skip to Main Content
Psychológia Farieb – Zelená
Séria: Psychológia farieb

Po článkoch o psychologickom pôsobení červenej a modrej farby sa dnes pozrieme na zelenú. Zelená farba má mnoho podôb a v nasledujúcich riadkoch nájdete tipy ako využiť jej vlastnosti.

Zelená farba vzniká miešaním modrej a žltej, snúbi sa v nej pokoj a chlad modrej farby so živosťou a teplotou farby žltej. To je dôvod prečo zelená vyvoláva pocit pokoja i sviežosti, dojem istoty, stability, rovnováhy a harmónie a je farbou vyvolávajúcou kľud a vyrovnanosť. Spája sa s predstavou prírody, jej statikou, nemennými cyklami, ale i jej sviežosťou, dynamikou a živosťou. Pre schopnosť ukľudňovať sa využíva napr. v zdravotníckych zariadeniach.

 

Okrem neutrálnej a vyrovnanej základnej zelenej existuje mnoho ďalších odtieňov tejto farby. Tmavé odtiene zelenej pôsobia silne, bohato a pasívne, svetlé zase ľahko a sviežo. Ak v zelenej prevažuje modrý pigment nad žltým, vzniká modro-zelená. Modro-zelená pôsobí chladnejšie, odmeranejšie a vážnejšie ako živá, uvoľnená a aktívna žlto-zelená, v ktorej je viac žltej ako modrej.

 

Pomocou zelenej farby môžete oživiť alebo osviežiť fádne, či neutrálne farby, môžete ňou dosiahnuť i efekt pokoja, vyrovnanosti a stability. Záleží po akom odtieni siahnete a s akými farbami zelenú kombinujete.

pre prezretie jednotlivých kúskov kliknite na obrázok


Máte vo svojom šatníku niečo zelené? Nosíte túto farbu viac na oblečení, alebo skôr na doplnkoch? Mate zelenú radi? Ako na vás pôsobí?

Back To Top