Skip to content

Farebné typy, ktorých tvár má mierne tmavšie alebo tmavé sfarbenie, môžu mať v lete problém s výberom vhodných odtieňov. Aké farby nosiť v lete, aby vám nebolo teplo a aby ste zároveň vyzerali sviežo a harmonicky? Je to častá otázka a preto sa dnešný článok bude venovať práve tejto téme a bude inšpiráciou najmä pre jesenné a zimné typy.

V teplom letnom počasí väčšina ľudí podvedome siaha po farebnejších a najmä ľahších odtieňoch farieb. Vo farebnici každého farebného typu nájdete svetlé, stredne tmavé i tmavé farby, nie všetky sú však ideálne na celoplošné nosenie. Ak ste jesenným, alebo zimným typom s mierne tmavšou až tmavou tmavosťou tváre, v lete zabudnite na najtmavšie farby vašej palety na veľkých plochách. Ak nechcete vyzerať nevýrazne, bledo, alebo choro, nenoste vo veľkých plochách ani tie najsvetlejšie farby a zabudnite na tradičné pastely. Na koláži a v pokračovaní článku nájdete zopár tipov na to, ako vyberať farby na leto.

pre popis jednotlivých kúskov z koláže kliknite sem

Riešením je zamerať sa na stredne tmavé odtiene z vašej palety. Poskytnú vám určitú dávku sýtosti a aj keď budú trošku svetlejšie ako by bolo ideálne, v lete to určite nebude vadiť, pretože opálenie nám dovoľuje nosiť trochu širšie spektrum farieb ako v zime. Stredne tmavé farby nosené na väčších plochách neublížia vašej tvári menej ako veľmi svetlé odtiene.

Toto odporúčanie platí nielen pre farebné odtiene, ale i pre neutrálne farby. V lete zabudnite na čiernu, alebo čokoládovú a nahraďte ju stredne tmavou modrou, hnedou, alebo i béžovou, ktorú si môžete na väčšej ploche dopriať na spodnej polovici tela, najmä ak vám to váš telesný tvar a proporcie dovoľujú.

Najsvetlejšie odtiene z vašej palety používajte v lete určite tiež, pretože dokážu outfit odľahčiť a osviežiť. Noste ich však len na menších plochách – na kabelke, náhrdelníku, či obuvi. Vyberajte takú mieru svetlosti, ktorá popri stredne tmavých, prípadne mierne tmavších farbách vytvorí potrebný kontrast, vďaka čomu budete pôsobiť letne a ľahko, avšak nie bledo a nevýrazne. Ak si oblečiete najsvetlejšie farby na veľkej ploche, sýtosť celku dodáte tak, že ich doplníte tmavším doplnkom, napr. náhrdelníkom, brošňou, či opaskom. Pomôže i to, ak necháte svoje dlhšie tmavšie vlasy rozpustené. 

Najtmavšie farby noste v lete tiež len na menších plochách, ak nechcete vyzerať smutne, tmavo a ťažko. Siahnite napríklad po tmavšom náhrdelníku, náramku, opasku – dokážu dodať vášmu oblečeniu efekt sýtosti a podporiť kontrast, avšak bez pocitu ťažkosti a tmavosti.

Ak chcete v lete nosiť tmavšie farby, nenoste ich celoplošne, ale radšej vo vzoroch, kombinované so svetlejšími. Ak je celkové pôsobenie stále príliš tmavé, pre letné odľahčenie kombinujte takéto odevy so svetlejšími dielmi na spodnej časti tela, či s ľahšie sfarbenými doplnkami a obuvou.

pre popis jednotlivých kúskov z koláže kliknite sem

Máte ďalšie tipy na to, ako v lete nosiť svoje farby ak potrebujete vyššiu sýtosť? Aké sú vaše obľúbené farby na teplé dni roka? Ak máte chuť, zapojte sa do diskusie!


Súvisiace články:
Béžová – skvelá neutrálna farba na leto
Kontrast – tmavostný
Ako obliecť tmavý podtyp tlmenej jesene v lete
Tmavý typ a farby vhodné na leto
Ako v lete obliecť postavu typu hruška s farebnosťou tmavej zimy
Najhoršie farby a ich psychologické pôsobenie – svetlé a tmavé typy
Ako náš štýl ovplyvňuje výber farieb
Ako obliecť svetlú jar v jesennom a zimnom období

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top