Skip to content
Formálne príležitosti
1. Etiketa – Plesová etiketa
2. Etiketa – Ako sa obliecť na prijímací pohovor
3. Karlov formálny šatník
4. Typické prvky formálneho biznis oblečenia
5. Ako vyzerať profesionálne v teplých farbách
6. Ako vyzerať formálne a nosiť čiernu, ak ste svetlým typom
7. Ako sa obliecť na svadbu v záhrade
8. Ako pôsobiť autoritatívne

Námet na dnešný príspevok mi dala čitateľka Michaela, keď sa v diskusii pýtala ako sa obliecť na pracovný pohovor tak, aby človek vyzeral dôstojne, dôveryhodne, ale zároveň sympaticky.


gownsexpress.com

Výber oblečenia a celkovej úpravy na prijímací pohovor by sme v žiadnom prípade nemali podceňovať. To aký prvý dojem o sebe vytvoríme, môže totiž vo veľkej miere ovplyvniť naše šance získať pracovné miesto o ktoré sa uchádzame. Prvý dojem o sebe vytvárame v priebehu prvých troch sekúnd kontaktu a nie je možné napraviť ho. A aj keď prvý dojem ovplyvňujeme i hlasom a obsahom toho čo hovoríme, vzhľad ho jednoznačne ovplyvňuje najviac – až z 48%.

Preto ak chceme vyvolať dobrý dojem, mali by sme pri príjímacom pracovnom pohovore pôsobiť upravene, vkusne, seriózne, dôveryhodne a zodpovedne.

Pri príprave na pohovor je dôležité zistiť si informácie o firemnej kultúre danej spoločnosti – to, aký je v danej firme bežný štandard obliekania. Naše oblečenie by malo zodpovedať tomuto štandardu čo najviac. Ak nedokážeme tieto informácie získať, nič nepokazíme klasickým formálnym oblečením – sukňový alebo nohavicový kostým, blúzka s primeraným výstrihom a uzavreté lodičky. Oblečenie by malo byť v neutrálnych, decentne pôsobiacich farbách.


newdelhi.lx.in

Medzi najčastejšie chyby pri úprave zovňajšku na pracovný pohovor patria nasledujúce.


Oblečenie je príliš ležérne

Výberom formálneho oblečenia na prijímací pohovor dávame najavo, že je to pre nás vážna a dôležitá udalosť. Možnému budúcemu zamestnávateľovi dávame najavo i svoj vzťah k firme. Ak prídeme na pohovor v džínsoch (a nezaváži ani fakt že sú značkové a drahé), vyťahanom svetri, športovej košeli, či okopaných topánkach, nepriamo tým naznačujeme že nám na pohovore nezáleží a takmer s istotou sa dostaneme do pozície zamietnutého uchádzača. Dokonca bez toho aby sme prehovorili.

Oblečenie voľte podľa štandardu danej firmy. Ak je bežné v danej firme chodiť do práce v kostýme, i na pohovor je vhodný sukňový, alebo nohavicový kostým.

Kostým by mal mať neutrálnu farbu – čiernu, šedú, antracitovú, námornícku modrú, alebo čokoládovo hnedú. Blúzka vo svetlej, alebo pastelovej farbe zaručí decentný, upravený dojem. Jej výstrih by nikdy nemal byť hlbší ako pod rovinu podpazušia. Ak je blúzka súčasťou kostýmu, môže mať i krátky rukáv.

Vhodné sú i púzdrové šaty klasického strihu, kombinované s blejzrom.

Ak sa vo firme nevyžaduje formálne oblečenie, zvoľte elegantné nohavice, alebo sukňu a k nim blúzku, alebo top. Oba kusy oblečenia by mali byť klasického strihu a ich farba by mala byť nevtieravá a decentná. Môžete sa inšpirovať článkom o klasickom štýle oblečenia.

Nevhodné sú džínsy, športové sukne a nohavice, krátke nohavice, topy bez rukávov, ležérne topy a tričká, športové bundy, tenisky a iná ležérna obuv.


