Skip to content
Glenček (alebo glenčekové káro) je vzor vyjadrujúci káro v dvojfarebnom alebo viacfarebnom prevedení. Jeho základ tvorí jemná kresba a používa sa najmä na pánske obleky a saká, ale i na dámske kostýmy a plášte. Nosí sa najmä v chladnejších obdobiach roka a tak sa v dnešnom príspevku pozrieme na to, pre ktoré farebné typy je najviac vhodný.

Glenček (glen check) sa najčastejšie objavuje v šedom, béžovom, kakaovom, alebo hnedom prevedení. Vo vzore sú spriadané rôzne odtiene týchto farieb tón v tóne, niekedy býva glenčekové káro oživené i niťou výraznejšej farby. Jemná kresba a štruktúra tohto vzoru naznačujú, že vytvára menší kontrast a bude vyzerať lepšie na letných a jesenných farebných typoch. Je ideálnym vzorom najmä pre oba tlmené typy.


Letné typy

Letné typy potrebujú chladné až neutrálne, nie príliš ťažko pôsobiace prevedenia glenčekového kára.

Tlmené leto by malo siahnuť po mierne chladných až neutrálnych odtieňoch, prípadne príliš chladnú farebnosť glenčekového vzoru kompenzovať oblečením, alebo doplnkami v neutrálnejších farbách. Glenček na tomto farebnom type bude vyzerať skvele v kombinácii s odtieňmi neutrálnej červenej, tyrkysu, tealu a pod.

Ak je glenček vo výrazne chladnej farebnosti, bude vyzerať skvele i na chladnom lete, podmienkou je však rozžiariť celok výraznejšou chladnou farbou. Čím viac tlmene glenček pôsobí, tým výraznejšiu farbu môže tento farebný typ s ním skombinovať. Vhodná je fuchsiová, výrazná nebová modrá, chladná zelená a pod.

Svetlé leto by si malo vyberať najmä svetlé a ľahko pôsobiace glenčekové vzory a kombinovať ich s pastelmi alebo stredne tmavými, ľahko a sviežo pôsobiacimi farbami – ružovou, marhuľovou, tyrkysom, bledo-modrou a pod.


Jesenné typy

Na jesenných typoch budú vyzerať dobre najmä glenčekové kára v teplejších až neutrálnych odtieňoch hnedej, béžovej, okrovej, alebo hnedo-šedej.

Tlmená jeseň potrebuje jemné a dostatočne sýte vyžarovanie. Glenček na tomto farebnom type bude vyzerať perfektne v kombinácii s tlmenými, mierne teplými odtieňmi, napr. teal, jemná zelená, tehlová, banánová žltá a pod..

Teplá jeseň by, podobne ako chladné leto, mala glenček oživovať výraznejšími farbami. Vhodné sú všetky teplé, farebné a sýte jesenné farby, napr. horčicová, sýta zeleno-žltá, oranžová a pod.

Tmavá jeseň má v tvári vyšší kontrast, preto glenček nie je pre tento typ úplne ideálnym vzorom. Pre rozžiarenie a zvýšenie kontrastu je vhodné kombinovať ho s výraznými, čistými neutrálnymi alebo mierne teplými odtieňmi farieb, napr. smaragdovo zelená, sýta paradajková, jasná sýta žltá a pod..

Na zimných a jarných typoch glenček môže pôsobiť trochu fádne a málo živo. Teplá a svetlá jar môžu vyzerať zaujímavo, ak dodajú tomuto vzoru sviežosť a farebnosť, preto by ho mali kombinovať s ľahkými, čistými a farebnými jarnými odtieňmi. Chladná zima by si mala vyberať čistejšie a jasnejšie pôsobiace glenčekové káro a kombinovať ho s kontrastnými, výraznými, žiarivými zimnými farbami. Pre tmavé a kontrastné typy sú vhodnejšie skôr väčšie a výraznejšie kárované vzory, napr. tartan, ktorý by mohol byť námetom niektorého z ďalších príspevkov.

V nasledujúcej galérii je vidieť, že glenček sám o sebe pôsobí pomerne fádne, pretože je utkaný väčšinou len z neutrálnych farieb. Sviežejšie pôsobia glenčekové vzory, ktoré obsahujú aj jemné farebné pásiky. V každom prípade je však potrebné nosiť tento vzor s farbami, ak nechcete vyzerať staršie, nudne a usadlo.

Máte vo svojom šatníku odevy s glenčekovým károm? Ladí tento vzor s vašou farebnosťou? Ako ho kombinujete a nosíte? So svojimi skúsenosťami sa môžete podeliť v diskusii!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top