Skip to content
Kombinovanie farieb
1. Monochromatické kombinácie
2. Triadické kombinácie farieb
3. Analogické kombinácie farieb
4. Komplementárne kombinácie farieb
5. Kombinácie neutrálneho a farebného odtieňa
6. Ako kombinácia farieb ovplyvňuje to ako pôsobia jednotlivé farby
7. Ako využiť kombinácie farieb

Po monochromatických a triadických sa dnes pozrieme na analogické kombinácie farieb. Ak premýšľate ako skombinovať farby vo vašom šatníku, prípadne akú farbu zvoliť na doplnkoch, čítajte ďalej, možno práve analogické kombinácie budú pre vás.

Slovo analogický znamená podobný, obdobný a to presne vystihuje, o čo pri analogickom kombinovaní farieb ide. Vyberte si z farebného kruhu 2-3 farby, ktoré susedia a z týchto farieb vyskladajte svoj outfit. Ak vaša tvár potrebuje viac chladné odtiene, skúste napríklad ružovú s modro-fialovou, alebo modrú s modrozelenou. Ak potrebujete teplé pigmenty, skúste skombinovať napr. žlto-zelenú so žltou, alebo teplú červenú so žlto-oranžovou.

Analogické kombinácie farieb pôsobia viac farebne ako monochromaticé, ale menej pestro ako triadické. Z hľadiska farebnosti sú ideálne najmä pre tváre, ktorých farebný kontrast je nízky až stredný, ale je to i vec štýlu. Pri výbere jednotlivých odtieňov prihliadajte i na mieru tmavosti jednotlivých odtieňov.

Ak chcete farby kombinovať analogicky, nemusíte na svojom oblečení použiť len dané 2-3 analogické farby, ale pokojne k nim pridajte neutrálne farby, či už na doplnkoch, alebo oblečení. Ďalšou možnosťou je zvoliť základ outfitu v neutrálnych farbách, doplnky pridať farebné a skombinovať ich analogicky (obrázok vpravo v úvodnej koláži). Je vecou vašich osobných preferencií a štýlu, v čom sa budete cítiť lepšie.

Vyhovuje vám analogické kombinovanie farieb? Využívate ho? Ak máte chuť, zapojte sa do diskusie!

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top