Oblečenie je príliš vyzývavé

Krátka sukňa, hlboký dekolt ani príliš tesné oblečenie nám miesto získať nepomôžu. Práve naopak – pri pohovore budeme pôsobiť lacno, vypočítavo a najmä nedôveryhodne. Ukazovať svoje ženské zbrane pri pohovore určite nie je cestou k úspechu.

Dĺžka sukne by nemala byť kratšia ako dlaň nad koleno a najhlbšie miesto výstrihu by nemalo byť pod úrovňou roviny podpazušia.

Vyhnite sa všetkému, čo zaváňa prvoplánovosťou a čo môže pôsobiť sexi.


Formálne oblečenie doplníme príliš nápadnými, alebo výraznými šperkami

Výrazné, veľké, alebo príliš farebné doplnky nemajú pri oblečení na pohovor čo robiť. Pôsobia rušivo, odpútavajú pozornosť a vzbudzujú dojem, že chceme za každú cenu urobiť dojem. Ten síce urobíme, ale nie dobrý. Budeme pôsobiť málo seriózne a môžeme vyvolať u budúceho zamestnávateľa pocity nervozity.  

Vhodné dú decentné, jemné šperky – retiazka z ušľachtilého kovu (zlato, striebro) s drobným príveskom elegantného tvaru, alebo drobné, nevtieravé náušnice z ušľachtilého kovu. Hodinky by mali byť elegantné. Náramok radšej vynechajte, najmä ak už máte retiazku a náušnice.


Farby oblečenia sú krikľavé, príliš výrazné a neformálne

Pri prijímacom pohovore je žiadúce vyzerať formálne a seriózne. Tento dojem nie je možné dosiahnuť výraznými, krikľavými, príliš veselými farbami. Vhodné sú neutrálne farby pre váš farebný typ. Na blogu nájdete popis neutrálnych farieb pre tmavý a chladný typ a ďalším sa budem venovať postupne tiež.


Absencia pančúch 

Ak zvolíte na pracovný pohovor sukňu, alebo šaty, nikdy nechoďte bez pančúch. Nevhodné sú i príliš hrubé, alebo farebné pančuchy. Voľte pančuchy telovej farby.


Obuv je neupravená, stará, špinavá, alebo má príliš vysoké podpätky

Niektorí ľudia podceňujú výber obuvi. A práve tá o nás, o našom vzťahu k sebe a štylistickom type, veľa napovedá. Dajte si záležať na tom, aby vaša obuv bola čistá a pôsobila elegantne. Nevhodné sú špinavé, okopané, zanedbané, ale aj príliš ležérne, športové a voľnočasové topánky, či sandále. Lodičkami klasického tvaru v neutrálnej farbe nikdy nič nepokazíte.
Vyvarujte sa i príliš vysokých podpätkov, ktoré môžu pôsobiť podobne ako mini sukňa. Vhodnejšia je stredná výška podpätku.


Kabelka je športová, ležérna, alebo v nevhodných farbách

Podobne ako obuv a oblečenie, i kabelka by mala pôsobiť formálne. Zvoľte preto neutrálnu farbu, strednú veľkosť a formálny tvar. Vyvarujte sa príliš výrazných, priveľkých ale i príliš malých kabeliek. Nevhodné sú i kabelky s výraznými aplikáciami, nápismi, príliš výraznými kovovými prvkami a pod.


