Skip to content

Dnešný článok bude prvým so série rozhovorov s inšpiratívnymi ženami. So ženami, ktoré majú svoj štýl, cítia sa vo svojom oblečení skvele a môžu byť inšpiráciou pre iných. Alenku poznám osobne od začiatku minulého roka, stretli sme sa pri konzultáciách. Keď som nedávno v skupine na FB videla jej fotky, bol to pre mňa jednoznačný impulz uviesť túto novú rubriku do praxe, pretože som ju mala v hlave už dávnejšie. Ak máte radi ženské prvky v oblečení, inšpirujte sa v nasledujúcom rozhovore s Alenkou. Outfity na všetkých fotkách v článku si Alenka šila sama.


Akými slovami by si popísala svoj vlastný štýl a ako sa vyvíjal?

Dlhé roky som oblečenie neriešila. U nás doma bolo dôležité to, aby oblečenie bolo praktické, čisté, vyžehlené a neroztrhané. Záujem o módu bol vnímaný skôr ako niečo povrchné a malicherné. Nosila som veci po bratovi, po mame, vlastne hocičo a veľmi som sa tým nezaoberala.

To sa sčasti zmenilo až na vysokej škole, keď som prišla študovať do (pre mňa) veľkého mesta. Vtedy som začala experimentovať s módou, žiaľ, nie veľmi úspešne. Skutočný zlom nastal až vtedy, keď som spoznala svojho manžela. Asi to bude znieť ako klišé, ale práve on mi dal odvahu, silu a priestor na to byť takou, aká naozaj som. Myslím, že práve to bol ten prvý a najdôležitejší krok na mojej ceste za vlastným štýlom – keď som sa začala obliekať pre seba, nie pre iných.

Ďalším medzníkom bola konzultácia farebného typu pred takmer 2 rokmi. Vtedy sa úplne zmenil môj pohľad na farby, vizáž, štýl a obliekanie ako také. Získala som sebavedomie a cenné informácie, ktoré ešte stále spracúvam. Tento krok zároveň viedol k tomu, že som si začala šiť vlastné oblečenie podľa svojich predstáv – ženské, romantické, zaujímavé a svieže. Ale je to len pár mesiacov, takže vlastne som stále iba na začiatku cesty.


Máš nejaké „poznávacie znamenie“? Vďaka čomu sa cítiš zaujímavo a prirodzene?

Prirodzene a zaujímavo sa cítim vtedy, keď mám na sebe aspoň niečo, čo ma vystihuje – nejaký ženský prvok. Nemusia to byť iba šaty či sukňa, môže to byť romantický vzor, jemný materiál, pekná farba alebo nejaký ženský detail či doplnok, ktorý dokresľuje to, kým som. Neviem, či mám nejaké „poznávacie znamenie“, ale určite ma nikdy nestretnete bez náušníc. Mám ich naozaj veľa a každý deň ich striedam. Mnohé som si vyrobila aj sama. Najlepšie sa cítim vo veľkých, výrazných a farebných náušniciach, ale tie sa zas nehodia ku všetkému.


Na aký kus oblečenia či doplnkov si ochotná minúť najviac peňazí?

Momentálne som ochotná investovať najviac do kvalitnej látky, z ktorej si môžem niečo ušiť sama. Inak sú mojou srdcovkou šaty a za tie „pravé“ si kľudne priplatím.


Aký je Tvoj vzťah k trendom?

Keďže sa zaujímam o módu, chcem mať, samozrejme, prehľad o tom, čo sa nosí. Som otvorená novým podnetom a nápadom a snažím sa kráčať s dobou, nie však za každú cenu. Vyberám si len tie prvky, ktoré sú mi prirodzené a blízke a prispôsobujem si ich podľa seba.


Aké farby a farebné schémy máš najradšej a prečo?

Najbližšie sú mi analogické farebné kombinácie, v tých sa cítim najlepšie. Napĺňajú moju potrebu farebnosti, sviežosti a živosti. Podvedome inklinujem k farbám, ktoré majú v sebe istú dynamiku. Mám šťastie, že som sa s farbami pre môj farebný typ (pozn. svetlý letný) veľmi rýchlo a dobre zžila a mám ich rada. Niekedy mi však nestačia a vedome zvolím žiarivejšie, jasnejšie alebo teplejšie farby, než by som mala.


Ako si sa dostala k šitiu vlastného oblečenia a písaniu blogu?

Vždy som rada niečo vyrábala vlastnými rukami. Venovala som sa korálkovaniu, drôtikovaniu a výrobe bižutérie, servítkovej technike, scrapbookingu. K šitiu ma priviedol môj manžel. Videl, že som fascinovaná tým, ako sa moja švagriná sama naučila šiť a rástli jej pod rukami krásne veci, kým ja som bola po konzultáciách frustrovaná ponukou v obchodoch a nevedela som zohnať to, čo som chcela.

Nejakú dobu som sa šitiu bránila. Som perfekcionistka a som na seba veľmi prísna. Najťažšie je pre mňa začať. Rozhodnúť sa pre niečo. Keď už prejdem cez fázu zvažovania a pustím sa do niečoho, ide to samo. Robím to naplno, dám do toho všetko a nie som spokojná, kým výsledok nie je dokonalý.

