Skip to content
Evka prišla na konzultáciu Určenia farebného typu preto, že úspešne schudla a snaží sa prebudovať svoj šatník. Nechce nakupovať oblečenie bez poznania farieb ktoré jej najviac pomôžu zvýrazniť tvár a chce mať istotu, že farby v novom šatníku budú vzájomne harmonizovať.

Evka si v úvodnom dotazníku netrúfala odhadnúť svoj farebný, jediné čo vedela, bolo to že lepšie vyzerá v chladných farbách. Pri konzultácii zažila prekvapenie a keďže jej farebnosť sa vyskytuje medzi mojimi klientkami najmenej často, v nasledujúcich riadkoch nájdete pár postrehov z konzultácie.

Pri pohľade na Evkine fotky, ktoré mi poslala pred konzultáciou, som mala dva tipy na jej farebnosť. Z fotiek sa mi zdalo, že by mohla byť kontrastným typom, ale i teplým typom. Pri osobnom kontakte som sa prikláňala skôr ku kontrastnému typu, aj keď Evka namietala, že sa necíti byť veľmi výrazná a žiarivá.

Všeobecný popis kontrastných typov je taký, že tvár je žiarivá, má vysoký kontrast a výrazné oči. Toto tvrdenie je ale len zovšeobecnením – vo všeobecných popisoch nie je možné pokryť všetky variácie a nuansy daného farebného typu a tváre ľudí s rovnakou farebnosťou sa môžu na prvý pohľad líšiť. Kontrastný typ nemusí mať žiarivé oči, ani maximálny tmavostný kontrast.

Na Evkinej tvári bola najviac zjavná živosť – má svetlejšie tyrkysové oči ktoré nie sú úplne žiarivé, skôr jasné, pleť posiatu celoročne zlatistými pehami a vlasy si farbí na stredne tmavý až mierne tmavší odtieň červeno-medenej. Pri posudzovaní farebnej teploty bolo vidieť, že chladné farby nie sú tými, ktoré dokážu tvár Evky urobiť jemnou a živou. Práve naopak – dodávali jej tvári smutný a tvrdý výraz. Výrazne teplé farby boli príliš teplé a tvár Evky s nimi trochu splývala. Po zistení, že potrebuje o niečo viac teplých ako chladných pigmentov, musela tento fakt Evka tak trochu „rozdýchať“, pretože jej prekvapenie bolo veľké :-).

Evke vôbec nepristanú tlmené, zastreté odtiene a nevyzerá dobre v príliš tmavých, ale ani príliš svetlých farbách. Ideálna tmavosť vlasov je 6-7 a veľmi jej pristanú živšie, farebnejšie odtiene vlasov – gaštanová, medená, červeno-medená. Bola som naozaj rada keď sme zistili, že Evkina farebnosť je kontrastná jarná, pretože ľudí s takýmto súborom farebných vlastností som počas svojej praxe videla veľmi málo v porovnaní s inými typmi.

Pri popise najviac obľúbených farieb Evka označila tmavomodrú a tmavozelenú, ktoré nosí veľmi rada a dobre sa v nich cíti. Sama svoj štýl popísala ako kombináciu klasického a ležérneho štýlu, čo môže byť dôvodom, prečo v jej šatníku prevažujú najmä chladnejšie, tmavšie a neutrálne farby. Ako akcenty najčastejšie využíva čisté odtiene tealu a tyrkysu, prípadne bielu. V jej šatníku sa nenachádzajú odtiene červenej, žltej, oranžovej. ani jablkovo-zelenej a práve tieto živé a aktívne farby sú tými, ktoré dokážu dodať tvári kontrastných jarných typov iskru.

Na konzultáciu prišla Evka v nasledovnom oblečení. Zistili sme, že tyrkys na jej nohaviciach presne zodpovedal odtieňu v jej farebnici. Bol však príliš ďaleko od tváre na to, aby mohol jej tvár zjemniť a podporiť jej jas, pri tvári ho Evka doplnila tmavomodrou a tmavším šálom v odtieni teal, ktoré jej pridávali pár rokov naviac. Bunda mala tiež ideálny odtieň teplejšej bielej, takže po jej oblečení akoby sa tmavosť svetra zjemnila a celkové vyžarovanie sa výrazne zmenilo.

pre prezretie jednotlivých odevov kliknite na obrázok

V šperkovnici Evky prevláda striebro a na kabelkách čierna so strieborným kovaním. Vysvetlili sme si aké farby kovov budú najviac ladiť s jej ideálnymi farbami a tvárou, aké svetlé i tmavé neutrálne farby najviac doplnia jej štýl i farebnosť a ako jednotlivé farby z farebnice vzájomne kombinovať tak, aby tvár pôsobila živo, sviežo, mlado a žiarivo.

Evka bola svojou farebnosťou naozaj dosť zaskočená, ale myslím si že sa dokáže s novými farbami spriateliť, pretože niektoré odtiene v jej šatníku (ktoré považovala za kontrastné zimné) sú v skutočnosti pre ňu veľmi vhodné. Držím jej palce pri objavovaní nových kombinácii a želám jej veľa skvelých pocitov vo svojich farbách.

Súvisiace články:
Ako odhadnúť farebnú teplotu
Čo dokážu farby
Ako vzniká začarovaný kruh nevhodnej farebnosti
Čo robiť ak musíte nosiť farby ktoré vám nepristanú
Čo s tým, ak poznáte svoje ideálne farby, ale niektoré vám nevyhovujú

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top