade, že by použila príliš teplé, alebo príliš chladné, ale tlmené odtiene.

 

 

Pri teplotne neutrálnych typoch nie je úplne najdôležitejšia teplota farieb, ale dominantná vlastnosť. Ak riešite aj farebnú teplotu, tým lepšie, pretože tak si ešte viac zvyšujete šance vyzerať krásne.

Máte aj vy problém s odhadom farebnej teploty, lebo cítite, že vám pristanú aj chladnejšie, aj teplejšie farby? Možno budete podobným prípadom ako Martina. Ak máte chuť, napíšte do diskusie o vašich skúsenostiach a postrehoch, rada si ich prečítam.

 

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top