Tak to bolo aj so šitím. Manžel mi napriek môjmu váhaniu kúpil šijací stroj, no keď som sa odhodlala sadnúť si zaň, už behom pár týždňov som mala ušitých viacero vecí. Šitie sa stalo mojou veľkou vášňou a neoddeliteľnou súčasťou môjho každodenného života. Dá sa povedať, že je to pre mňa ideálna záľuba. Dokonale spája môj záujem o módu, farby, ručné práce aj prácu s papierom. Zároveň rešpektuje moju introvertnú povahu a potrebu uniknúť občas do „môjho sveta“, kde som iba ja.

Šitie je úžasná, príjemná, zaujímavá kreatívna práca, ktorá dáva obrovský priestor sebarealizácii, prenecháva priestor fantázii, uvoľní a prečistí hlavu a zároveň prináša aktívny relax. Radosť z toho, keď držím v rukách niečo, čo som sama vytvorila, je neopísateľná.

Blog Alenka v ríši stehov vznikol s myšlienkou podeliť sa o svoje skúsenosti a radosti i starosti spojené so šitím a taktiež s ideou komunikačného kanála, prostredníctvom ktorého by som sa mohla spojiť so ženami, ktorých šitie baví rovnako ako mňa.


Kde hľadáš inšpirácie? Ktorá známa osobnosť je pre Teba štýlovou ikonou?

Najväčším zdrojom inšpirácií je pre mňa jednoznačne Pinterest a v rámci neho najmä vintage móda 30. a 50. rokov. Občas si prezerám aj fotky známych osobností a najviac mi imponuje štýl Evy Mendes. Je nádherná, ženská a výnimočná. Ale za skutočnú štýlovú ikonu považujem Brigitte Bardot.


Ako a kde nakupuješ? Aké faktory zvažuješ pri rozhodovaní, či niečo kúpiť, alebo nie?

Tých faktorov je veľa. Materiálové zloženie, kvalita šitia, farebné parametre, strih a jeho vhodnosť vzhľadom k postave, štýl, cena, možnosť kombinovania s oblečením v šatníku, celkový dojem z danej veci. Je to priam zázrak zohnať kúsok, ktorý spĺňa všetky moje požiadavky. A najdôležitejšia vec, ktorú sa pýtam samej seba po zvážení všetkého spomenutého: bude mi táto vec robiť radosť?


Aké má Tvoje oblečenie vplyv na vzťahy s okolím a vnímanie seba samej? Aké reakcie dostávaš najčastejšie na svoje outfity?

Reakcie sú rôzne. Väčšinou pozitívne. Samozrejme, nie každému je môj štýl sympatický, ale beriem to normálne. Dôležité je pre mňa to, že sa vo svojom oblečení cítim dobre, prirodzene a na nič sa nehrám. Konečne je môj výzor v harmónii s mojim vnútrom a odmenou mi je to, že samú seba vnímam oveľa viac pozitívne ako kedysi.

Je mi ľúto, že ženskosť a elegancia sa z dnešných šatníkov vytráca a stáva sa takou vzácnou, že je vnímaná ako niečo „neprimerané“ alebo „prehnané“.

Sústredím sa však na tú kladnú spätnú väzbu. Častokrát ju dostávam aj od úplne cudzích ľudí, čo ma veľmi teší. Vidím, že aj ľudia v mojom blízkom okolí reagujú pozitívne – hlavne v súvislosti s tým, že si veci šijem sama. Niektoré ženy dokonca motivujem a inšpirujem, z čoho mám veľkú radosť, kým nejde o kopírovanie.


Čo považuješ za zásadné pri budovaní štýlu a čo by si odporučila čitateľkám blogu urobiť na tejto ceste ako prvé?

Hocičo chcete vytvoriť alebo zmeniť, musíte začať vždy od seba. To platí v živote vo všetkom. „Byť sama sebou“ nie je len fráza, nie sú to len prázdne slová. Premýšľajte nad sebou, nad tým, čo vás definuje a vystihuje. Premýšľajte aj nad tým, čo je dôvodom, že sa v niektorom oblečení necítite dobre. Čo vám na ňom vadí, prečo vám nevyhovuje? Tieto otázky vám veľmi pomôžu pri pochopení a analyzovaní vlastného štýlu.

A potom si kúpte šijací stroj a neobmedzujte sa na zdanlivo veľkú ponuku v obchodoch. Šite si oblečenie podľa vlastných predstáv a požiadaviek. A hlavne prestaňte slepo nasledovať rady typu „10 vecí, ktoré má mať v šatníku každá žena“. Vy nie ste každá žena, ste jedinečná. Ale to už čitateľky tohto blogu určite dávno vedia :).

Ďakujem za rozhovor Alenka!

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Stiahni si svoj ťahák

Stiahni si svoj ťahák

Pridaj sa do FB skupiny

Pridaj sa do FB skupiny
Back To Top