Skip to content
Neutrálne farby
1. Farby – Neutrálne farby pre chladný typ
2. Farby – Neutrálne farby pre tmavý typ
3. Farby – Neutrálne farby pre tlmený typ
4. Farby – Neutrálne farby pre teplé typy
5. Farby – Neutrálne farby pre svetlý typ
6. Farby – Neutrálne farby pre kontrastný typ
7. Ako sa obliecť zaujímavo, ak máte radi najmä neutrálne farby
8. Neutrálne farby – ako ich spoznať
9. Farebná osobnosť – klasická

Neutrálne farby sú strohé, formálne, ale aj elegantné. Sú veľmi dobre kombinovateľné s jemnými, ale aj živšími a farebnejšími farbami z palety vašich ideálnych farieb. V dnešnom príspevku si môžete prečítať úvod k neutrálnym farbám a podrobnejšie sa pozrieme na neutrálne farby pre chladné farebné typy.

Poznať svoje neutrálne farby je dôležité najmä pre ženy, ktoré sa potrebujú alebo chcú obliekať formálne. V oblastiach kde sa vyžaduje formálne oblečenie nie sú prípustné iné ako neutrálne farby. Čiernu ako formálnu farbu pozná každý, ale nie každý v nej dobre vyzerá. Preto je dobré poznať i iné vhodné neutrálne farby pre svoj farebný typ, aby naša tvár i vo formálnom klasickom oblečení žiarila a vyzerala sviežo.

Piliermi nášho šatníka by malo byť oblečenie ktoré je univerzálne, kvalitné a nadčasové. Týchto základných kúskov nemusí byť veľa, pretože práve ich strihová, farebná a štýlová nadčasovosť zaručuje, že budú dobre kombinovateľné s módnejšími kúskami a doplnkami.

Základné prvky šatníka by sme mali mať práve v neutrálnych farbách vhodných pre náš farebný typ a dôvodom je ich univerzálna farebná kombinovateľnosť. Aj v prípade že sa neobliekate príliš formálne, je vhodné aby vo vašom šatníku bolo jedno formálne nadčasové sako. Využijete ho pri výnimočných situáciách ako je napríklad prijímací pohovor na nové pracovné miesto, väčšie oslavy a pod.. Nie je dobré kupovať si toto sako vo farbe ktorá je práve v móde, ale radšej v neutrálnej farbe. To vám zaručí, že sako nadčasového klasického strihu využijete po dlhú dobu a bude sa dobre kombinovať s farebnejšími kúskami šatníka a doplnkami.

Podobne je to s kardigánom, svetríkom, koženou bundou, plášťom, kabátom, formálnymi nohavicami či sukňami. Čím menej objemný je váš šatník, tým je dôležitejšie mať jeho základné prvky v neutrálnych farbách a tie nápadito kombinovať s farebnými topmi, blúzkami, tričkami, pančuchami, či doplnkami.

Ak investujete do drahšieho oblečenia a nie ste si úplne istá, že sa bude dobre kombinovať s viacerými kúskami vášho šatníka, kúpte si ho radšej v neutrálnej farbe. Budete tak mať istotu jeho uplatnenia a variabilnosti.

Skombinujte neutrálnu farbu so sviežou farbou z vašej palety farieb a Váš outfit bude zaujímavý, bude mať iskru a bude ideálne ladiť s vašou farebnosťou. Ak neviete ako kombinovať nejakú farbu, ak ju skombinujete s neutrálnou, nemôžete nič pokaziť. Neutrálne farby môžu zachrániť situáciu, keď si chcete obliecť farbu, ktorá úplne neharmonizuje s Vašou tvárou. Mať svetrík, šatku či šál v neutrálnej farbe vášho farebného typu je ideálne, ak potrebujete zmenšiť negatívne účinky nevhodnej farby na vašu tvár.

V prípade že nosíte okuliare, nič nepokazíte ak si vyberiete rám okuliarov v jednej zo svojich neutrálnych farieb, pretože takéto okuliare sa vám budú hodiť k oblečeniu akejkoľvek farby vašej farebnej palety. Neutrálna farba rámu je praktická najmä v prípade, že vlastníte len jeden kus okuliarov.

Chladné typy potrebujú výrazne chladné farby, preto ich neutrálnymi farbami sú chladné a elegantné farby z úvodnej koláže príspevku:

– šedá a antracitová

– základná modrá

– teal

– kakaová hnedá

– námornícka modrá

– biela, bledo-šedá, ružovo-béžová.

Chladná zima si môže dovoliť i čiernu, nemalo by jej však byť príliš veľa pri tvári a mala by byť zjemnená nejakým doplnkom, alebo kombináciou s inou chladnou farbou.

Nasleduje fotogaléria niekoľkých outfitov pre chladné farebné typy, v ktorých sú použité neutrálne farby (kliknite).

Považujete neutrálne farby za nudné, alebo si myslíte že sú ideálnym nástrojom pri kombinovaní farieb? Máte základné nadčasové kúsky vášho šatníka v neutrálnych farbách? Zdá sa vám viac elegantná kombinácia neutrálnej farby so živšou, alebo kombinácia dvoch živších farieb? Myslíte si že je lepšie mať šatník menší, ale vzájomne kombinovateľný, alebo veľký a objemný, plný farieb? Ako kombinujete farby vy? Podeľte sa o svoje skúsenosti v diskusii! 

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top