skip to Main Content
Psychológia Farieb – Oranžová
Séria: Psychológia farieb

Oranžová je veľmi výraznou a živou farbou. I to je dôvodom, prečo majú k nej ľudia vyhranený vzťah – buď ju milujú, alebo ju ignorujú. Oranžová farba má v sebe veľa tepla, je to jediná farba z farebného kruhu, ktorá nemá svoje chladné odtiene.

Spája v sebe živosť červenej a sviežosť žltej. Oranžová neznervózňuje tak ako červená, ale stále pôsobí dosť dynamicky. Vlnová dĺžka oranžovej farby je dlhšia, čo spôsobuje že ju vnímame ako výraznú farbu. Spája sa s predstavami hrejivosti slnka a sviežosti ovocia, preto vyvoláva pocity pozitívnej energie, radosti a tepla. Podporuje tvorivosť, chuť do jedla a pomáha prekonať únavu.

oranges

Práve spomínaná živosť a výraznosť sú dôvodom, prečo sa oranžová nevyužíva vo veľmi formálnom prostredí. Je skvelou farbou na neformálne príležitosti, keď chcete pôsobiť priateľsky, komunikatívne a optimisticky. Ak chcete pôsobiť prístupnejšie, alebo chcete byť viac evidovaná, oblečte si oranžovú!

kolaz orange celebs warm

Chladnejšie typy by mali s oranžovou pracovať opatrne a nenosiť ju vo väčších plochách pri tvári, avšak pre teplejšie sfarbené tváre je oranžová skvelou farbou. Dokáže zvýrazniť hrejivosť a živosť tváre týchto typov, dokáže oživiť príliš pasívne, alebo málo teplé farby a dokáže dodať dynamiku oblečeniu v neutrálnych farbách.

Koláž oranžová chladne vs teple typy

Do ktorej skupiny patríte vy? Máte oranžovú radi, alebo sa jej cielene vyhýbate? Ako na vás táto farba pôsobí?

Oblečte sa štíhlo
Back To Top