skip to Main Content
Psychológia Farieb – Oranžová
Séria: Psychológia farieb

Oranžová je veľmi výraznou a živou farbou. I to je dôvodom, prečo majú k nej ľudia vyhranený vzťah – buď ju milujú, alebo ju ignorujú. Oranžová farba má v sebe veľa tepla, je to jediná farba z farebného kruhu, ktorá nemá svoje chladné odtiene.

Spája v sebe živosť červenej a sviežosť žltej. Oranžová neznervózňuje tak ako červená, ale stále pôsobí dosť dynamicky. Vlnová dĺžka oranžovej farby je dlhšia, čo spôsobuje že ju vnímame ako výraznú farbu. Spája sa s predstavami hrejivosti slnka a sviežosti ovocia, preto vyvoláva pocity pozitívnej energie, radosti a tepla. Podporuje tvorivosť, chuť do jedla a pomáha prekonať únavu.

oranges

Práve spomínaná živosť a výraznosť sú dôvodom, prečo sa oranžová nevyužíva vo veľmi formálnom prostredí. Je skvelou farbou na neformálne príležitosti, keď chcete pôsobiť priateľsky, komunikatívne a optimisticky. Ak chcete pôsobiť prístupnejšie, alebo chcete byť viac evidovaná, oblečte si oranžovú!

kolaz orange celebs warm

Chladnejšie typy by mali s oranžovou pracovať opatrne a nenosiť ju vo väčších plochách pri tvári, avšak pre teplejšie sfarbené tváre je oranžová skvelou farbou. Dokáže zvýrazniť hrejivosť a živosť tváre týchto typov, dokáže oživiť príliš pasívne, alebo málo teplé farby a dokáže dodať dynamiku oblečeniu v neutrálnych farbách.

Koláž oranžová chladne vs teple typy

Do ktorej skupiny patríte vy? Máte oranžovú radi, alebo sa jej cielene vyhýbate? Ako na vás táto farba pôsobí?

Back To Top