

V týchto dňoch značka Desigual propaguje novú produktovú líniu, ktorá vznikla spoluprácou s Christianom Lacroixom. Kolekcia má typický rukopis značky a je doplnená motívmi baroka, orientu a kvetinovými potlačmi.
Španielska značka Desigual je u nás vnímaná ako drahšia značka, orientujúca sa na solventného zákazníka. Pre mnohých je neznáma, pretože na Slovensku boli predajne značky Desigual v Bratislave (Aupark, Eurovea) otvorené len nedávno. Heslom tejto značky je „Desigual is not the same“ a musím uznať že modely toto heslo naozaj vystihujú a sú ľahko identifikovateľné. Na ulici ich neprehliadnete a majú svoje typické prvky.
Ak poznáte túto značku, určite budete súhlasiť, že jej modely sú farebné a pôsobia veselo. Má to však i háčik – mnohým na modeloch tejto značky prekáža práve to vytŕčanie z davu, ľahká identifikovateľnosť a snaha o prílišnú originalitu, ktorá môže hraničiť s lacným dojmom, nevkusom, alebo preplácanosťou.
Poďme sa pozrieť na konkrétne modely a detaily, ktoré môžu bežnej žene prekážať. Je pravdou že slovenské a české ženy sú viac konzervatívne ako ženy žijúce na západ od nás, avšak ani opačný extrém nie je dobrý. Snaha o efekt za každú cenu môže vyvolávať lacný dojem a pôsobiť kŕčovito. Presne tak na mňa pôsobia texty s názvom značky, ktoré na oblečení strhávajú na seba všetku pozornosť a menia i pôvodne zaujímavý a harmonický model na model preplácaný. Mať na sebe odev, na ktorom je výrazne označené akej je značky je vhodné na športovom oblečení, avšak na šatách, alebo tričku to na mňa pôsobí čudne, a najmä snobsky (kliknite).
Ďalším typickým prvkom odevov značky Desigual je kombinácia rôznych vzorov, farieb a motívov. Na to, aby takáto kombinácia vyznela zaujímavo a tvorivo, je potrebné robiť to s citom. Často stačí jeden detail naviac, aby sa z harmónie, alebo nekonvenčnosti stálo niečo čo už je na hrane. Celok potom môže vyvolávať tak trochu cirkusový, alebo okázalý dojem a na modeloch španielskej značky sa takéto prvky objavujú. Výrazné farebné kruhy, kvety, alebo nápisy, umiestnené na odeve bez súvislosti so zvyškom odevu, môžu na mnohých pôsobiť rušivo. Je to škoda, pretože mnohé z modelov by mohli byť zaujímavé (kliknite).
Jedným z typických prvkov novej produktovej línie je využívanie ženských tvárí ako dominantného vzoru. Pri práci so vzormi by mali dizajnéri pracovať uvážlivo, pretože nevhodne umiestnený vzor dokáže deformovať telesné proporcie. Rovnaký efekt nastane ak sa výrazný, pozornosť strhávajúci detail umiestni na také miesto tela, kde pôsobí akosi nepatrične. Komentáre nájdete v spodnej časti fotografií nasledujúcej galérie (prejdite myškou pri každom obrázku na jeho spodnú časť).
Je však pravdou, že i medzi odevmi značky Desigual sa nájdu vydarené, vkusné, zaujímavé či nápaditeé modely. Keďže na fotografiách sú len z prednej strany, zostáva len dúfať, že ich na zadnej nezdobí nejaký „nápaditý“ detail :-).
Poslednou vlastnosťou spomínanej značky je veľký nepomer medzi cenou a kvalitou. Sme pri klasickom probléme – ak si niekto myslí, že pri tejto značke sa platí za kvalitu, mýli sa. Stačí si detailne pozrieť ako sú odevy vypracované. Platí sa za meno značky, za jej originalitu a neprehliadnuteľnosť. A to, či by ste boli ochotní zaplatiť za šaty tejto značky 100 a viac eur, alebo za kabát 220-270 eur, nechám na vás.