Líčenie je prehnané, alebo príliš farebné

Na prijímací pohovor by naša tvár mala byť upravená, ale decentným a elegantným spôsobom. Líčenie nevynechávajte, pretože líčením dávate najavo že ste sebavedomá a staráte sa o seba. Vhodné líčenie naviac pôsobí upravene a príjemne, zvýrazní vaše pekné črty a dodá vám iskru.
Je však potrebné nájsť správnu mieru líčenia, ktoré vašu tvár zvýrazní, ale nebude pôsobiť prehnaným, premaľovaným, či dokonca lacným dojmom. Nepoužívajte líčenie, ktoré je príliš výrazné, príliš farebné, alebo krikľavé. Namiesto výrazne farebných očných tieňov zvoľte radšej neutrálne farby, ktorými vytvoríte hlboký a žiarivý pohľad očí. Vhodná je telová, biela, jemné pastelové odtiene, odtiene hnedej, šedej, čiernej, tmavomodrej. Vyhnite sa príliš hrubej očnej linke a príliš krikľavému odtieňu rúžu.


Parfém je vtieravý, alebo je ho príliš veľa

Dajte si pozor aby ste to neprehnali s vôňou. Ideálne je ak je nevtieravá a jemná. Ak použijete ťažkú, silnú vôńu, môžete človeka s ktorým budete komunikovať, znervózniť, alebo dokonca popudiť.


Účes alebo ruky pôsobia neupravene

Účes a úprava nechtov sú ďalším prvkom úpravy zovňajšku, ktorý sa neoplatí podceňovať. Vlasy by mali byť čisté a mali by pôsobiť upravene. Zvoľte účes, ktorý zvýrazní, prípadne skoriguje vašu tvár a vyhnite sa príliš extravagantným, či ležérnym účesom. Nevhodné sú výrazné vlasové ozdoby, čelenky, farebné gumičky do vlasov a pod. Vaše nechty by mali byť upravené a čisté. Ak používate lak na nechty, dajte si pozor aby nebol olúpaný, alebo príliš krikľavý. Pokožka rúk by nemala byť suchá, drsná. I podanie ruky a pocity s tým súvisiace o vás naznačia budúcemu zamestnávateľovi veľa.


 

Neverbálne prejavy

To ako sa tvárime, pohybujeme a komunikujeme, môže zvýšiť alebo znížiť naše šance pri pohovore uspieť. Rozhodný a pevný stisk ruky napovedá že ste sebavedomá, zatiaľ čo ochabnutý, váhavý stisk zamestnávateľovi hovorí že si neveríte. Sedieť zhrbene, alebo hlavu stiahnuť medzi ramená patrí k prejavom nedostatočného sebavedomia, preto seďte vystreto, s hlavou vztýčenou.

Pri pohovore sa pozerajte na človeka s ktorým komunikujete, pretože uhýbanie pohľadu je prejavom neistoty a môže spôsobovať u protistrany nervozitu. Dajte si pozor na iné drobné neverbálne prejavy, ktorými o sebe môžete povedať i to čo nechcete – hranie s prstami, žmolenie vreckovky, alebo lemu saka, natáčanie vlasov na prsty, kašľanie, nervózny smiech, príliš tichá a nerozhodná artikulácia… to všetko vám môže šance skôr znížiť ako zvýšiť.

Nepodceňujte sa, snažte sa byť prirodzenou, pozorne počúvajte a snažte sa odpovedať jasne a presne.


Teplé typy a biznis farby

„Dobrý den, paní Oravcová, měla bych pro Vás tip na článek, který se týká problému, který pořád dokola a dokola řeším. Dlouho mi trvalo, než jsem si ujasnila (díky Vašim článkům), že jsem zřejmě teplý podzimní typ.

I když teď už vím, jaké barvy mi sedí, nedovedu se do nich obléci tak, aby to oblečení vypadalo slavnostně. Toto léto mě čekají státnice, pokud se zadaří, tak promoce, a hledání práce a mně se zdá, že všechny teplé barvy, i když jsou tmavé, nejsou dostatečně slavnostní pro takovéto příležitosti. Jediná barva, která by mi vyhovovala, je tmavá vínová (myslím tím teplý odstín), nebo ještě petrolejová, ale teď v nich ještě sehnat něco na mou drobnou nekonfekční postavu – to je scifi 🙂

