skip to Main Content
Psychológia Farieb – Hnedá
Séria: Psychológia farieb

V sérii článkov o psychologickom pôsobení farieb sa dnes pozrieme na farbu, ktorá je aktuálna najmä v jesennom období – hnedú. Čo o vás prezradí obľuba hnedej? Ako pôsobíte na svoje okolie v hnedom oblečení? Aké pocity táto farba vyvoláva a s akými farbami sa dobre kombinuje? Odpovede nájdete v pokračovaní článku.

Hnedá farba má základ v žltej a červenej a vzniká pridaním čiernej. Ide teda o tmavý odtieň oranžovej. Pre svoj väčší podiel čiernej, hnedá už nemá živosť a dynamiku žltej a červenej a je menej farebnou a viac pokojnou.

mix


Pôsobenie hnedej

Hnedá je zem a hlina, hnedá evokuje zázemie, stabilitu, istotu a pokoj. Odtiene hnedej často nájdeme v interiéroch zariadených v rustikálnom štýle, pretože hnedá je i symbolom tradície, domova, pohodlia a dôvery. Hnedá je zrelá, vyspelá a nadčasová.

mojdom_zoznam_sk

zdroj foto: mojdom.zoznam.sk


Hnedá – farba prírody

Veľa odtieňov hnedej nájdeme v prírode (kôra stromov, zemina, srsť zvierat, plody, suché listy…), preto sa hnedou radi obklopujú milovníci prírody. Oceňujú jej vyrovnanosť, pokoj a relaxačné účinky.

V dizajne sa hnedá a jej odtiene často nachádzajú na prvkoch, spájaných s prírodou – interiér horských chát, titulky časopisov o prírode, či outdoorové, športové, vychádzkové, voľnočasové oblečenie, obuv a doplnky.

th_afrika_katalog_50_800x600

zdroj foto: www.bushman.cz


Ako hnedú vyberať a kombinovať

Hnedú nevyhľadávajú osobnosti s potrebou dynamiky a akcie, je totiž pre nich príliš pokojná. Táto farba svojim vyžarovaním viac vyhovuje ľudom, hľadajúcim pokoj, relax, regeneráciu, odpočinok a vyrovnanosť.

Ak máte radi hnedú, ale je pre vás príliš pasívna, kombinujte ju s živšími, energickými farbami (žltá, červená, oranžová), alebo živšími odtieňmi pokojných farieb (žlto-zelená, tyrkysová).

dynamika

Pre každého existuje vhodný odtieň hnedej, pretože i táto farba má rôzne variácie a odtiene – od béžovej, cez hrdzavú, kakaovú, kávovú a čokoládovú, až po hnedo-čiernu.

Ak hľadáte hnedú na väčšie plochy, snažte sa, aby celkové vyžarovanie hnedej ladilo s vyžarovaním vašej tváre i osobnosti. Vyberajte si teplejšie, alebo chladnejšie odtiene, podľa svojej farebnej teploty. Na menšie plochy a doplnky pokojne siahnite i po hnedej, ktorá nie je pre vás úplne ideálna.

paleta

Hnedá má mnoho podôb a odtieňov a podľa toho sa mení i jej psychologické pôsobenie. Tmavšie odtiene pôsobia serióznejšie a vážnejšie, zatiaľ čo svetlejšie vyvolávajú efekt sviežosti a jemnosti.

Ak chcete nosiť hnedú vo formálnom prostredí, voľte tmavšie, menej teplé a menej tlmené odtiene. Ak chcete pôsobiť elegantne, siahnite po stredne tmavých odtieňoch hnedej (ťavia, kakaová). Ležérny dojem vytvoríte pomocou zemitých a tlmených odtieňov (hrdzavá hnedá, hnedo-zelená), a jemné vyžarovanie vám zabezpečia svetlé, ľahké odtiene tejto farby (béžová, farba bielej kávy).

hneda-odtiene

Máte radi hnedú, alebo sa jej skôr vyhýbate? Ako sa cítite v outfite s hnedou? Ako hnedú najradšej kombinujete?

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Back To Top