Skip to content
Veľa mojich klientiek uvádza, že jedným z dôvodov absolvovania konzultácie „Určenia farebného typu“  je fakt, že ich šatník je príliš fádny, neutrálny a málo farebný. Doplnenie farieb do šatníka vám môže istým spôsobom zmeniť život a okrem známych a osvedčených farebných kombinácií je dobré poznať i niektoré netradičné. V dnešnom príspevku sa budeme venovať práve jednej z menej obvyklých kombinácií.

Už dávno neplatí že isté farebné kombinácie sú zakázané, alebo nevhodné.
Dôležité je skombinovať farby tak, aby celkové pôsobenie bolo v súlade s vašou
farebnosťou a osobnosťou.

Kombinácia červenej a fialovej je jednou z menej obvyklých kombinácii, ktoré príliš často na uliciach nevidno. Tieto dve farby vytvárajú menší až stredný kontrast. Záleží na čistote a tmavosti použitých farieb, ak chceme túto prirodzenú úroveň kontrastu zvýšiť, alebo znížiť tak aby zodpovedala danému farebnému typu.

Fialová je vo všeobecnosti neutrálnou farbou, ktorá má svoje teplejšie, ale i chladnejšie odtiene. Pre neutrálnosť fialovej farby je červeno-fialová kombinácia vhodná najmä pre neutrálne sfarbené farebné typy – svetlé, tmavé, kontrastné a tlmené.

Červeno – fialová farebná kombinácia vyzerá dobre i na teplých farebných typoch, pokiaľ sa zvolí teplá červená (alebo oranžová) a fialová s vyšším podielom teplých pigmentov.
Vzhľadom na fakt, že fialová i červená obsahujú vždy i teplé pigmenty, pre chladné farebné typy táto kombinácia nie je úplne ideálna. I v tomto prípade sa však dajú nájsť vhodné odtiene, ktorú spolu budú pôsobiť chladne. Oba by mali mať výrazne modrý, alebo šedý  nádych.

Nasleduje niekoľko príkladov ako sa dajú tieto dve farby kombinovať.
 
 
 
 

 

Využívate kombináciu červenej a fialovej? Páči sa vám, alebo si myslíte, že je ťažké tieto dve farby vhodne skombinovať? Máte zažité z detstva predsudky voči kombináciám určitých farieb? Ak máte chuť, zapojte sa do diskusie!

PS: Želám všetkým čitateľom príjemné prežitie veľkonočných sviatkov!
Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top