Nezaměřila byste se v nějakém Vašem článku na slavnostní oblečení pro nás, teplé typy? Přijde mi trochu nefér, že zimní a letní typy to mají usnadněné o to, že jim více čí méně sluší bílá, černá, šedá a tmavě modrá. Možná je to jen můj dojem, ale i když mám teplé barvy ráda, evokují ve mně spíš batikované rozevláté oblečení, které je vhodné tak na filozofickou fakultu, nebo na piknik do přírody, než kostým vhodný ke státnicím :).“

Formálnym farbám oblečenia pre jednotlivé farebné typy sa venujem postupne v článkoch o neutrálnych farbách. Ešte donedávna bola hnedá považovaná za nevhodnú v biznis sfére, alebo na slávnostné príležitosti. Časy sa však menia a ja nevidím jediný dôvod, prečo by žena oblečená v kostýme čokoládovo-hnedej farby, skombinovanom s blúzkou v niektorom z teplých pastelov nemohla vyzerať elegantne, decentne a pritom krásne.

V prípade slávnostných šiat sú farby ktoré spomínala Micha(e)la vo svojej otázke vhodné – najmä petrolejová alebo teal. Burgundská alebo vínová má vo väčšine prípadov chladný modrý podtón, takže nie je dostatočne teplá a je lepšie voliť odtiene mahagónovej. Krásne budú na tomto farebnom type vyzerať i všetky sýte, mierne tlmené odtiene zelenej, ktorá pôsobí viac sviežo ako mahagónová alebo čokoládová. Zelené šaty, skombinované s matnými zlatými doplnkami ženu tohoto typu rozžiaria naplno.


Kreativita vs. profesionalita

„Přimlouvám se za článek věnovaný business stylu s chic prvky. S výjimkou diplomacie a top bankovnictví jsou v dnešní době – podle mého názoru – striktní pravidla business stylu rozvolněna. Je „přípustné“ klasický business styl ozvláštnit určitými originálními/módními/chic/ženskými apod. prvky tak, aby žena působila profesionálně a seriózně, avšak zároveň osobitě (pro muže to platí rovněž, nicméně mají zde menší prostor pro kreativitu). Zajímal by mne Váš názor na toto téma, kde Vy vidíte hranici mezi „přípustnou“ kreativitou a porušením dress codu. Hezký den.“

Je pravdou, že formálne oblečenie a oblečenie v klasickém štýle je vo svojej postate také decentné a seriózne, až je nudné. To nemusí vyhovovať najmä nekonvenčným a umeleckým štylistickým typom, ktoré potrebujú mať v oblečení nejaký zaujímavý prvok.

Týmto prvkom môže byť netradičný doplnok, zaujímavé líčenie, alebo netradičné strihové riešenie odevu, ale je veľmi dôležité mať ten správny cit pre to, čo je ešte formálne a čo sa už nehodí. Našla som fotografiu zaujímavo riešeného kostýmu, ktorý spĺňa formálnosť, ale je zaujímavejší ako klasický kostým.

womensdish.com

Iným prvkom, ktorý urobí klasický kostým zaujímavejším môže byť napríklad netradične riešená blúzka – môže mať malé žabó či riasenie (ale pozor aby ste to neprehnali a nepôsobili veľmi sladko), alebo môže byť zavinovacia (pozor na hĺbku výstrihu).

Namiesto blúzky si tiež môžete obliecť elegantný, ale zaujímavý top s netradičným strihom. Možností je veľa a je len na vašej kreativite a cite, či správne odhadnete ako vaše oblečenie bude pôsobiť. V každom prípade je osviežením vidieť formálne oblečenú ženu, ktorá je i napriek formálnemu štýlu osobitá. Hovorí to o nej že je tvorivá, nápaditá, sebavedomá a vie čo chce.

Určite mnohé z vás už majú skúsenosti z prijímacieho pohovoru, takže ak máte chuť, môžete do diskusie pridať svoje tipy, postrehy, skúsenosti či nápady a pomôcť tak čitateľkám ktoré sa na pohovor práve pripravujú.

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top