Skip to content
Dáška prišla na konzultáciu Určenia farebného typu preto, že od svojich detí dostala darčekovú poukážku. V úvodnom rozhovore sa mi priznala so svojimi obavami, načo jej vlastne takáto konzultácia bude, keď ona má „už“ 63 rokov. Ukázalo sa, že Dáša má menej popisovanú tlmenú jarnú farebnosť a preto som sa rozhodla v dnešnom článku s vami podeliť o dojmy.

Dáša má zeleno-hnedé oči, len mierne tmavé, jej pleť nie je úplne bledá a vlasy jej kaderníčka farbí na zlato – medený odtieň tmavosti 7. Pri testovaní odtieňov vlasov sa potvrdilo, že výber farby na vlasy (ktorý Dáške poradila jej šikovná kaderníčka), bol veľmi dobrou voľbou, pretože v žiadnom inom odtieni nevyzerala jej tvár tak živo a sviežo ako práve v tomto. Popolavé odtiene z nej urobili tvrdú a chorú osobu, v neutrálnych vyzerala trochu fádne, červené i čokoládové  boli príliš ťažké.

Pri šatkovej metóde sme postupne vylučovali všetky tmavé, chladné i krikľavé farby a na záver sme sa rozhodovali medzi teplými jesennými a tlmenými jarnými farbami. Vyhrali tlmené jarné farby, pretože jesenné boli pre tvár Dášky trochu príliš silné – tmavšie a krikľavejšie ako potrebuje.

Tlmený jarný typ je podobný teplému jarnému typu, avšak jeho farby sú mierne tlmené a nie také živé. Dáša potrebuje stredne tmavé až mierne svetlejšie, dosť teplé, ale zároveň mierne tlmené odtiene. Ona sama obľubuje viac teplé ako chladné farby, ale občas používa i chladné a tmavé farby, preto sme si ukázali, ako farby z jej palety vzájomne kombinovať a dosiahnuť ideálnu individuálnu mieru tmavostného i farebného kontrastu, ktorý si žiada jej tvár.

Dáškina priateľka Anna je typ, ktorý rád nosí farby a keďže v uplynulých rokoch mala Dáša rada najmä neutrálne farby a siahala často po ich chladných odtieňoch, Anka ju povzbudzovala k tomu, aby do svojho šatníka zaradila i farebnejšie kúsky. Anke sa Dáška páči v červenej a zelenej a jej inštinkt pracoval výborne, pretože práve toto sú odtiene, ktoré dokážu Dášku osviežiť a rozžiariť.

Dáša naozaj do svojho šatníka zaradila viac farieb a i na konzultáciu prišla v tope, ktorý bol pestrofarebný – mal čierny základ, na ktorom boli červené, ružové, modré. žlté i zelené kvety. I keď tmavostný kontrast tohto topu i jeho celková tmavosť boli vyššie ako Dáška potrebuje, celkový efekt bol lepší ako efekt neutrálnych chladných farieb.

Je dobré uvedomiť si, k akým farbám nás to ťahá a nedať sa okolím tlačiť do niečoho, v čom síce dobre vyzeráme, ale necítime sa v tom úplne dobre. Je to vec našej farebnej osobnosti – Anka Dášu vhodne smeruje k farebnejšiemu šatníku, ktorý jej môže dodať viac sebavedomia, ale Dáša si sama musí určiť hranice toho, čo nosiť chce, pretože Anka má inú osobnosť. Ak by sa Dáška obliekla do tých istých vecí a farieb ako Anka, nebolo by to ono, pretože každá z nich je iná.

Dáška bola po konzultácii prekvapená najmä tým, ako dobre na nej vyzerajú kombinácie farieb ktoré by ju nikdy nenapadli skúsiť. Od konzultácie neočakávala veľa, prišla aby urobila radosť svojim deťom :-), o to viac ma tešilo, keď pri odchode vyzerala plná chuti nakupovať a vymýšľať nové kombinácie farieb. Želám Dáške veľa pocitov spokojnosti, životného elánu a komplimentov od okolia!

Súvisiace články:
Popis tlmeného jarného typu
Z praxe – Tlmená jar?
Z praxe – Medzi svetlou jarou a tlmenou jeseňou
Ako vzniká začarovaný kruh nevhodnej farebnosti
Čo robiť ak musíte nosiť farby ktoré vám nepristanú
Ako náš štýl ovplyvňuje výber farieb

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top