Skip to content

V apríli mi Kristy napísala: „Keďže som v poslednom roku prišla na veľkú chuť šatkám rôznych tvarov a veľkostí, chcela by som Beátka poprosiť o príspevok o šatkách, hlavne o viacerých vkusných a netradičných spôsoboch ich viazania a ich kombináciách s ostatným odevom.“

V tomto chladnejšom období je téma šatiek ešte viac aktuálna, takže na článok o nich dozrel čas a ak vás táto téma zaujíma, čítajte ďalej.

Kristy sama seba zaraďuje medzi jesenné typy (že to tak nie je, sa dočítate tu), preto v prvej časti článkov o šatkách a šáloch začnem práve typmi, ktoré majú v tvári prevahu teplých pigmentov – jarnými a jesennými.


Prečo nosiť šatky

Šatky a šály sú skvelým doplnkom oblečenia, pretože ich využitie je mnohostranné. Dajú sa nosiť celoročne a v chladnejšom počasí naviac udržia váš krk v teple.

Plnia nielen dekoratívnu, ozdobnú funkciu, ale dokážu pritiahnuť pozornosť k vašej tvári, vďaka čomu si vaše okolie nebude všímať vaše prípadné plnšie boky, bruško, alebo zadok.

Vhodne vybratá šatka či šál podporí a zvýrazní farebnosť vašej tváre a urobí ju iskrivou. Šatkami môžete dokonca i potlačiť negatívny účinok tých farieb oblečenia, ktoré nie sú pre vašu tvár farebne ideálne.

Dôvodov na nosenie šatiek a šálov je naozaj dosť a preto by bola škoda nevyužiť všetky bonusy z vyplývajúce z ich nosenia.


Materiál je dôležitý

Pri výbere šatky, či šálu, zvážte účel na ktorý chcete tento doplnok použiť. K zimnému kabátu je vhodné vybrať si hrubšiu šatku, či mohutnejší pletený šál alebo nákrčník. Ak si vyberáte šatku, ktorú plánujete nosiť v interiéri, vyberajte menej mohutné, tenšie a ľahšie kúsky.

Materiál šatky by mal byť príjemný pre vašu pokožku, nemal by škriabať či byť nepríjemný na dotyk. Rozhoduje i splývavosť, poddajnosť, alebo mäkkosť materiálu – príliš tvrdý a nepoddajný materiál nebude veľmi príjemný na nosenie.

To, nakoľko sú šatka či šál príjemné pre vašu pokožku, rozhoduje samozrejme i materiál z ktorého sú zhotovené. Hodváb, kašmír, bavlna a iné prírodné materiály sú príjemnejšie, ale aj drahšie ako polyester, viskóza a iné umelé materiály.

V súčasnosti dokážu výrobcovia vyrobiť i umelé materiály, ktoré majú celkom príjemné vlastnosti a podstatne nižšiu cenu ako prírodné. Pravdou však je, že polyester vás v zime určite nezahreje tak, ako napríklad vlna, kašmír, alebo bavlna.

Pri výbere dajte na svoj pocit, šatku preskúmajte hmatom, priložte si ju k tvári a nechajte svoj inštinkt, nech vám napovie, či je pre vás materiál príjemný alebo nie.


Čo dokáže šatka

Šatky sú skvelým módnym doplnkom i preto, že dokážu urobiť i z nudného, obyčajného oblečenia zaujímavý a originálny outfit. Stačí zvoliť vhodnú farebnosť a vzor.

Nosíte radi džínsy, či džínsovú sukňu spolu s nejakým topom a máte pocit že vaše oblečenie je stále akési obyčajné a bez iskry? Ak nevyžívate silu náhrdelníkov, náušníc či iných šperkov, možno práve šatka bude tým doplnkom, ktorému prídete na chuť.

Dokáže totiž dodať oblečeniu tú správnu iskru, akcent ktorý vaše oblečenie rozžiari a urobí zaujímavým.


Jarné typy

Kedže šatky a šály sú nosené v tesnej blízkosti tváre, mala by ich farebnosť ladiť s vašim farebným typom. Ak patríte medzi jarné farebné typy, vyberajte si svieže a teplé farebné kombinácie. Vyhýbajte sa najmä príliš chladným a málo sviežim farbám.


Jesenné typy

Jesenné farebné typy potrebujú, aby farba ich šatky či šálu bola dostatočné teplá a sýta. Vyhýbajte sa najmä príliš svetlým a chladným farbám a vzorom.


Ako ich viazať

Pokiaľ ide o rôzne spôsoby viazania šatiek a šálov, na webe sa dá nájsť dostatok inšpiračných návodov a videí. Mne sa veľmi páči nasledujúce video od wendyslookbook. Je sympaticky a názorne spracované a nájdete v ňom 25 rôznych spôsobov viazania šatky i šálu, od jednoduchého prehodenia šatky cez plecia, až po zložitejšie a efektné uviazania.


Šatka ako prejav kreativity

So šatkami sa môžete hrať a využívať ich ešte viac. Šál či šatku môžete nosiť prirodzene, alebo skrútené, či zmotané. Skrútením šatky dosiahnete jemnejší farebný dojem a efekt.

Môžete tiež kombinovať dve šatky alebo šály spolu. Zmotajte, alebo spleťte ich spolu, alebo len naaranžujte jednu šatku na druhú. Vytvoríte tak originálne a jedinečné efekty. Je len na vás a vašej kreativite, ako prejavíte svoj štýl šatkou.


Ako ich ladiť

Farbu šatky či šálu môžete zladiť s farbou topánok, alebo s farbou rukavíc, opaska, náušníc, náramku a pod.. Dajte si pozor na prílišnú snahu o farebné doladenie doplnkov, ktoré môže vyznieť trochu kŕčovito.

Ak zvolíte na svojom oblečení viac ako dve časti v rovnakej výraznejšej farbe, môžete pôsobiť paradoxne tak, akoby ste boli bez fantázie. Kabelka a šatka v rovnakej farbe môžu vyzerať zaujímavo, ak však v rovnakej farbe zvolíte ešte aj topánky, či čiapku, výsledok už môže byť prekombinovaný. Ak poznáte svoj farebný typ, viete i to, koľko farebnosti a v akých odtieňoch si vaše oblečenie môže dovoliť.


Nosíte šatky? Nosíte ich často, alebo len výnimočne? Viete si vybrať vhodnú farbu a vzor? Ako ich najčastejšie nosíte uviazané? Cítite sa so šatkou na krku príjemne, alebo nie? Kde najčastejšie nakupujete šatky? Máte chuť zaobstarať si nejakú novú šatku do vášho jesenného šatníka? Svoje názory popíšte v diskusii!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top