Skip to content
Farebnosť - súvislosti
1. Opálenie a jeho vplyv na farebný typ
2. Ako prebieha konzultácia „Určenia farebného typu“
3. Farebná typológia – Určenie farebného typu dieťaťa

„Dobrý deň. Rada čítam Váš blog a zaujímalo by ma, aký vplyv pri určovaní farebného typu má to, či je dotyčná žena opálená. Určite mnoho žien vyzerá lepšie v lete, keď má trošku „zdravšiu“ farbu. Preto by som chcela vedieť, či opálenosť, resp. zimná bledosť neskresľujú výsledok. 

Okrem toho by ma zaujímalo, aký farebný typ je u nás na Slovensku najčastejší a akých najčastejších omylov sa dopúšťame pri určovaní, resp. na čo si treba dať väčší pozor, pretože to býva často mätúce. Ďakujem veľmi pekne a prajem Vám, nech sa Vám darí. Kristína.“

Rozhodla som sa Kristíne odpovedať takto, prostredníctvom článku, pretože na opálenie a jeho vplyv na to, aké farby nám pristanú sa ma nedávno pýtala i moja priateľka. Myslím že táto téma bude asi zaujímať viac žien.


Mení opálenie farebný typ?

Najskôr odpoveď na prvú časť otázky. Každý farebný typ má istú „teplotu“ pokožky. I pri opálení si pokožka zachováva svoj základný tón pleti, farba sa môže meniť. Preto určiť, či žene pristanú viac teplé, studené, alebo neutrálne farby môže byť vplyvom opálenia problematické, najmä v prípade, ak je opálenie výrazné.

Vplyvom opálenia sa mení tmavosť zafarbenia pokožky a miera kontrastu, preto neodporúčam prísť na šatkovú metódu výrazne opálená – výsledok môže byť skreslený.


Môžete si v lete dovoliť iné farby ako v zime?

V lete je naša pokožka kvalitnejšia, viac zrelaxovaná a i to je dôvod, že „znesie“ širšie spektrum farieb ako v zime. Je to podobné ako v prípade detí, ktoré majú takú zdravú a bezproblémovú pokožku, že i odtiene farieb ktoré im farebne nesedia, nevyzerajú na nich až tak zle, ako na dospelej osobe (tá môže mať totiž rôzne vady pleti, kruhy pod očami atď. a tieto sa vplyvom nesprávnej farby zvýrazňujú).

V lete sa naviac pokožka väčšiny ľudí sfarbuje do teplejších tónov – do tváre pribúda bronz. To je dôvodom toho, že v lete potrebujete o niečo teplejšiu farbu makeupu, alebo znesiete i o niečo teplejšie farby vlasov a oblečenia ako v zime.
Vplyvom opálenia sa u niektorých ľudí môže mierne meniť i miera farebného kontrastu a preto sa môže stať, že vyzeráte dobre i vo farebnejšom oblečení ako v zime.
V lete je teda možné nosiť i iné farby ako v zime. Pozorujte nakoľko sa vplyvom opálenia mení celková tmavosť tváre i jej kontrasty a prispôsobte týmto zmenám výber a kombinovanie farieb vo vašich letných outfitoch.

Najčastejší farebný typ

Ďalšia časť otázky sa týkala toho, ktorý farebný typ je na Slovensku najčastejší. Nepoznám žiadne štatistiky, ktoré by toto uvádzali. Myslím si, že na Slovensku nemá žiadny farebný typ nejaké výrazné zastúpenie v porovnaní s ostatnými. Je tu vplyv viacerých národností a ich farebnosti a tak sa u nás nájdu všetky typy.


Najčastejšie chyby

Akých chýb sa najčastejšie dopúšťame pri určení farebného typu? Človek bez pochopenia farebnej typológie nemá nikdy istotu, že určil naozaj správne farebný typ, do ktorého sa zaradil.

Je okolo toho veľmi veľa teórie a najmä je potrebné vidieť farebnosť komplexne a posudzovať viaceré aspekty. Naučiť sa „vidieť“ farebný typ je dosť dlhý proces a môžem potvrdiť z vlastnej skúsenosti, že vôbec nestačí naučiť sa teóriu. Je potrebné naučiť sa vidieť veľmi jemné rozdiely vo farebnosti a to chce cvik.

Na odborníka je dobré obrátiť sa aj preto, lebo ak si aj správne tipnete, že ste napríklad svetlý jarný typ, neviete úplne presne, aké farby sú pre vás ideálne a ako ich máte kombinovať, ako nosiť farby ktoré nie sú ideálne, ako využívať neutrálne farby, aká farba vlasov je pre vás vhodná, aké šperky zvoliť atď.

Toto všetko je predmetom konzultácie Určenie farebného typu. Svojim klientkám vysvetľujem podstatu farieb tak, aby pochopili, aké vlastnosti majú mať ich farby a aby časom aj sami bez palety dokázali posúdiť vhodnosť farieb, ich teplotu, úroveň tlmenosti a sýtosti. A najmä – aby sa vo svojich farbách cítili krásne a prirodzene.

Kristíne ďakujem za zaujímavé otázky!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top