skip to Main Content


Alica prišla na konzultáciu spolu so svojou sestrou, hnedookou kontrastnou zimou Leou. Alicina farebnosť bola iná ako Leina a bola veľmi zaujímavá, preto sme dlhšie hľadali jej ideálne farby.

zdroj foto a zaradenie medzi tlmené jarné typy: Lora Alexander

Alicine oči sú zmesou modrej, zelenej a šedej, jej pleť je jemná, citlivá, so sklonom k začervenaniu a jej vlasy tmavosti 7 majú jemné teplé odlesky. Posúdiť farebnosť Alice vizuálne som nedokázala, bolo jasné, že bude potrebovať prevahu teplých pigmentov, ale nebolo jasné, či patrí k jesenným, alebo jarným typom.

Pri šatkovom teste sa prevaha tepla v tvári potvrdila. Alicinej tvár nelichotili príliš tmavé ani ťažké farby, ale ani príliš žiarivé odtiene farieb. Najlepšie vyzerali farby zjemnené dotykom bielej, ale keď sme porovnávali klasické farby svetlej jari, väčšina z nich bola pre Alicu príliš ostrá, zatiaľ čo svetlé farby tlmenej jesene boli málo živé a Alica v nich pôsobila fádne a nudne.

Bolo jasné, že mám pred sebou „nový“ farebný typ, ktorý na svojich stránkach popisuje Lora Alexander ako „toned spring“, čiže tlmená jar. Je to typ, ktorý je niekde medzi svetlou jarou a svetlou tlmenou jeseňou a potrebuje farby, ktoré pôsobia síce sviežo a pomerne ľahko, avšak nie sú však príliš čisté, skôr jemne „stiahnuté“, nie však až do jesennej podoby.

Alici boli pred rokmi odporučené jesenné farby a ako sama povedala, cíti sa v nich fádne, nevýrazne a mdlo. Je faktom, že i keď sme skúšali najsvetlejšie jesenné odtiene, Alica v nich vyzerala trochu nudne a „utopene“. Jej farebnosť je na jarnej strane, ale okrem jarnej sviežosti a čistoty potrebuje i štipku jemnosti a šedej farby.

Som rada, že som mala príležitosť i osobne otestovať tento nový farebný typ a zoznámiť sa s ním. Ďalšími „novými“ typmi podľa systému 4×4 firmy Ferial sú tlmená zima a známe rozdelenie oboch tlmených typov (letného i jesenného) na dva podtypy (svetlý a tmavý).

Podľa systému 4×4 má každé ročné obdobie tzv. ˇčistý“ typ a okrem neho i typy s prídavkom svetlosti (tinted), tmavosti (shaded) a tlmenosti (toned). Podľa toho, či tvár človeka potrebuje najčistejšie farby daného ročného obdobia, svetlejšie, tmavšie, alebo tlmenejšie odtiene, sa zaradí k jednému zo 4 podtypov daného ročného obdobia. Tento systém má logiku a aj keď systém 12 tonálnych typov je pre väčšinu ľudí postačujúci, systém 4×4 môže pomôcť ľuďom, ktorí sa v systéme 4×3 nevedia nájsť.

Zaujal vás nový systém 4×4? Máte pocit, že v systéme 4×3 ste sa nenašli a nezapadáte do žiadneho farebného typu 12 tonálnych skupín? Možno práve delenie na 16 typov je riešením pre vás a nájdete sa v niektorom „novom“ farebnom type.

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top