Skip to content

Janka sa zaoberá podobnou prácou ako ja – pomáha ľudom zvyšovať sebavedomie a dosiahnuť dobrý pocit. Je výživovou poradkyňou a na svojom webe Tajomstvo chudnutia učí ľudí zdravo sa stravovať a tak sa prirodzenou cestou zbaviť nadbytočných kilogramov, dosiahnuť peknú postavu a spokojnosť so sebou.

Sama Janka prešla úžasnou premenou, kedy zdravým stavovaním výrazne schudla. Dá sa povedať, že je z nej iná žena a tak je dobrou reklamou pre svoje služby. Ako takmer každú ženu, i ju zaujíma, ako vo svojom oblečení vyzerať skvelo a preto sa zapojila do môjho online projektu, venujúcemu sa štýlu.


Metóda pokusov a omylov

Janka tušila, že jej viac pristanú chladné farby, ale keďže je kreatívna a vo svojich outfitoch má rada etno a prírodné prvky, okrem chladných farieb sa v jej šatníku nachádzajú i teplé a zemité.

Na fotkách, ktoré uverejňovala vo FB skupine projektu, bolo vidieť, že niekedy vyzerá výborne, inokedy to nebolo úplne ono, pretože v menej vhodných farbách vyzerala fádne.

Niektoré farby a kombinácie Janke viac ubližovali ako pomáhali a to bola škoda, pretože má krásnu a zaujímavú tvár a jej oči sú priam magnetické.

Na nasledujúcej koláži môžete vidieť, že v rôznych farbách vlasov a oblečenia vyzerá úplne inak. Takúto moc majú farby – niekedy dokážu spôsobiť, že tvár vyzerá nádherne – zdravo a sviežo, inokedy zasa uberú človeku iskru a spôsobia, že vyzerá pohasnuto, choro a bez života.

Janka chcela mať jasno v tom, ktoré farby a kombinácie sú pre ňu ideálne, objednala si konzultáciu Určenia farebného typu a tak sme sa minulý týždeň stretli.

Keďže ma zaujíma Jankina práca, mali sme sa o čom rozprávať. Debata o chudnutí a zdravom stravovaní sa prirodzene posunula k téme vhodného rozmiestnenia farieb oblečenia vzhľadom na tvar a objem postavy a dostali sme sa aj k testovaniu Jankiných farebných vlastností.


Farebné vlastnosti tváre určujú, v akých farbách vyzeráte najlepšie

Pri testovaní farebnej teploty sa potvrdilo to, čo Janka tušila – v chladných farbách vyzerá oveľa lepšie, ako v teplých. V teplých odtieňoch jej pleť nepôsobila úplne zdravým dojmom, pretože zvýrazňovali drobné nedokonalosti (tie popri chladných farbách neboli takmer vôbec zreteľné).

Pri testovaní tmavosti a čistoty tváre sme sa zdržali dlhšie. Ukázalo sa, že Jankina tvár potrebuje stredne tmavé až mierne tmavšie farby, ktoré nie sú úplne žiarivé, ale majú v sebe malú štipku tlmenosti.

Popri príliš tlmených farbách vyzerala Jankina tvár fádne, ale aj pri tlmených farbách bolo vidieť, že chladné odtiene sú oveľa lichotivejšie, ako neutrálne a teplé. Ukázalo sa, že Jankina farebnosť je tlmená zimná.

Práve uvedená kombinácia farebných vlastností bola dôvodom, prečo Janku v minulosti (v systéme 4 ročných období) určili ako letný typ, aj keď ona sama tušila, že asi bude zimným. Tlmený zimný typ je totiž zimným typom, ktorý má i trošku letnej tlmenosti.


Bola by škoda nevyužiť farby naplno

Keď som Janke ukázala jej paletu, spontánne povedala, že vidí farby, ktoré má vo svojom šatníku. Má rada najmä odtiene modrej a fialovej, ale skvelá je pre ňu aj ružová a chladné odtiene zelenej. Poznať svoje farby je základ, ale dôležité je vedieť aj to, ako ich vzájomne kombinovať.

Veľa ľudí si myslí (a žiaľ prezentujú to aj niektorí konzultanti), že stačí poznať farebný typ. Ak máte svoju paletu ideálnych farieb, ale neviete, ako ju využiť a ako farby z nej vzájomne kombinovať, stále budete vo fáze pokusov a omylov. Niekedy to vyjde, inokedy nie – rovnako ako to bolo u Janky.

Poznanie kontrastu je základom pre to, aby ste vedeli svoje farby vhodne kombinovať.

Preto som Janke vysvetlila, aké tmavé by mali byť jej outfity a ako kombinovať jednotlivé tmavosti a odtiene tak, aby kombinácie ladili s jej individuálnou mierou kontrastov a jej tvár maximálne žiarila.

Práve nevhodná celková tmavosť a kontrast boli faktory, ktoré spôsobovali, že Janka nevyzerala vo všetkých outfitoch úplne dobre. Najmenej vhodné kombinácie vznikli v prípade, ak si obliekla teplejšie farby s nevhodným kontrastom.


I menej vhodné farby sa dajú nosiť, keď viete ako

Spomínala som Jankin štýl a obľubu etno vzorov a detailov. Veľa z týchto farieb nie je pre Janku ideálnych, pretože sú teplé, alebo nemajú vhodnú čistotu. To ale neznamená, že ich nemôže nosiť. Ak ich použije na menšej ploche a zakomponuje do outfitu tak, aby vytvorila vhodný kontrast a aby vhodne zamerala pozornosť, môže si ich pokojne užívať a zladiť tak svoj štýl so svojou farebnosťou.


Jankine „aha“ momenty

Janka pri konzultácii viac krát použila slovo „aha!“. Vždy, keď pochopila, prečo nejaká kombinácia, alebo farba nefungovala a ona cítila, že nevyzerá dobre. Pochopila, že správna tmavosť a kontrast sú rovnako dôležité, ako farebné vlastnosti.

Toto sa mi pri konzultáciách stáva často – po vysvetlení ideálnych kontrastov, mi veľa klientiek povie – „aha, tak teraz už rozumiem, prečo som v tom vyzerala tak čudne / fádne / nudne / mdlo“. Mám tie chvíle rada, pretože to znamená, že po konzultácii bude pre ne kombinovanie farieb a plánovanie šatníka oveľa jednoduchšie.

Konzultácia Určenie farebného typu dala Janke odpoveď na nasledujúce otázky:

  • aké vlastnosti by mali mať jej ideálne farby
  • aké tmavé by mali byť jej outfity
  • ako by mala v outfite kombinovať jednotlivé tmavosti
  • koľko farieb by mala nosiť v jednom outfite a ktoré kombinácie farieb sú pre ňu najlepšie
  • nakoľko živé, alebo farebne pokojné by mali byť jej outfity, aby sa v nich dobre cítila jej osobnosť
  • ako má farby na postave rozmiestniť vzhľadom na svoju postavu.

Verím, že jej to zjednoduší rozhodovanie a nákupy a tiež ušetrí veľa peňazí a času. Ďakujem Janke sa súhlas so zdieľaním jej fotografií a želám jej veľa inšpirácii a skvelých pocitov vo svojich farbách, i veľa úspechov v jej zaujímavej práci.

Máte podobný problém ako Janka – síce tušíte, aké sú vaše farby, ale neviete ich vhodne skombinovať? Ak máte chuť, zapojte sa do diskusie!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top