Je naozaj úplne jedno, akú farbu zvolíte na svojom oblečení od pása smerom nadol? Ja si to nemyslím a dôvody vysvetlím v pokračovaní článku.
Ľudia vás vnímajú ako celok
Je pravdou, že čím bližšie ku tvári máte danú farbu, tým viac vašu tvár ovplyvňuje, či už pozitívne (ak je správne zvolená), alebo negatívne (ak neladí s vašou prirodzenou farebnosťou). Čím ďalej od tváre umiestnite nevhodnú farbu, tým viac eliminujete jej škodlivé vplyvy na tvár. Z tohto pohľadu je tvrdenie z úvodu článku naozaj pravdivé.
Pozrime sa ale na farby z iného pohľadu. Vaše oblečenie vníma okolie celkovo, oči pozorovateľov skúmajú nielen váš trup a pás, ale i spodnú polovicu tela.
Keď sa na vás niekto pozerá, vníma nielen farby pri tvári, ale získava i celkový dojem z toho, ako a aké farby máte skombinované na celej postave.
Preto ak na spodnej polovici tela je umiestnená farba, ktorá má veľmi rozdielne farebné vlastnosti, ako farba na hornej polovici, takáto kombinácia môže pôsobiť málo harmonicky a celkový dojem nebude úplne ideálny.
Držte sa svojej palety a nič nepokazíte
Ak poznáte svoju farebnosť a viete, aké farebné vlastnosti by mali mať vaše ideálne farby, určite poznáte ten pocit trápenia, keď si chcete k topu, v ktorom nádherne žiari vaša tvár, obliecť sukňu alebo nohavice, ktoré majú úplne iné farebné vlastnosti.
Ideálnym stavom je ten, keď farby v našom šatníku vzájomne ladia a perfektne sa dopĺňajú. Tento stav nastáva vtedy, keď všetky farby v šatníku svojimi farebnými vlastnosťami harmonizujú s vašou tvárou.
Šatník potom nemusí praskať, napriek tomu dokážete (i vďaka vhodným doplnkom) vykúzliť každý deň iný outfit a všetko so všetkým ladí.
Ak máte v šatníku i farby, ktoré sú farebne „ďaleko“ od vašej ideálnej farebnosti, môže byť naozaj problematické zakomponovať ich do outfitov.
Tmavá zima a nečistý dojem
Príkladom môže byť šatník tmavého zimného typu. Ak chcete s vašimi obľúbenými vrchnými dielmi nosiť tlmenú sukňu, nikdy to nebude úplne „ono“ a farba sukne bude vždy popri výrazných topoch pôsobiť zapratým a nečistým dojmom.
Svetlý typ a príliš tmavá farba
Ak má svetlý typ vo svojom šatníku svetlé alebo stredne tmavé farby potrebnej farebnej teploty, vyzerá krásne. Ak k sviežim, ľahko sfarbeným vrchným dielom pridá príliš tmavý a ťažký spodný diel, celkový dojem z kombinácie už nebude úplne svieži, ale trochu ťažký.
Vhodná farebná teplota
Ako ďalší príklad si predstavme teplý farebný typ, ktorý vyzerá najlepšie vo výrazne teplých farbách. Výrazne teplá farba sukne perfektne doplní teplé farby topov.
Ak sa však rozhodne výrazne teplú farbu sukne nosiť chladný typ, ktorý má v šatníku výrazne chladné farby topov, celkový dojem bude menej lichotivý a farebná teplota topu s sukne sa budú trochu „biť“ – pri pohľade na celú postavu bude sukňa pôsobiť rušivo (outfit vľavo).
Vhodný kontrast je dôležitý
Váš šatník by mal obsahovať kúsky, ktoré majú vhodnú mieru kontrastu. Ak si tlmený typ k jemne sfarbenému topu oblečie sukňu v tlmenej farbe a celok doplní vhodnými doplnkami, výsledok bude harmonický a veľmi príjemný.
Ak sa rovnakú tlmenú sukňu pokúsi zakomponovať do outfitu žena, ktorá má v šatníku najmä výrazné žiarivé, kontrastné kúsky, celkový dojem nebude už taký harmonický (vľavo).
A naopak – žiarivo pôsobiaca, výrazne chladná sukňa perfektne zapadne do šatníka farebných typov s vyšším kontrastom a chladným sfarbením, zatiaľ čo v šatníku tlmenejšie a teplejšie sfarbenej osoby bude „kričať“ a bude pôsobiť tvrdo a rušivo (vľavo).
Riešili ste už podobný problém? Boli ste v situácii, že ste si z nákupu doniesli nový kúsok z ktorého ste mali radosť, ale doma ste zistili že aj keď sa vám veľmi páči, nemáte ho vlastne s čím skombinovať a nosiť? V diskusii je priestor pre vaše skúsenosti a postrehy, tak sa neváhajte s nimi podeliť!