Skip to content


„Myslím si, že som svetlý jarný typ, ale vôbec neviem čo budem nosiť na jeseň, keď obchody zaplavia jesenné farby hnedá, bordová, tmavo zelená… môžem celý rok nosiť „svoje“ svetlé farby?“ Túto otázku mi vo svojom odkaze poslala Tánička a preto sa v dnešnom článku budeme venovať tomu, aké farby môže zvoliť svetlý jarný typ v chladnejších obdobiach roka.

Na rozdiel od Táničky si myslím, že jeseň nie je pre ňu na nákupy zlým obdobím, pretože distribútori zapĺňajú predajne teplejšími odtieňmi farieb. Je pravda, že často prevládajú práve ťažšie a tmavšie jesenné farby, ale dajú sa nájsť i stredne tmavé odtiene. Počas chladnejších ročných období nás to všetkých akosi podvedome ťahá k tmavším farbám a preto svetlé typy môžu mať trochu problém s tým, čo na seba.

Riešením je zamerať sa na stredne tmavé, alebo len mierne tmavšie odtiene farieb na vrchných odevoch – kabátoch, blejzroch, svetroch, vestách a pod. Veľmi vhodné a dobre kombinovateľné sú neutrálne farby pre svetlé typy, napr. béžová, stredne tmavá hnedá, ťavia, kakaová, univerzálny teal a jarná námornícka modrá.

Svieže, živé, jasné a farebné odtiene z palety jarných farieb môže svetlá jar skvele kombinovať s neutrálnymi farbami. Na spodnej časti tela je vhodné v chladnejších ročných obdobiach použiť stredne tmavé až mierne tmavé farby. V prípade že farebný odtieň topu, svetríka, alebo blúzky nie je dostatočne farebne ľahký, stačí siahnuť po sviežom doplnku – šatke, náhrdelníku a pod..

Počas slnečných, ale chladnejších dní jesene a jari môže svetlá jar zvoliť svetlé, alebo stredne tmavé farby vrchných dielov. Na blúzkach, topoch, či pulóvroch sa môže naplno prejaviť chuť na svetlé, svieže farby. Doplnkami a farbou obuvi je potom jednoduché celok „dotiahnuť“ k potrebnej miere sýtosti (podľa nálady, počasia, okolností i tvaru postavy…).

V prípade, že v šatníku svetlého jarného typu sú i ťažšie, či tmavšie farby, je veľmi dôležité ich farebne odľahčiť a osviežiť kombináciou iným kúskom oblečenia, či doplnkom.

Pristanú vám, tak ako Táničke, skôr svetlejšie farby? Aké farby nosíte počas chladnejších ročných období? Darí sa vám vyhýbať sa nevhodným tmavým, alebo ťažkým farbám? Priestor v diskusii je tu tradične pre vás!

Súvisice články:
Neutrálne farby pre svetlé typy
Univerzálne farby – Námornícka modrá a teal
Námornícka modrá pre každé ročné obdobie
Svetlá jar vs. tlmená jeseň
Sienna Miller – svetlá jar

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top